Kyjev má v úmyslu zavést dvojí zákaz činnosti pro Regnum

Avatar
Původní autoři

16. 7. 2015      zdroj
Bezpečnostní služba Ukrajiny přijala rozhodnutí kvůli ochraně informačního prostoru. Ukrajinská vláda se chystá zakázat činnost informační agentury Regnum a řady dalších ruských zdrojů na Ukrajině. Svědčí o tom nedávno zveřejněné údaje týmem hackerů “Kyberberkut”.

“Kyberberkut” hacknul e-mailovou poštu náměstkyně ministra informační politiky Ukrajiny Taťány Popovoj. Z její korespondence vyplynulo, že v zájmu “ochrany informačního prostoru” Ukrajiny plánuje SBU zákaz více než sta ruských médií, a to jak tradičních, tak i elektronických,” aby se vlastním občanům zabránilo možnosti seznámit se s alternativním názorem”.

Popova zvlášť zdůrazňuje, že “seznam není pro tisk” a “je zakázáno jej zveřejnit.”

Je zajímavé, že REGNUM se má zakázat hned “dvakrát” – zdroj figuruje i mezi tiskovými agenturami, i mezi “internetovými zdroji”, zatímco jiným zdrojům se takové cti nedostalo – jsou přiřazeny k jedné z daných kategorií.

Současně Popova v korespondenci se svým kolegou uznává, že SBU “trochu přestřelila” a že jí není jasné, za jaké “zásluhy” se v “seznamu trestaných” objevily například “Kommersant”, “Vedomosti”, BBC a “Hlas Ameriky”.

“Ukrajina je stále ještě daleko od ideálů svobody a demokracie. Stávající kyjevské orgány se jako ohně bojí novinářů a využívají všech možných způsobů pro bránění v jejich práci. Je to potvrzeno dokumenty Ministerstva informační politiky Ukrajiny. Ukrajinský režim otevřeně manipuluje veřejným míněním, zombuje obyvatelstvo, uzavírá lidem možnosti k získání informací z různých zdrojů. Jakékoli “nesprávné názory” podléhají pronásledování a zákazu,” píše se v prohlášení “Kyberberkutu”.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová