Ička nelízli…

Avatar
Původní autoři

– vlk –
21.10.2015 Kosa zostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

je myslím nanejvýš potřebné se vrátit k velkému zatýkání minulý týden. A to hned z několika dobrých důvodů:

– jednak víme daleko více než dříve

– je zřejmé, že Langer v tom / zatím / nejede a nebyl hlavním a nejspíš ani vedlejším cílem minimálně první zatýkací vlny

– je navýsost zajímavé sledovat reakce politické i laické scény na na akci v čase a jak přicházejí nové informace

– ten cíl představovaly vysoké policejní šajby

– je třeba vzít pod drobnohled dění v sociální demokracii a nejen to

– musím tak nějak vyvodit z prvního článku důsledky sám pro sebe.

Opravdu, dnes, po týdnu od spektakulární akce, víme daleko více. Už je naprosto zřejmé, proč akce nesla krycí jméno Vidkun. Protože byla cílena do vyšších a vysokých pater policejního sboru, jehož významní činitelé zřejmě mohou jít pěkně velký příděl pověstného másla na lebce pod služební placatkou. Zopakujme fakta – dva jsou ve vazbě, rezignoval šéf republikové kriminálky, odešel náměstek útvaru protikorupční policie a na Novinkách. cz proběhla informace, že namočený je i šéf GIPSu – Bílek. Viz

http://www.novinky.cz/krimi/383828-v-siti-odposlechu-zrejme-uvizl-i-sam-sef-inspekce-bilek.html

Někteří, včetně mého velkého oblíbence Jana Schneidera, přesto pořád mají kauzu za případ okresního, nanejvýš krajského formátu. Dovolím si nesouhlasit. ne pokud sedí ve vyšetřovačce náměstek krajského policejního ředitele a jeho další podřízený, ne když rezignuje šéfkriminalista státu, když dobrovolně, v souvislosti s touhle kauzou se vzdá své pozice náměstek protikorupčního útvaru.. Ne , když je v odposleších chycen i ředitel GIPS, tedy útvaru, který před čase muž podezřelé okolnosti kolem jednoho z obviněných už šetřil a tak nějak nechal běžet dál. Ne když s těmi, co uvízli, konzultoval model reorganizace GIPS, který údajně měl být přetvořen do zvláštní struktury, kde by o jeho chodu a hlavně výstupech, rozhodovalo jen pár vybraných osob. Tohle není žádná krajská a  už vůbec ne okresní úroveň, ale rozhodně zásadní celorepublikový problém. Uvedené funkce jsou natolik exponované, že nutně determinují pověst i činnost policie v celé republice. A tvrdě limitují důvěru veřejnosti v policii.

Že jde o velkou aféru, je zřejmé z rozsahu instalovaných odposlechů. Jednak v kancelářích hlavních aktérů, jednak ve veřejných prostorech, kde se scházeli nejčastěji. o záznamech elektronické komunikace nemluvě! Že by někdo něco takového riskl, když hrozilo značné riziko prozrazení, kdyby k tomu neměl hodně dobrý důvod jej podstoupit?

Ano ,v první chvíli to byla pro všechny – akce Langer. Zejména, když byl policejní eskortou odveden a je dále ve vyšetřovačce jeho obchodní a dlouholetý partner Kyselý. Osobně si dnes, s patřičným odstupem, myslím, že Langer byl na počátku zadržen zejména ze dvou důvodů:

1- protože v hlavní lince případu zřejmě jede Kyselý a jsou proti němu důkazy a policie prostě zkusila Langera, jestli z něj něco nevypadne nebo jestli u něj při domovní prohlídce něco nenajde. Ať už proti Kyselému nebo proti Langerovi samotnému

2- soudím, že zadržení Langera bylo jasným varováním všem jeho tzv. „skokanům“, které kdysi zaintegroval do nejrůznějších složek policejních sborů a kteří tam jsou dodnes, aby se drželi na distanc a nepokoušeli se do šetření zasahovat nebo že na ně také dojde. Že Langer má nyní dost starostí sám se sebou a že od něj žádná pomoc ani krytí nepřijde. Tento vzkaz je, mimo jiné, jasně adresován také Bílkovi! Který byl, od samého počátku působení v čele GIPS označován za Langerova protegee. Stejně jako GIPS za Langerovo/ODSácké dítě.

