Oděsa 2014 Memento

Avatar
Původní autoři

Stanislav Huml
4. 5. 2015    zdroj (zasláno autorem)
2. května to bude rok, kdy jsem šokován sledoval videa z Oděsy, ukrajinského města, kde parta grázlů vraždila ukrývající se civilisty v Domě odborů. Zapalovala je molotovými koktejly a když se snažili uniknout oknem stříleli po nich, ty kteří skočili byli dobíjeni na chodníku. Strašné odporné zvěrstvo.Žádní zelení mužíci, ale obyvatelé Oděsy byli vražděni bandou lidí se zakrytými tvářem i, kteří předtím pochodovali kryti policií po městě.

Za humny nám vypukla válka, kde počet mrtvých přesáhl 3 000. Čiré zlo a nenávist mezi lidmi někdo velmi zdařile rozdmýchal. Dnes už díky nepopřeným odposlechům víme, že to stálo Spojené státy 5,5 miliardy. A bojovníci (i střelci na Majdanu) byli cvičeni v Polsku, opakovaně prohlašuje kandidát na polského prezidenta.

Nevyjádřit tomu odpor, kulturní člověk nemůže. Máme však na Ministerstvu zahraničí diplomata, který to označil za mírové řešení. Přece když hrozí válka, tak je normální odpůrce upálit, jako v Oděse nebo zastřelit a zakopat jako u Dněpropetrovsku. Spějeme tedy do stavu, kdy Banderovec je hrdina a Rudoarmějecům strhneme sochy. V souvislosti se 70tým výročím konce války se vyrojili žoldnéři s čísly i fakty. Vlády se zřejmě ujímají potomci poražených, pak má i logiku, že vrah je holubice míru. Nebo mírotvůrce. Cynismus, stupidita, pohrdání obětmi.

Pánům Bartuškovi a Klvaňovi, autorovi výroku a jeho obhajovateli, rozumím. Jeden z nich je fašista, druhý zamrzl v době studené války. Budiž řečeno, že na prvního z nich bylo za ty nehorázné výroky podáno trestní oznámení. Nejen jedno. Svému ministrovi zahraničí držím palce, aby se uměl vyrovnat s faktem, že na pozici diplomata zaměstnává nediplomatického pitomce. A ti ve státní správě nemají co dělat. Absentuje kvalifikace a inteligence. Ani fašisté. Pomýlení jako Klvaňa, u kterého si nejsem jist, kterou zemi bere jako svůj domov, nám mohou být ukradeni.

Portál, který tvoří seznamy lidí s jinými názory je typickým výdobytkem podněcování k nenávisti. I na to jsou paragrafy a policie by měla konat. Snášet drby, vytrhávat věty z kontextu a nálepkovat lidi s jiným názorem, spolehlivě extrémistům označí cíle. Jako v Ukrajině, kde podle těchto seznamů dochází k řetězům (pochybných) sebevražd a  (prokázaných) vražd opozičních poslanců, spisovatelů a novinářů. Vražda Němcova rozpoutala mediální peklo. Tři nedávné vraždy v Kyjevě vyvolaly v tisku mlčení. Exposlanci strany regionů a novináři zavražděni fašisty netáhnou. Vraždu Němcova jsme žádali vyšetřit, vraždy na Ukrajině nás nevzrušují.

Že lze uvrhnout do chaosu africké země jsem chápal. Že se to stane zemi evropské, kde je inteligence obyvatel na jiné úrovni jsem nevěřil. Mýlil jsem se. Důvod rozdělení se najde všude. Na Ukrajině je to jazyk a národnost. Dnes už jsem si téměř jist, že kdyby někdo chtěl vyvolat chaos u nás, nebude mít problém si důvod najít. Mimochodem, červené karty jsou také prvkem polarizace společnosti. Slonková, Bartuška, Klvaňa a spol. poctivě kolíkují budoucí bitevní pole. Němci před 70ti lety také začali se seznamy Židů. Následují koncentrační tábory, plynové komory. To opravdu chcete?

Jsem proti válce. Vzdávám hold těm, kteří položili životy, abych nebyl občanem 2. kategorie a mohl žít v míru. Odmítám umělé vytváření nepřítele a v jeho generálech nechci vyvolávat pocit ohrožení tím, že je moje vojska obkličují. Ctím zásadu demokratické volby a právo na sebeurčení národů, jak mezinárodní instituce rozhodly v případě Kosova. Proto nemám problém s Krymem.

Půjdu uctít památku obětí fašismu na Ukrajině. Akce Oděsa 2014 Memento Stop fašismu začíná v sobotu 2.5.2015 v 16,00 hodin na Hradčanském náměstí v Praze. O hodinu později lze uložit svíčku na Staroměstském náměstí.

Souhlasím s cestou prezidenta do Moskvy. Na jeho místě bych šel i na vojenskou přehlídku. Je symbolem vítězství nad fašismem. Je tragikomické, že dnes ukrajinská vojska obkličují soukromou armádu Pravého sektoru. Také začali bojovat s fašismem? Je to však také přiznání, že dodnes tam byly vraždy a genocida ruskojazyčných obyvatel páchána s naší bohorovnou tolerantností a přispěním. Nemají náhodou ti fašisté také výstroj naší armády, když ještě včera to byli kamarádi kamarádů?
Na závěr poznámka k Nočním vlkům. Zakázat průjezd klukům a holkám, kteří chtěli položit kytky na hroby svých dědů, nejdřív jim víza dát a pak odejmout, je ukázka strachu a hlouposti. Nejedou letos poprvé. Kousli jsme se do vlastního ocasu, jako pes, který jej zmateně honí. Evropa má liberální principy, které jsou mi milé a které jsme popřeli. Stupidním zákazem stejně, jako podporou vlády s účastí neonacistů a legalizací ozbrojeného puče. Janukovič nebyl odvolán podle práva. To je fakt, který nelze změnit.