Vojenské cvičení Ample Strike v Česku provokuje Rusko

Avatar
Původní autoři

1.9.2015  Sputnik

V Čechách začalo vojenské cvičení NATO Ample Strike ve spolupráci útvarů České armády s armádním letectvem 19 zemí Aliance. Během cvičení budou využity dvoumotorové jednomístné bitevní letouny A-10, vyrobené v USA na základě výsledků vietnamské války k ničení tanků, obrněných transportérů a dalších pozemních cílů.
Cvičení bude trvat do 22. září a během něho přiletí do Prahy generální tajemník NATO, plánuje se jeho setkání s prezidentem Zemanem. Cílem jednání je implementace Akčního plánu připravenosti NATO (Readiness Action Plan), který byl přijat na summitu ve Walesu. Na koho se chystají reagovat Češi s dalšími členy NATO, není tajemstvím. „Rusko straší, ale my se nebojíme”, řekl v interview Sputniku vojenský komentátor TASSu Viktor Litovkin.

„Není třeba podléhat poplašným náladám. Ano, každá armáda musí provádět cvičení, to je normální. Je jasné, že NATO předvádí svou sílu a výkon Rusku, ukazuje, že je schopné použít sílu. Ale ve skutečnosti se to neodváží udělat. Není možné bojovat proti zemi, která vlastní raketové jaderné zbraně. To je stejné jako podepsat si rozsudek smrti. A Západ od nás právě očekává ostrou nervózní reakci na své cvičení. Straší jím jak evropské, tak i ruské obyvatelstvo, snaží se zastrašit i naše vedení. Cvičení Ample Strike, americké vojenské konvoje po území evropských zemí, všechny tyto pompézní „výjezdy” a „průjezdy” jsou součástí protiruské informačně-psychologické války. Ale k reálným bojovým akcím nedojde, prostě se neodváží”.

Jens Stoltenberg říká, že to právě Rusko provokuje NATO svými nekonečnými vojenskými cvičeními. A oni prý musí odpovídat…

Samozřejmě, Rusko se chystá odrazit každý úder, také pořádá cvičení. Díky tomu, že naše armáda za poslední roky tak zesílila, tak aktivně trénuje, zvýšilo se její bojové umění, objevila se nová bojová technika, se NATO neodváží porušit naše hranice, náš klid. Situace s připojením Krymu, kdy ruští vojáci zajistili svobodný projev vůle krymského obyvatelstva, dokazuje, že jsme schopni usměrnit každého agresora.

Česko zvyšuje vojenské výdaje, což NATO vyžaduje od všech zemí. Účastní se vojenských cvičení Aliance, poskytuje své území k průjezdu amerických vojsk, což nevyhnutelně vede k dalším výdajům. Má to všechno zapotřebí, podle vašeho názoru, malé Česko?

Myslím, že nehledě na pokusy prezidenta Zemana uhájit suverenitu země, si české vedení nemůže dovolit neplnit požadavky Bruselu a Washingtonu. Chápe, jaká je reálná cena nepodřizení se partnerům z NATO. Rychle (jak už se to nejednou stalo v nejnovějších dějinách) zorganizují „barevnou revoluci”, lehce a krásně svrhnou současnou vládu. Stručně řečeno, je jednodušší ustoupit než odporovat. Proto i straší obyvatelstvo vymyšlenou ruskou hrozbou a vyzývají, aby vojáky USA vítali jako nejdražší hosty.

Zvýšil se celkový počet vojenských cvičení na obou stranách v tomto roce?

 NATO prudce navýšilo počet bojových manévrů, ale u nás je cifra stejná jako dříve: za minulý rok — jeden a půl tisíce cvičení. Kolik bylo manévrů NATO, neřeknu. Ale vím jedno: lety jejich letadel u našich hranic se staly značně intenzívnější. A narušení z jejich strany více. Jenže oni křičí o zachycení ruských letadel, která létají v neutrálním vzdušném prostoru, a my v analogických případech z jejich strany povyk neděláme. Netrháme si vlasy, i když na základnách u Šiauliaie, u Talinu stále hlídkují letadla NATO, vybavená, mimochodem, jadernými bombami volného pádu. A z Talinu do Kaliningradu a Petrohradu je to pouhých 100 kilometrů… Připomínám, že tyto jaderné bomby umístily USA na šesti základnách v pěti evropských státech — v Itálii, Belgii, Holandsku, Německu a Turecku. Ale my jsme klidní, ačkoliv je jasné, že to bereme v úvahu v plánech použití ozbrojených sil země. Myslím, že náš klid NATO velmi rozčiluje.

A proč?

Stará taktika! Oni nás potřebují zatáhnout do závodů ve zbrojení, rozbít ekonomiku, ovládnout Rusko, jak se říká, bez jediného výstřelu. Ale my pracujeme přesně v rámci vojenského rozpočtu, naplánovaného do roku 2020. A věřte, že máme dostatek prostředků k udržování bojeschopné armády, která dokáže, kdyby se něco přihodilo, odrazit každou agresi.

(foto_ © flickr.com/ Bundeswehr/Jörg Koch, © REUTERS/ David W Cerny a © AP Photo/ Mindaugas Kulbis) 


Vojenská kolona USA v Čechách: thriller pokračuje? 

Na válečné stezce. USA uskuteční výpad na Čechy a Maďarsko