Řecko. Preference před předčasnými volbami 20. září 2015

Avatar
Původní autoři

1. 9. 2015  AltPres

V pátek 28. srpna byly v Řecku zveřejněny tři průzkumy volebních preferencí. Všechny staví do čela pelotonu Koalici radikální levice (Syriza). V porovnání s parlamentními volbami 25. ledna, kdy získala více než 36 procent hlasů, jakož i s předchozími průzkumy provedenými před 13. červencem, však Syriza výrazně ztrácí.

Institut ProRata, který zkoumal rozpoložení voličů pro list Efimerida Ton Syntakton, zjistil, že z tisícovky dotazovaných respondentů je 23 procent ochotno podpořit Syrizu a 19,5 procent konzervativní Novou demokracii (ND). Strana Lidová jednota, která vznikla teprve minulý týden odtržením poslanců Levé platformy od Syrizy na protest proti kapitulaci Tsiprasovy vlády před třetím memorandem Trojky, má podporu 3,5 procenta občanů a zůstala by tedy parlamentní stranou, tentokrát potvrzenou demokratickým mandátem. Nezávislí Řekové (Anel), kteří jsou součástí vládní koalice vedené Tsiprasem, by obdrželi jen dvě procenta hlasů a nepřekročili by tak tříprocentní práh nutný ke vstupu do parlamentu. V porovnání s předchozí studií ústavu ProRata z počátku července si Syriza pohoršila absolutně i relativně: tehdy byl poměr mezi Syrizou a Novou demokracií 26 : 15. Celá třetina voličů, kteří podpořili Tsiprasovu levicovou stranu v lednových volbách, nyní říká, že si není jista, zda tak příští měsíc opět učiní. Více než 25 procent všech řeckých voličů se označilo za nerozhodnuté.

Lídr Lidové jednoty Panagiotis Lafazanis (vlevo) v rozhovoru s šéfem Syrizy Alexisem Tsiprasem.
Lídr Lidové jednoty Panagiotis Lafazanis (vlevo) v rozhovoru s šéfem Syrizy Alexisem Tsiprasem.

Z průzkumu vyplývá, že 64 procent respondentů má za to, že Alexis Tsipras se rozhodl špatně, když vyprovokoval předčasné volby. Naproti tomu je však 68 procent Řeků pro setrvání země v eurozóně, a to „za každou cenu“, včetně zostřené politiky úsporných opatření. „Odpovědi na položené otázky vedou k závěru, že předčasné volby budou znamenat značné ztráty pro [bývalého] premiéra [Alexise Tsiprase] a pro Syrizu,“ uvedl deník.

Podle dalšího průzkumu, provedeného ústavem Metron Analysis, může Syriza počítat s 29 procenty, Nová demokracie s 27,8, krajní pravice Zlatý úsvit s 8,3 a centristická strana Potami (Řeka) se 6,7 procenta voličských hlasů. Lidová jednota by získala 4,1 procenta voličů a Nezávislí Řekové by nedosáhli ani na jedno parlamentní křeslo.

Třetí průzkum, který provedl institut Marc pro Alpha TV, odhlíží od nerozhodných voličů, když dává Syrize 25,3 a Nové demokraxii 23,2 procenta hlasů. Lidová jednota zklamaných „exsyrizanů“ by získala 3,8, středová Potami 5,8 a neonacisté Zlatého úsvitu 5,5 procenta voličů.

Tsipras_12