Greenspan v očekávání velkého otřesu v USA

11. 3. 2015    zdrojzdroj
Minulý měsíc vešlo ve známost, že bývalý předseda Federálního rezervního systému (FED) Alan Greenspan, architekt měnové politiky USA v období čtyř prezidentů, předpokládá významnou událost na trhu v důsledku “napumpování do systému” triliónů dolarů v posledních několika letech.


Pokud máme Greenspanovi věřit, blíží se něco velkého. Názor Greenspana se stal známým díky široce uznávanému analytikovi Brianu Lundinovi, který se připojil k soukromé diskusi s bývalým šéfem FEDu na investiční konferenci v New Orleans, která se konala v loňském roce.

Ve svém posledním rozhovoru Lundin vysvětlil Greenspanův pohled na současnou ekonomickou a měnovou politiku a vyložil názor bývalého předsedy FEDu na to, že se “blíží něco obrovského.”

“Greenspan oznámil několik klíčových bodů své prognózy. Je znepokojen tempem inflace … A hlavně u něj vyvolává znepokojení nadměrný přebytek rezerv v hodnotě 3 triliónů dolarů, který se nachází v rozvaze FEDu, řekl Lundin. Peníze visí nad americkou ekonomikou jako vodou naplněný nafukovací míč, který hledá špendlík.

V podstatě to Greenspan nazval sudem výbušné inflace, kterému postačí jiskra. Bývalý šéf FEDu se domnívá, že za pět let bude cena zlata “podstatně vyšší”, než je cena současná, kvůli přebytečné likviditě, která bude nakonec vypuštěna na volný trh.

Taková událost nevyhnutelně povede k nepokojům po celé Americe, protože veřejnost je extrémně nepřipravena na prudký vzestup cen, až špendlík prorazí dolarovou bublinu, a lidé ztratí přístup k základnímu zboží, jako jsou potraviny, plyn a další zdroje.

Zhroucení dolaru je podle Alana Greenspana nevyhnutelné, povede ke zvýšení nákladů průměrného Američana o čtyřnásobek. Celou tu dobu, co Spojené státy stojí na pokraji nejdůležitejší události v našem životě a ve světě extrémní měnové a ekonomické nestability, jsou akciové trhy na nezvykle vysoké úrovni.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová