USA čeká nevyhnutelná tragédie ztráty světové nadvlády

Avatar
Původní autoři

16.květen 2015  zdroj 

Návratem studených a horkých válek a zbrojních závodů ve světě je dílem Spojených států, které se snaží zastavit nevyhnutelnou ztrátu statusu hegemona, říká profesor Ústavu mezinárodních studií v Šanghaji.

Současná nestabilita v Evropě, na Blízkém východě a v Asijsko-tichomořském regionu (ATP) je zapříčiněna snahou Washingtonu odložit nevyhnutelný úpadek své hegemonie na mezinárodní scéně, píše profesor šanghajského Ústavu mezinárodních studií, politologa Liu Čongmina pro čínské noviny Global Times.

„V Evropě, vzhledem k ukrajinské krizi, se zhoršily vztahy Ruska se Spojenými státy a Evropou, což je signál pro návrat geopolitiky na světovou scénu a začátek nové kapitoly studené války. Geopolitické hry v podobě zástupných válek urychlily proces fragmentace na Blízkém východě,” uvedl.

Pro asijsko-pacifickou oblast jsou aktuální „horké” geopolitické otázky, jako problém na Korejském poloostrově a debaty o vodách kolem ostrovů a útesů v Jihočínském moři. Samozřejmě, analytik píše, tyto rozpory v jistém smyslu nevyřešil běh dějin, ale je také důležité, že jsou úzce spojeny s politikou globálního strategického řízení USA.

Východní expanze NATO, spolu s barevnými revolucemi v zemích sousedících s Ruskem, řeší dva problémy najednou – oslabují vliv Evropy a zadržují Rusko, ale ničí zavedené mechanismy evropské bezpečnosti.

Obrat Washington ve směru ATP podle politologa nejen destabilizoval situaci na Korejském poloostrově a rozmazal vztahy Japonska a Číny, ale také vytvořil situaci, ve které se Východní Asie stává místem strategické soutěže největších světových hráčů, kteří jsou vtaženi do geopolitické soutěže na příkaz Spojených států.

„Washington zhoršuje geopolitické rozpory ‘strategickou úzkostí’, spojenou s posílením pozice na mezinárodní scéně rozvojovými zeměmi typu Číny,” míní čínský politický analytik. Pro zachování své hegemonie se USA vrací k geopolitice konfrontace a tím brání k posunu v mezinárodních vztazích od střetů k reformě vztahů, kde národní zájmy a strategické konfrontace států již nehrají tak důležitou roli. Takový vývoj by snížil status hegemonie v mezinárodní politice a by to nevyhnutelně vedlo ke zmizení americké hegemonie.

A čínský odborník konstatuje, k čemu vede urputná snaha USA zachovat si pozici hegemona: ke zvýšení politického a vojenského rizika, jako je například „nová studená válka” a k potenciálnímu „střetu civilizací”. Rovněž rostoucí počet regionálních konfliktů, rozšíření extrémních forem nacionalismu, regionálního extremismu a mezinárodní terorismus napomáhá k divokému závodu ve zbrojení.

„Spojené státy, zakladatelé současného systému mezinárodních vztahů, prožívají zásadní krizi mezinárodního řízení. Více smutné je, že se Washington vrátil k geopolitice při snaze odložit pád vlastní hegemonie, místo aby adekvátně analyzoval vlastní potenciál. To by mohlo být nevyhnutelnou tragédii pro jakoukoliv hegemonii, ale v kontextu globalizace to může být tragédie pro celý svět,” shrnuje čínský politolog.

 
(kou, prvnizpravy.cz, globaltimes.cn, foto: arch.)