Avatar
Původní autoři

Pavel Janeček 21.3.2015  CFP
 

Jsem značně znepokojen závažnými zprávami, které denně prosakují z médií ohledně zacházení s důchodci. Kolikrát se mi zdá, jako by penzisté byli nepotřební, jen přidělávali starosti a pokud nejsou zdrojem peněz, tak nejsou na nic. To je za celoživotní práci velmi špatné vysvědčení, se kterým se nemohu ztotožnit a věřím, že mi mnoho lidí dá v dnešní době za pravdu.
Ono dnes je vše nastaveno pouze na touze po zisku, po moci, a lidé jsou zde jen nástroji systému. Všechno to vede v kriminalitu, krádeže a naprostý úpadek mezilidských vztahů. Bohužel se neblýská na lepší časy, spíše naopak.

Důstojnost penzistů je totiž denně pošlapávána různými soukromými zařízeními formálně se vydávajícími za podniky provozující ubytovací a pohostinskou činnost. Ve skutečnosti nelegálně a za peníze nabízející sociální a zdravotní služby, které neodpovídají standardům. Tato armáda podnikatelů je inspirována tučnými zisky, neboť lůžko je zde až za 25 tisíc.

V takových zařízeních vedle sebe často žijí desítky lidí, kteří mají těžkou demenci, schizofrenii, nebo musí setrvávat na lůžku. K němuž jsou samozřejmě amatérsky přivázáni různými popruhy jako zvířata. Z domovů se line zápach moči a výkalů. Zcela nekvalifikovaný personál podává tlumivé léky a ošetřuje rány a proleženiny. Zákazníci často trpí podvýživou. Pády a následné zranění se absolutně nereflektují. Klienty nepouští ani ven na vzduch. O soukromí se tu nedá už vůbec hovořit. Je tu o ně prostě absolutní nezájem, protože jde jen o peníze, tučné sumy. Jsem přesvědčen o tom, že každý penzista by měl mít klidné a spokojené stáří za svoji celoživotní práci. Nerad bych si bral za příklad Slovensko, kde v nelegálním slovenském domově důchodců záhadně zemřelo 146 lidí během sedmi let. Všem těmto domovům by se, v rámci legislativy, měla dát červená a všechny takové podnikatele tvrdě potrestat.