Stručný přehled hlavních informací Speciální Monitorovací Mise OBSE (SMM) na Ukrajině dle zpráv zveřejněných do 14. července 2015

Avatar
Původní autoři

vybral, přeložil a  sestavil Mireček
16.7.2015  Kosa zostra čili https://vlkovobloguje.wordpress.com/2

Každotýdenní komentovaná zpráva mise OBSE na Ukrajině.

 

Jednostranná demilitarizace Shyrokyne (Širokino)?

V minulém týdnu jsem vás obšírně informoval o tom, že se jednotky DLR jednostranně stáhly z Shyrokyne. Přestože jsem ten krok moc nechápal, moje prvotní analýza se mi dále potvrzuje. SMM totiž z pozorovacích stanovišť poblíž Shyrokyne za celý minulý týden nezaznamenala žádné ozbrojené akce v oblasti vesnice jenom ve větší dálce od ní. SMM 12. června dokonce navštívila přímo oblast vesnice a našla zbraně a munici v oblasti ve stejném stavu jako již před dvěma týdny a v oblasti nezaznamenala žádné vojáky.
SMM sice zaznamenala mnoho protestů proti demilitarizaci Shyrokyne, dokonce příslušníci Pravého Sektoru protestovali v Mariupolu a oznámili, že případný rozkaz z Kyjeva ke stažení nebudou akceptovat, 20 nevládních organizací mělo v Mariupolu tiskovou konferenci, na které vyjádřili svoji nespokojenost s případnou demilitarizací Shyrokyne, ale to hlavní – vojáci na straně Kyjeva nepostoupili do vesnice a neobsadili ji.

Vypadá to na jednu stranu až směšně, už od podpisu Minsku II se o tuto vesnici nepřetržitě válčí, umírají vojáci i civilisté a v okamžiku kdy jedna strana řekne „hele borci, uklidníme to a my jdeme domů a přestáváme bojovat o tuhle totálně rozbombardovanou vísku“, tak druhá strana vlastně začne křičet, že to nejde a že takové chování zásadně odmítají.

V anglickém tisku jsem našel jenom pár zmínek o tom, že ukrajinská strana je proti demilitarizaci Shyrokyne, ale jinak ticho po pěšině. To mě vede k závěru, že doopravdy došlo k dohodě mezi Kyjevem a DLR, o které budou obě strany raději, pokud se o ní nebude moc mluvit, protože by tato dohoda pro obě strany byla politicky neúnosná (vypadala by jako přiznání slabosti).

Oblast města Doněck

Pravidelný přísun granátů do oblasti bojů, tedy vesnic Spartak, Pisky, Vodiane a dalších periferií Doněcku se v období této zprávy držel na 100-150 explozí denně s výjimkou 8. července kdy došlo k nárůstu explozí skoro až na 500 za den.

SMM také zaznamenala několik dopadů granátů do města Doněck. Bylo poškozeno tržiště, školka a několik dalších domů.

Luhanská oblast

SMM za celý týden nezaznamenala přímo nějaké ostřelování v Luhanské oblasti, ale zaznamenala zde několik kusů těžké techniky, známky čerstvého bombardování a také místní obyvatelé upozornili SMM na případy bombardování na obou stranách kontaktní linie.

Zaznamenaná těžká technika v blízkosti kontaktní linie

SMM stále zaznamenává velké množství těžké techniky DLR soustředěné na různých místech a to v některých případech doopravdy velké množství. Nejčastěji v oblasti fronty u Mariupolu.

Na straně Kyjeva jsou také zaznamenány těžké zbraně, ale v menších množstvích.

Problémy s vodovody

Opravy vodovodní sítě mezi Horlivkou a Maiorskem pokračovali v rámci lokálního příměří, které SMM z tohoto důvodu dohodlo. Bohužel příměří bylo 11. června porušeno a oprava potrubí taktéž. I přes sporadickou minometnou palbu bylo nakonec opravování vodovodního potrubí dne 14. června obnoveno. Snad vydrží křehké příměří v této oblasti.

Humanitární pomoc

Ředitel distribučního střediska humanitární pomoci v Luhansku SMM informoval o tom, že pomoc je dodávána 1120 lidem s měsíční pravidelnosti.

300 lidem dodává jídlo Ortodoxní církev pod Moskevským patriarchátem každý den. Hlavně ohroženým osobám jako jsou lidé s nějakým postižením a penzisté.

Vývoj v neoprávněném obsazení ústředí Komunistické strany v Oděse

Jak jsem již v předchozích zprávách čtenářům sdělil, 13. června příslušníci Pravého Sektoru neoprávněně vtrhli do ústředí Komunistické Strany v Oděse a zabrali ji. Místní policisté věc odbyli tím, že probíhá vyšetřování a SMM slíbila, že se bude situaci dále věnovat.

Nu a konečně tady máme nějaký vývoj. Na pravidelné schůzi Majdanské koordinační rady v Oděse oznámili představitelé Pravého sektoru, že dvanáctý záložní batalion Pravého sektoru potřebuje ubytovací prostory pro svých nových 15-20 členů a že pro to budou použity „prostory bývalého ústředí Komunistické Strany“. Spravedlnost doopravdy na Ukrajině je pro všechny, kteří mají na své straně zbraně a moc. Ostatní musí táhnout.

Mukačevo

Přes informace o tom, že SMM vyslala svůj tým do oblasti, bohužel SMM neposkytla nějaké nové informace, které by už nebyly zveřejněny. Její zpráva se hodně opírá o zprávy v mediích.

Co ale SMM v oblasti pozorovala – 2 km od místa incidentu SMM viděla přijíždět konvoj SBU čítající 10 obrněných dodávek a 2 minibusy, dále viděla SMM na jiném místě do Mukačeva přijíždět konvoj ukrajinské armády čítající 11 obrněných transportérů, dvě nákladní vozidla plná vojáků a jednu cisternu.

Také zaznamenaly velké množství protestních akcí na podporu Pravého sektoru po celé Ukrajině. Některé protestní akce čítaly i několik stovek účastníků, a opakovali se každý den, ale všechny zaznamenané protesty skončili poklidně. Účastníci protestovali proti státní korupci, pomalému tempu reforem a vládní politice směrem k dobrovolnickým batalionům. SMM také zaznamenala improvizovaný checkpoint (pneumatiky, pytle s pískem, kusy železa) na dálnici M-06 z Kyjeva. Zátaras byl u krajnice dálnice, takže neblokuje dopravu, ale lidé přítomni na checkpointu patrole SMM sdělili, že tohle je sice forma protestu, ale že jim to také umožňuje sledovat přesun vojenského vybavení na západ.

Dle mého názoru k žádnému otevření druhé fronty na Ukrajině nedojde. Jedná se o mediálně zajímavou zprávu, protože je z ní hodně záběrů střílení přímo natočených kolemjdoucími. Dle mého názoru totiž otevřený ozbrojený střet v oblasti neprospěje ani jedné straně korupčníků v Mukačevu a tak se radši nějak dohodnou, aby situaci uklidnili a došlo k poklidnému rozdělení sféry vlivu. Jedná se ale samozřejmě o můj názor a teprve čas ukáže, jak se situace vyvine. Je samozřejmě možné, že jedna ze stran získá pocit, že může ozbrojený konflikt vyhrát tak, že to bude za to stát, ale já si nemyslím, že k tomu dojde.

Perlička na závěr

Při bombardování 7. července vesnice Sakhanka (DLR) se SMM rozhodla informovat veřejnost, že došlo k přímému zásahu kurníku na dvorku jednoho domu a ten byl tímto zásahem kompletně zničen. Velice důležitá zpráva 🙂