Dluhy Řecka, panika v Číně, dohody s Íránem, summit BRICS. A optimismus Goldman Sachs: „Není to ještě bublina“

Avatar
Původní autoři
Pozorovatelka
10.7.2015 AEnews

Dluhy Řecka, panika v Číně, dohody s Íránem, summit BRICS. A optimismus Goldman Sachs: „Není to ještě bublina“

Na úvod budu citovat:

„Skutečnost, že 61% řeckých občanů hlasovalo pro odmítnutí plateb za nezodpovědné chyby bankovních úředníků naznačuje, že většina obyčejných lidí v této zemi uznává trestně právní povahu západního bankovního systému. Faktem je, že řecký národ nyní ví, že jeho občané nejsou právně zodpovědní za dluhy, které vznikly mafiánským bankéřským gamblérům, a proto je zcela samozřejmě nebudou platit. Řecká platební neschopnost je jen první domino, po němž bude následovat Španělsko, Portugalsko, Irsko, Itálie, Francie, Německo a pak Spojené státy.

MMF vydal zprávu, vyzývající k 20-ti letému prodloužení řeckých splátek dluhu, protože v případě, že zpráva Mezinárodního měnového fondu uvádí své půjčky Řecku jako špatné, bude muset také přiznat, že oni sami jsou v platební neschopnosti. Hlavní světové věřitelské země jako jsou Čína a další asijské země už odmítají půjčovat více peněz do Mezinárodního měnového fondu, protože tento fond zůstává pořád de facto nástrojem zločinců z Washingtonu DC, kteří vládnou této institucí právem veta. Washingtonská klika nemůže zachraňovat Mezinárodní měnový fond nebo Evropskou centrální banku, protože oni sami jsou v bankrotu. Čína jejich dluh držela ve zmrazeném stavu na 18.112 bilionech dolarů od chvíle, kdy vynechali platbu splatnou 15. března.

Země BRICS a americký dolar

A kromě toho, také ostatní kostky domina začaly padat. V povyku kolem Řecka se hodně světové pozornosti odklonilo od skutečnosti, že další americká filiálka, a to nacistická vláda na Ukrajině, také nezaplatila a také půjde do bankrotu. Dalším je Puerto Rico, také kolonie Ameriky, věhlasně známé jako 51. americký stát, které také už veřejně deklarovalo, že nebude schopno splácet své dluhy.

Novým prvkem je to, že nákaza se nyní rozšířila do Číny, největšího věřitele zkrachovalé Ameriky a tedy země, které zůstane taška v ruce. Čínské akciové trhy poklesly v posledních týdnech o 30%, a to díky maloobchodnímu prodeji investorů. Maloobchodní investoři znají z první ruky, že reálná čínská ekonomika klopýtá, protože nemohou najít zahraniční kupce pro své průmyslové výrobky. Finanční systém Japonská je již také na pokraji krachu kvůli penězům, které podvodně odkládají úpadek Ameriky. Financování Ameriky je důvod, proč nedávný průzkum japonské vlády ukazuje, že 62,4% Japonců říká, že zažívají finanční těžkosti.

Podle zdrojů z Pentagonu však také ani Rusové či Američané nedokázali dosáhnout minulý týden vyplacení hotovosti historických finančních nástrojů, protože jak se ukazuje znovu a znovu, prostě a jednoduše, celý starý finanční systém není schopen platit své skutečné dluhy, které mu vznikly v průběhu let. Podle lidí, kteří se účastní jednání, je právě toto důvodem, proč vůbec první bankrot evropské země v poválečné éře přidal nový důraz na naléhavost probíhajících jednání o novém světovém finančním systému.“

Tento text jsem si výjimečně vypůjčila od Benjamina Fulforda z jeho čerstvé zprávy (ač s mnoha jeho tvrzeními nesouhlasím), protože v uvedené části shrnuje, na kolika frontách se s finančním systémem právě něco děje tak, jak to očekávám. A to dění se odehrává na ose Řecko-Čína-Írán-BRICS.
 

 
Řecko – další dluhová krize
Včera jsem popsala (zde), že se hraje o euro a o budoucnost Evropy– Evropa buď upíše a zaplatí část řeckých dluhů (čímž naštve věřitelé a spustí lavinu v dalších zemích) anebo odmítne a tím znehodnotí euro. Nejvýznamnější mi v tom přijde role MMF. Ten navenek tlačí, aby Evropa zaplatila, ale když si dám postoje Lagardeové do souvislosti s jejím vystoupením při zakládání AIIB v březnu v Pekingu, tak mi to přijde jako odklon MMF od USA. Proto jsem včera v závěru napsala, jestli MMF ve skutečnosti nespouští řízený krach dosavadního finančního systému.
 
