Většina finských občanů je proti vstupu do NATO


11. 4. 2015        zdroj
Většina finských občanů, kteří se zúčastnili Svazem záložníků uspořádaného průzkumu, se vyjádřila proti vstupu do NATO. Oznámila to finská agentura YLE.  Negativně se k připojení k Severoatlantické alianci vyjádřilo 40 procent respondentů. 28 procent vystoupilo na podporu tohoto rozhodnutí. Zhruba třetina Finů zatím nemá na tuto problematiku jasný názor. Většina nerozhodnutých jsou ženy a děti.

Podle vedoucího Svazu záložníků Ollie Nyberga rostoucí počet v této otázce nevyhraněných finských občanů ukazuje, že začali k tomto problému přistupovat vážněji.

Průzkumu se zúčastnilo více než tisíc Finů.

Diskuse o možném přistoupení Finska k NATO začala na podzim roku 2014. Tehdy prezident Sauli Niyniste prohlásil, že na počátku roku 1990 Finsko propáslo možnost připojit se k NATO. Premiér Alexander Stubb se však domnívá, že, přestože na programu současného kabinetu tento problém není, nová vláda, která bude vytvořena po volbách 19. dubna, se může k otázce vrátit.

Ne všichni finští politici však podporují myšlenku vstupu do bloku. Ministr zahraničí Erkki Tuomioja například brání myšlenku, že vstup do NATO nadělá Finsku více škody než užitku. Jedním z důsledků tohoto rozhodnutí bude podle jeho názoru zhoršení vztahů mezi Moskvou a Helsinkami.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová