Dokumenty a flash disky dokazují vazby mezi Tureckem a ISIS jsou teď už “nepopiratelné”

Avatar
Původní autoři

30. 7. 2015  AC24

Bojovník ISIS prochází kolem černé vlajky patřící Islamistickému státu, zatímco vozidlo Turecké armády zaujímá pozici u syrského města Kobani, zobrazeno 7. října 2014 od turecko-syrské hranice u jihovýchodního města Suruc v provincii Sanliurfa. USA vedený přepad na areál Islamistického státu se sídlem jeho „finančního ředitele“ poskytl důkazy, že turečtí činitelé přímo jednali s vedoucími členy ISIS, referoval nedávno Martin Chulov z Guardian.

Tento činitel Islamistického státu zabitý při přepadu Abu Sayyaf odpovídal za vedení ropných a plynových operací této teroristické armády v Sýrii. Islamistický stát (čili ISIS, ISIL či Daesh) vydělává až 10 milionů $ měsíčně prodejem ropy na černém trhu.

Dokumenty a flash disky zabrané při přepadu Sayafa údajně odhalují vazby mezi Tureckem a ISIS, a to „tak jasně a nepopiratelně“, že „by mohly nakonec přinést hluboké politické důsledky pro vztahy mezi námi a Ankarou,“ řekl Guardian vedoucí Západní činitel obeznámený s tímto ukořistěným zpravodajstvím.

Člena NATO Turecko experti, Kurdové a dokonce Joe Biden už dlouho obviňovali, že umožňuje fungování ISIS, když během probíhající Syrské války zavírá oči nad rozsáhlými pašeráckými sítěmi zbraní a bojovníků.

Krok vládnoucí strany AKP byl zjevně součástí probíhajících pokusů zařídit pád režimu syrského presidenta Bashara Assada.

Ankara oficiálně skončila s politikou volné hranice loni, nikoliv však před tím, než se z jižní hranice stal tranzitní uzel pro levnou ropu, zbraně, zahraniční bojovníky a naloupené starožitnosti.

V listopadu řekl bývalý člen ISIS Newsweeku, že tato skupina v podstatě od Turecké armády dostala volnou ruku.

„Velitel ISIS nám řekl, ať se ničeho nebojíme, protože s Turky je plná spolupráce,“ řekl tento bojovník. „ISIS pohlížela na Tureckou armádu jako na svého spojence, zvláště pokud šlo o útoky na Kurdy v Sýrii.“

Ale jak to údajné uspořádání progresivně rostlo, tak Turecko této skupině umožnilo zřídit si v této zemi významnou přítomnost – a to samo o sobě vytvořilo obrovský problém.

„Čím déle to trvalo, tím těžší se pro Turky ukazovalo to (ISIS) rozdrtit, protože existují rizika, že by jim to vybuchlo do tváře přes protiúdery,“ vysvětloval v listopadu Business Insider bývalý proti-teroristický analytik US ministerstva financí Jinathan Schanzer.

„Teď už máte v Turecku spoustu lidí, kteří investovali do businessu s extremisty,“ dodal Schanzer. „Když to začnete zpochybňovat, vyvolá to nepříjemné otázky zda“ ti militanti, jejich patroni a jiní váleční šmelináři budou takové potlačování tolerovat.

REUTERS / Osman Rosal – Ozbrojený muž, o němž se věří, že je to militant ISIS spatřený 29. ledna 2015 u severosyrského města Abyad zobranený z tureckého pohraničního města Akcakale v jihovýchodní provincii Sanliurfa.

Západní diplomat promlouvající v únoru s The Wall Street Journal, vyjádřil podobný sentiment: „Turecko je teď v pasti – vytvořilo monstrum a teď neví, jak si s ním poradit.“

Ankara začala tento problém řešit o něco poctivěji – když v posledních šesti měsících zatkla 500 podezřelých extremistů, když přecházeli hranici a provedla razie do domovů dalších – když 20. července sebevražedný atentátník spojený s ISIS zabil na tureckém jihovýchodě 32 aktivistů.

Turci následně vyšli do ulic, aby protestovali proti vládní politice, o které cítí, že ten útok umožnila.

REUTERS / Sertac Kayar – Demonstranti během protestům proti pondělnímu bombovému útoku v Surucu v jihovýchodní turecké oblastní metropoli Diyarbakir s převahou Kurdů pálí 21. řervence 2015 pneumatiky, aby zablokovali ulici.

Edogan uprostřed protestů skandujících „AKP kolaborující s vražednou ISIS,“ nakonec minulý čtvrtek souhlasil s přistoupením k US vedené kampani proti ISIS s vysláním bojových tryskáčů do Sýrie a s přidělením klíčového letiště na jihovýchodě pro strategické využití US k zahájení náletů.

Turecko spolu s tím začalo bombardovat příbytky a sklady kurdské PKK v severním Iráku, ohlásila AP s poukazem, že AKP pořád ještě pohlíží na postup Kurdů jako na významnou – pokud ne rovnou největší – hrozbu, přestože Kurdové v severní Sýrii dosahují na bojišti proti ISIS úspěchů.

„To není revize jejich myšlení,“ řekl Západní činitel v Ankaře Guardian. „Je to více reakce na to, s čím byli konfrontováni Američany a ostatními. Je v tom přinejmenším uznání toho, že ISIS teď už není pákou proti Assadovi. A s tím se musí vyrovnat.“

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: businessinsider.com