 
Čína a panika na asijských trzích

Svět je z Číny a asijských trhů ve větším šoku, než z celého Řecka. „Masivní výprodeje čínských akcií pokračují, a to nehledě na zoufalou snahu regulátorů trh stabilizovat. Oproti tomu jsou potenciální ztráty z odepsání řeckého dluhu pořád trpaslíkem. I když celkově za tento rok jsou čínské akcie stále v plusu, vývoj v posledních týdnech vykazuje většinu symptomů vrcholu bubliny. Prudký nárůst čínských akcií hnaly kupředu především zadlužující se domácnosti, které kupovaly hlava nehlava prakticky všechno, co se dalo. U malých a středních podniků ale začala postupně klesat likvidita a ústup z přehřátého trhu byl čím dál složitější. První prodeje proto nastartovaly paniku.“ – uvádí ekonomické informace (např. zde )

Propad čínského akciového indexu o 9 %, akcií v Šanghaji o 6 %, japonských akcií o 3 %! Tak vypadá nejprudší propad asijských akcií od finanční krize v roce 2008. Ze svých maxim z půlky června ztrácejí indexy čínských burz přes třetinu hodnoty a jejich pád je novou hrozbou pro druhou největší světovou ekonomiku. Situace v Číně se přenesla na další asijské trhy a ovlivní obchodování v Evropě a později ve Spojených státech. Čínská komise pro regulaci cenných papírů dnes uvedla, že zaznamenala výrazný nárůst „iracionálních prodejů“ akcií a výprodej akcií zatím způsobil ztráty na jejich cenách asi za 3,25 bilionu dolarů.

Propad cen akcií na čínské burze

Zajímavé je i to, že ve velkém bylo skupováno zlato: „V týdnu do 19.6.2015 dosáhla týdenní poptávka po fyzickém zlatě na burze v Šanghaji (Shanghai Gold Exchange) celkem 54,19 tuny zlata, což je na roční bázi 2.800 tun. Za poslední 3 týdny se poptávka zvýšila o téměř 50 %, neboť na začátku června bylo poptáváno pod 40 tun zlata za týden. Naposledy byla zaznamenána silná týdenní poptávka na konci února, kdy bylo z trezorů burzy vyskladněno 60 tun zlata.“

Poptávka po zlatě na čínské burze (zdroj)

Odborníci současnou situaci přirovnávají i ke krachu Wall Street 1929, co je však udivující je, že v klidu zůstává a optimismus neztrácí Goldman Sachs, cituji: „Investiční banka Goldman Sachs dnes potvrdila svůj výhled, ve kterém počítá s růstem o 27 procent na ročním horizontu! Vládní opatření posílí důvěru investorů a měnové zásahy oživí ekonomický růst Číny. Dluhové investice do akcií nejsou tak mohutné, aby vyvolaly pád trhu, tvrdí v dnešní analýze s dovětkem: „Není to ještě bublina“ (zdroj).
 

 
Rusko – summit zemí BRICS a summit zemí ŠOS, účastní se i íránský prezident

Dění kolem Řecka a  Číny je chaotické, nemohu se ale zbavit dojmu, že je řízené – jak už jsem na těchto stránkách párkrát zmiňovala, na podzim očekávám nějaké významné události v bankovnictví a to je první důvod, proč si myslím, že dění je řízené. Druhým důvodem je právě optimismus banky Goldman Sachs, který si nemohu nespojit s nedávnými slovy V.V. Pjakina o tom, že Goldman Sachs nařídila Ukrajině bankrot (čas 40:52 zde) .

Summit zemí BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika

Dění kolem Řecka a na čínské a asijských burzách se odehrává ve stejné době, kdy byl v ruské Ufě zahájen summit zemí BRICS (a objevilo se prohlášení, že den 7.7.2015 má být považován za den vzniku banky BRICS). V Ufě se kromě zemí BRICS zároveň setkávají zástupci států sdružených v ŠOS – Šanghajské organizaci pro spolupráci (Čína, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán, jako pozorovatelé jsou členy Uzbekistán a Írán). Významnou zprávou je, že jednání se účastní i íránský prezident (více o obou summitech). Oběma organizacím v tomto roce předsedá Rusko a Moskva do BRICS vkládá naděje především od loňského roku, kdy byla kvůli „anexi“ Krymu vyřazena z členství ve skupině G8.

Na summitu se m.j. bude jednat o rozvojové bance BRICS, která má vzniknout jako protiváha k MMF, v němž mají vliv západní země a není v silách jiných zemí na tom nic změnit, přestože jejich ekonomiky rostou. Vlastní finanční instituce BRICS se má stát nástrojem řízení pro případy všech krizí, se kterými se západní země neustále potýkají. Ruská centrální banka slovy guvernérky Elvíry Naibullinové oznámila, že Rusko do nové banky plánuje vklad sto miliard dolarů, Čína a další země nehodlají zůstat pozadu. Země BRICS mají dohromady zhruba dvě pětiny obyvatel planety a v souhrnu se jejich ekonomiky dotahují na ekonomiku americkou.

Graf ekonomického vzestupu zemí BRICS

V reakci nejen na dominanci amerického dolaru, ale především na rozhodovací sílu USA v MMF, kterou i přes narůstající podíl Číny na celosvětovém HDP americký Kongres neustále odmítal upravit (Čína několikrát žádala USA, aby přehodnotily její rozhodovací vliv a přiznaly Číně takový podíl, aby se ze své cca 4% hlasovací síly přiblížila USA s jejich cca 18% silou, ale americký Kongres její žádost vždy smetl ze stolu), vznikla v březnu 2015 AIIB (více) a kromě USA a Japonska (a Česka) se k členství přihlásily všechny euroatlantické země. V červnu AIIB zahájila činnost s tím, že síla rozhodovacího hlasu v ní má pořadí 1. Čína, 2. Indie, 3. Rusko a okamžitě se ke spolupráci přihlásila Evropa (summit EU a Číny ). A nyní země BRICS chtějí založit další protiváhu MMF.
 

A teď si vše shrňme, ale pozpátku

Americký dolar je na dně – zlatem krytý dávno není a jako petrolodar se udržuje jen za cenu Arabského jara a s tím přes odstraňování „diktátorů“, bojkotujících obchodování ropy za dolary. Dále za cenu ukrajinského Majdanu, jehož cílem je odstranit ruské uhlíkové zdroje z evropských trhů, a ano, i za cenu vzniku Islámského státu. K tomu stoupá zadluženost USA a hrozí brankrot, ztráta hegemonie dolaru a s tím konec dominance Spojených států. Přes Ukrajinu gradují snahy o vyvolání válečného konfliktu, který by smazal jejich dluhy, ve stejné době však vzniká AIIB a dosavadní spojenci USA se k ní i přes důrazná americká varování a vyhrožování hlásí, ba co víc, hlásí se k ní i MMF (!) – píše se březen 2015 a svět jako by Spojeným státům sděloval, že s nimi už nepočítá.

V červnu banka AIIB zahájila činnost a téměř na den přesně, kdy se v Rusku má konat summit BRICS a summit ŠOS a kdy má vzniknout další banka, se na scéně objeví nejen problém „Řecko“, resp. nová podoba jeho řešení (a na místě je zde otázka, kdo potřeboval členství Řecka v EU stejně, jako bojuje za členství v EU i Ukrajiny), ale i panika na čínské burze – „iracionální nákupy“, individuální skupování čínského zlata a drahých kovů, atd. A svět hovoří o krizi mnohem větší, než jakou představuje Řecko.

Panika na asijských trzích

A jsme v současnosti.

O Řecku se jedná – na nátlak USA je odhalena tajná analýza MMF, že Řecko přežije jen s odpuštěním části dluhů. MMF, jehož předsedkyně Ch. Lagardeová při vzniku AIIB byla velmi uctivá k Číně, je pod tlakem USA. Tento tlak přenáší na Evropu a nutí ji, aby z vlastních kapes zaplatila dluhy Řecka (bez zajímavosti není informace, že bývalý řecký ministr financí Yannis Varoufakis byl údajně tím, který měl situaci vyhrotit pro zájmy Goldman Sachs a jakmile úkol splnil, měl odstoupit, zde). Velká trojka by dle představ USA měla dospět k výsledku, že Evropa zaplatí řecké dluhy z vlastní kapsy (z fondu ESM) a udrží Řecko. Ale i když Evropa nezaplatí řecké dluhy, položí to euro a pomůže dolaru, takže obojí je vlastně jako „prašť nebo uhoď“ a Evropa je v pasti. A nesmíme zapomenout, že v této atmosféře bude zároveň hlasovat o schválení smlouvy TTIP!

Ale co s Čínou a co se summity BRICS a ŠOS? Zde neopomeňme intenzivně probíhající jednání s Íránem, na jejichž pozitivní výsledek nejvíce tlačí USA – je to cesta k odstavení ruského plynu z Evropy a že ruský Gazprom právě zmrazil investice do výstavby plynovodu Turkish Stream, dohodnutého mezi Řeckem a Ruskem v červnu, nevypadá jako dobré znamení. A k tomu můžeme dumat, jestli je náhoda, že ve stejné době Čína zažívá paniku na burzách
 

 
Optimismus Goldman Sachs a rušno kolem Íránu

Řecko a jeho dluhy na bedrech EU. Čína a panika na asijských trzích. Jednání USA s Íránem. Příklon Saúdské Arábie k Rusku. Summity BRICS a ŠOS. Rušno a nad tím klid a dokonce optimismus Goldman Sachs!

Souhlasím s Fulfordem, že finanční svět stojí před změnami, ale kdo v tom dění za koho „kope“, to nevím, co si myslet – obzvláště pokud jde o MMF a Írán. Zatím vidím na všech frontách jen tažení na záchranu dolaru a v tom za důležité považuji postoje Lagardeové, Merkelové a – Íránu!

Rozhodnutí o Řecku je odloženo do neděle, dohoda s Íránem, kde Kerry už zcela nediplomaticky řve a jednání je plné napětí (zde), je posunuta do 10. července. Uvidíme, co se bude dít, ale optimismus Fulforda, že „chazaři“ jen tak v pohodě opouštějí svou moc, nesdílím. Jak přituhuje přes AIIB a BRICS atd., tak se hledají další a další způsoby, jak se u moci udržet (nějakou tu válku nevyjímajíc).

Související: Saúdská Arábie se dohodla s Ruskem
Řecko, Írán, ropa