Jen si vzpomeňte, co provázelo vznik tohoto útvaru. Musíte se vrátit do ledna 2011, kdy si dvojka Bárta – John s Klausovou pomocí vymohla rezignaci tehdejšího policejního prezidenta Martinů a jeho nahrazení Lessym.Proti nesmiřitelnému odporu Kalousekpartaje , ale hlavně ODS! Ta tehdy s tímhle krokem souhlasila jedině pod podmínkou, že z ministerstva vnitra bude vyčleněna, mimo jeho dosah, policejní inspekce. A aby to bylo stravitelné pro veřejnost, prodali to tehdy tak, že se policejní inspekce sloučila s vojenskou inspekcí a inspekcí při ministerstvu spravedlnosti. A vznikla tedy Generální inspekce ozbrojených sborů… A jejím šéfem byl ustanoven Bílek…. Dnes, stejně jako tehdy je každému trochu soudnému člověku jasné, proč že na tom modří tak umanutě trvali…. Ostatně – vzpomenul jsem Lessyho. On byl první, koho si Bílek a spol. vychutnali. když podpořil vyšetřovatele v kauze CASA/Parkanová. Jan Schneider o tom říká, že tehdy nepostupovala jako vyšetřující orgán,ale jako inkvizice. Což se nakonec potvrdilo pravomocným rozhodnutím soudu ohledně odvolání Lessyho z funkce policejního prezidenta.

K tomuhle se, minimálně nepřímo, vrací akce Vidkun.

Ne Vidkun není akce Ičko! No vlastně být ani nemůže, protože soud řekl, jak jsem napsal posledně, že Mrázkův Ičko nemůže být Langer. A když to řekl, tak to tak je. Ačkoli z Krakatice vyplývá, že Mrázek se o Ičkovi zmiňoval v souvislosti s privatizací tehdy české největší stavební firmy v zemi -IPS Praha, kterou chtěli získat pražský realitní magnát Sekyra /dnes hlavní donátor lidovců/ a  také… ano obchodní a dlouholetý Langerův přítel Kyselý. Takže Ičko není Langer. Jakkoli dnes všichni píší, že v případu Vidkun je obžalován stejný Kyselý a že kvůli tomu policie šetřila Langera… Mám z toho zamotanou šišku, ale téma opustím, protože se v tom nevyznám. Nechám to koňovi a české justici. Oba mají větší hlavu než já. Ičko prostě není Langer. Tečka. I když to akce Langer ještě kdykoli v budoucnu být velmi snadno může. Jak se dozvíte třeba zde:

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Co-maji-Slachta-s-Istvanem-na-Langera-Z-odposlechu-pry-zaznelo-ze-mu-policiste-lustrovali-poslance-Novotneho-i-dalsi-lidi-404311

A tady už je to rozvedeno do detailu

http://www.novinky.cz/domaci/383952-vyber-penize-jde-po-tobe-policie-varovali-pry-politika-obvineni-v-kauze-vidkun.html

Takže Langer fakt může mít zaděláno na problém.

Daleko zajímavější je pro mne sledovat proměnu komentů české veřejnosti a zejména politiků, k celé události.

Začnu těmi politiky. Předpokládal jsem hysterickou reakci ODS. Dostavila se okamžitě. Opět jsme byli svědky veřejné modré paranoi ve velkém – viz třeba za všechny tohle:

http://domaci.eurozpravy.cz/politika/134140-psychopat-istvan-hodte-na-nej-sit-reakce-na-zadrzeni-langera-jsou-hodne-ostre/

Jakmile byl Langer na svobodě, jako by někdo mávl čarovným proutkem – hysterie utichla a je teď komunikován stejnými jen a pouze olomoucký hejtman. Už ani slovo nebo písmeno o psychopatovi Ištvánovi a šílenci Šlachtovi. už, zdá se, dělají svou práci dobře. Mimořádně zajímavý obrat, hodný mojí pozornosti a zaznamenání. Žádná policejně prokurátorská zvůle….

Ale jak vyplývá z odkazů výše, které nově popisují Langerovu úlohu v případu, pak je další kolo modré hysterie přede dveřmi.

Postoj Babiše, Kalouska lidovců a komunistů nijak nepřekvapil . Je ve smyslu – podívejte se na ně, jak kradou! S podtitulem – to my ne, my jsme poctiví!

Minmochodem – do , pro mne mimořádně zajímavé pozice se dostali komunisté. Na Olomoucku tvoří vládní koalici se soc dem. Rozbořil odmítl rezignovat , má , v kontradikci, s rozhodnutím republikových oranžových orgánů, podporu krajské organizace a požádá v krajském zastupitelstvu o vyjádření důvěry. Ale záleží mu jen na hlasech soc dem a KSČM, s kterými tvoří onu vládní většinu. Takže jsem moc moc zvědav na hlasování červených prodavačů deště! Jejich postoj rozhodne o jeho budoucnosti! A komunardi při tom budou rozhodovat o tom, jestli bude dál funkční současná vláda, které jsou spoluúčastni nebo jestli jsou ochotni se svých ouřadů vzdáti! Moc se těším! Detaily viz:

http://www.novinky.cz/domaci/383864-rozboril-staci-mi-jen-duvera-cssd-a-kscm.html

Zkrátka klasické —–hic Rhodus hic salta!—–

V diskusi pod prvním článkem jsem byl napaden, že měřím dvojím metrem. Ačkoli nebylo neopomenuto uvedení to zatčení olomouckého hejtmana! Přišlo mi to podivné. Ale kdo si chce hůl najít, tak ji najde. Ale než budu komentovat tohle. tak se zastavím u reakce ČSSD. Přiznám se, že ta, kterou předvedlo vrcholné gremium, tedy požadavek, aby hejtman Rozbořil okamžitě rezignoval na funkci, mne potěšila. Ano, jiný postoj není možný! A stejně tak mne velmi potěšilo, že nikdo ze soc dem nezkusil to, co předváděla ODS a vůbec NečasKalouskové, když došlo na ně při Šlachtově/Ištvánově zátahu- že by slovo špitli o policejně a prokurátorské zvůli!

Studenou sprchou naopak nebylo odmítnutí tohoto požadavku Rozbořilem s tím, že když to udělá, vlastně potvrdí vinu a i kdyby byl později očištěn, už to z něj nikdo nesmyje! V tomto jeho osobním názoru samozřejmě uplatňuje osobní logiku, kterou nelze odbýt mávnutím ruky. Nedávno jsem na Kose vydal článek exposlance Kořistky, který by mohl, v tomto směru, mnohé vyprávět.

Zklamáním pro mne byl postoj olomoucké krajské organizace soc dem. která hejtmana podržela. Budu nyní abstrahovat od všech jiných motivů, které ji mohli k tomuto verdiktu dovést a soustředím se jen na na dva absolutně férové, tedy že jejich krajský výbor rozhodoval jen mezi variantou

-stačí dosavadní důkazy k nevratnému poškození jednoho důležitého člena?

-je větší ztrátou než způsobení újmy jedinci porážka v příštích krajských volbách?

Znovu opakuji, vybral jsem z celého spektra možných motivů jen tyhle dva, protože jako jediné jsou stoprocentně férové.

A zopakuji svůj názor, že jsem verdiktem olomouckých soc dem zklamán. I kdyby byli vedeni jen a pouze ušlechtilou snahou nepoškodit nevratně dobré jméno člověka. Oni nerozhodovali jako čestný soud, ale jako politické gremium. A tím, že se za hejtmana postavili, tak prostě odsoudili soc dem k příští velké prohře ve svém regionu. Tedy nejméně. Většina lidí si totiž bude myslet – už zase kryjí chyceného na švestkách! Stejně jako to bylo například v kauze lánského puče – viz hlasování jihočeské a brněnské krajské organizace! A olomoučtí to ještě korunovali tím, že Rozbořil klidně může vést krajskou kandidátku. Za určitých podmínek….

Pro mne naprosto politicky zešíleli. A ponesou důsledky. Oranžoví zcela jasně ztratí jednu ze svých dosavadních bašt. Rozbořil, který říká, že se ničeho nedopustil, jen že byl v nesprávný čas na nesprávném místě, má smůlu, jakkoli jeho obvinění musí být nejméně o dva řády lehčí než zbylých tří. Je vyšetřován na svobodě a prokurátor se ani nepokusil o uvalení vazby.

Zkrátka -vstoupil do politiky. Dobrovolně a protože chtěl. A z té politiky dlouhodobě profitoval. Dokud měl čisté jméno. Dnes ho čisté, pro veřejnost, nemá, mít nebude a svým postojem ničí šance své strany. Tedy těch, co ho , možná jen zatím, mají. A těch , kteří jeho straně věřili. Viz například včerejší screenshot z ankety na Parlamentních listech:

I když plně rozumím jeho argumentaci a je mi jasné, že zavedením presumpce viny jako axiomu, klidně můžeme dosáhnout stavu, že kdokoli , kdo získá kontrolu nad policií nějakou moc, může takto účelově vyřazovat ze hry těžké figury politických soupeřů. Že lze takto snadno pošpinit úplně kohokoli. Naprosto tuto možnost, v současném Česku nepodceňuji! Nicméně- zatím ji nesdílím. Na rozdíl od již zmíněného Jana Schneidera. Který to vidí přesně opačně a s dobrou argumentací. Více zde:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Jsou-zde-zavazne-otazky-kterych-si-nevsimame-upozornuje-zkuseny-Jan-Schneider-na-kauzu-ktera-se-otrela-o-Ivana-Langera-Vse-pry-muze-byt-jinak-404119

Zajímavý je i postoj veřejnosti. Ta promodralá se nechala vidět na Langerově faceboku. očekávaně. S tímhle nemá smysl ztrácet čas. Byl jsem ale mimořádně zvědavý na to jestli se nějak podstatně někde projeví ti, co obhajují a obhajovali Ratha za každou cenu! Bylo jich dost i na Kose. A to byl hlavní důvod, proč jsem minule otevřel diskusi! Chtěl jsem vědět, jestli v případě olomouckého hejtmana bude aspoň někdo z nich argumentovat stejně jako u Ratha…Nenašel se nikdo. Naopak mi bylo vyčítáno, že šanuji oranžové….

Přitom jeho kauza byla šetřena přibližně stejně , stejnými útvary, s nasazením stejných prostředků. Tedy hlavně prostorových odposlechů. Jen proti Rozbořilovi je daleko méně důkazů. Jen asi dva odposlechy. Žádná krabice se „sedmičkou“, žádné opakované konzultace s dalšími podezřelými, žádné prachy pod podlahou, žádné…, žádné.. žádné…

A přesto nikdo z plamenných Rathových obhájců v téhle kauze ani nemukl ohledně Rozbořila..Proč? Ale mně je vyčítán dvojí metr… Stejnými lidmi. Podivné! Podivné!

Ale abych neukazoval jen na druhé! Musím se vrátit k prvnímu článku Kosy na toto téma z před týdne.Stojím si za ním do posledního písmene. Tedy až na jednu výjimku. A tou je titulek. Tady jsem si, dobrovolně, vyloupl nejlibovější kousek, co nabízel a v titulku ho rozmázl. A to byla chyba.

Mohl bych se schovat za to, že to udělali stejně tak /skoro/ všichni ostatní. Že bylo málo informací a že tahle byla jedna z mála ověřených a nejvíce táhla a vůbec, že Kosa není sdělovací prostředek, nýbrž osobní blog. Což všechno je nesporná pravda. Ale neudělám to. Ten titulek byla prostě chyba a  pouťově laciná věc. Vyčítám si ho. A příště si dám hodně velký pozor. Příliš jsem se soustředil na osobní antipatii k Langerovi.