Stavební předpisy projednané v kuchyňce

Avatar
Původní autoři

Mikuláš Ferjenčík
14. 8. 2015  A2larm

Piráti zveřejnili zvukový záznam jednání Rady hlavního města Prahy. Odhaluje styl úřadování primátorky Adriany Krnáčové. 


Zastupitelský klub Pirátů na tiskové konferenci v Praze zveřejnil zvukový záznam zasedání Rady hlavního města Prahy, který dokládá jakým způsobem ANO a ČSSD postupuje ve věci Pražských stavebních předpisů. Původní návrh náměstka primátorky Matěje Stropnického vznikal půl roku a byl konzultován desítkami odborníků. Návrh nový někdo zjevně spíchnul horkou jehlou a například legislativní odbor zastupitelstva měl na jeho připomínkování pouhý den. Žádné připomínky nevznesl, přestože nový dokument je plný chyb a nedodělků.

S radostí proto alespoň částečně plníme jeden z volebních slibů primátorky, která slibovala streaming Rady. Záznam úterního zasedání Rady ukázal, že primátorka Krnáčová na jednání vůbec nepředstavila verzi stavebních předpisů ze své dílny, nijak se nevypořádala s námitkami právníka Františka Korbela, kterého si Praha najala, aby proces přípravy stavebních předpisů koordinoval a rozpravu o problematice přesunula do kuchyňky, aby neměla tolik svědků.

Dále jsme se podívali do informačního systému Prahy, v němž se uchovávají připravované předpisy. Zjistili jsme, že autorem důvodové zprávy návrhu Adriany Krnáčové je zástupce ředitele IPRu Ondřej Boháč, který v sekretariátu Adriany Krnáčové pochopitelně nepracuje. Do systému byla vložena v osm hodin ráno, hodinu před zasedáním Rady. Předpisy z dílny primátorky PSP jsou navíc napsány na počítači s operačním systémem Mac, jak vyplývá z metadat dokumentu. Macy se přitom na magistrátu nepoužívají.

Nevíme, kdo zadal nové stavební předpisy a proč, ani nevíme, proč je primátorka Krnáčová protlačila Radou. S jistotou lze ale říci, že je nepřipravil sekretariát primátorky a nový návrh je – na rozdíl od návrhu původního – spíše polotovar, který bude potřebovat několik měsíců na dopracování. Postup ANO a ČSSD je úplný výsměch deklarované otevřenosti.

Abychom se dopátrali toho, kdo předpisy připravil, použijeme všechny dostupné legální postupy. Především si podáme žádosti o informace, osvědčily se nám víc než otevřené dopisy. Máme v tom praxi – za dobu, co v zastupitelstvu působíme jsme jich podali přes sto a v drtivé většině případů jsme byli úspěšní. Ostatně dokázali jsme i přes odpor z Rady vymoci zvukové záznamy.


Autor je zastupitel Hlavního města Prahy.