Kyjev: armáda je utvářena z “narkomanů a kreténů”

Avatar
Původní autoři
12. 3. 2015   zdroj
Západní experti Kyjevu o překot vysvětlují, že celá série porážek ukrajinské armády od domobranců Donbasu před příměřím není spojena s nedostatkem moderních zbraní, ale s velmi nízkou morálkou. 11.března poradce prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka Jurij Birjukov našel “jedinečný způsob”, jak podržet vojáky a důstojníky.


Na své stránce v sociální síti Facebook napsal, že armáda povolává “narkomany a kretény.” Tímto “s utěšováním” ozbrojených sil Ukrajiny Birjukov neskončil: “Současný systém mobilizace v našich oblíbených zeměpisných šířkách nefunguje. Alkoholici a ti, co se vyhýbají armádě, narkomani a kreténi. Formálními znaky spadají pod mobilizaci? Takže je bereme, výsledek není důležitý.” Zdá se, že tímto, a ne tím, že vojáci a důstojníci se všemožně snaží vyhnout se účasti v Kyjevem započaté bratrovražedné válce, vysvětluje Porošenkovo okolí neúspěšnou ATO.

Birjukov ale zjevně nevěší hlavu. I nadále hledá způsoby, jak dostat do armády “ne kretény a narkomany”, kteří budou připraveni vrhnout se na první povel vrchního velitele Porošenka znovu do boje.

Podle Birjukova se musí kritická situace v ukrajinské armádě napravit přechodem na dobrovolný systém doplňování. “Koncepce bude vrácena do ozbrojených sil, zatím v podobě experimentu – 4 regionální střediska (Luck, Černigov, Dněpropetrovsk, Oděsa) a 4 pobočky (Rovno, Sumy, Záporoží, Cherson), objasnil prezidentský poradce. Na výstupu je možnost páté vlny mobilizace nikoli “donucovačkou”, ale díky náboru na základě dobrovolnosti. Zítra předložíme dokumentaci a koncepci ministru obrany a náčelníkovi generálního štábu. “

Bude zajímavé, jak Birjukov nazve “dobrovolníky” páté vlny poté, co hozeni na příkaz Kyjeva do nového útoku na své spoluobčany, budou opět rozdrceni? Zřejmě se i oni okamžitě stanou “narkomany a kretény.”

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová