Daily Beast: Cvičíme na Ukrajině příšery, které se nám postaví?

Avatar
Původní autoři

7.7. 2015  První zprávy

Mezi absolventy amerických instruktorů, kteří vyškolují ukranskou armádu, mohou být neonacisti, a přiznávají to jak úředníci, tak americká armáda.
Novinář Daily Beast si klade otázku, zda Washington vzdělává nepřátele, jako tomu bylo během afghánské války, s nimiž pak musel v budoucnu bojovat.


O tom, že základem praporu Azov je ideologie neonacismu a bělošské nadřazenosti, není pochyb, píše Daily Beast. Nicméně, instruktoři USA trénují Národní gardu a deník si klade otázku, zda americká armáda trénuje také ukrajinské neonacisty. „Není to jako při afghánské válce roku 1980, tedy jeden z těch případů, kdy jsme pomohli a přispěli příšerám, které se nakonec stanou našimi nepřáteli?” uvedl autor.

Na jedné straně Washington přímo zakázal svým vojákům cvičit prapor Azov. Podle novely mají být všichni žadatelé o výcviku kontrolováni, zda nespáchali „významné porušování lidských práv“. Na druhé straně dnes nemají Spojené státy žádný způsob, jak se ujistit, že členové neonacistických skupin, jako je Azov, neprojdou školením amerických instruktorů. K takovému závěru dospěl autor článku po konzultacích s vedoucími úředníky a lidmi, kteří jsou zapojeni do této operace.

Američtí instruktoři opravdu netrénují samotný prapor Azov, což potvrzuje americká armáda, stejně tak i zástupci Azova. Nicméně, skutečnost, že ostatní neonacisté nebudou moci získat vzdělání v řadách vojáků vyslaných ukrajinským Ministerstvem vnitra, nikdo nezaručuje.

Z ministerstva vnitra Ukrajiny přijíždějí na školení, podle amerických činitelů, různé osoby, včetně dobrovolníků, příslušníků ozbrojených skupin, oficiální armády i veteráni z Majdanu. Všichni žadatelé jsou prověřováni, zda se v minulosti nedopustili „zásadního porušování lidských práv”, ale většina takových případů nebyla zjištěna. Nicméně, pokud jde o ideologii, tak ta se tak důkladně nekontrolovala.

Kromě toho, polovojenští příslušníci Azova jsou součástí ukrajinské Národní gardy, a proto mohou být také na školení. Zejména proto, že ukrajinské ministerstvo vnitra vybírá ty, kdo půjdou na školení, a s praporem Azov má velmi blízký vztah. Navíc se mohou do amerického vojenského cvičení zapojit soukromou cestou, a v tomto případě mají úředníci ještě méně informací.

Jak sdělil vydání Daily Beastu jeden z amerických instruktorů, který pracuje s ukrajinskou armádou, neviděl nic extremistického na jejich chování. Mezi hosty tréninku viděl řadu křesťanských denominací, od katolických až po mormonské přívržence, ale například se nesetkal s ukrajinským Židem.

Koho bude muset trénovat na Ukrajině vyvolává starosti i Kanadě. Jak uznal jeden z kanadských úředníků, bojovníci divize jako Azov, natolik pronikli do ukrajinské armády, že „nemůžeme určit, koho trénujeme,” dodal pro Daily Beast.

(kou, prvnizpravy.cz, thedailybeast.com, foto: arch.) 

USA Today: Nacisti v ukrajinské armádě!