JF a jeho výběr ze světového tisku

Avatar
Původní autoři

vybral, přeložil a sestavil JF
13.10.2015 Kosa zostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Tentokrát je můj výběr z angloamerických zdrojů skoro výhradně o Sýrii, Ukrajina a kupodivu ani uprchlíci anglofonní tisk nezajímají. Či spíše – už nezajímají!
Geolokace a analýza videozáznamů z ruských leteckých útoků v Syrii
https://www.bellingcat.com/resources/articles/2015/10/05/crowdsourced-geolocation-and-analysis-of-russian-mod-airstrike-videos-from-syria/
Bellingcat, 5.10.2015

Od začátku ruské letecké kampaně v Sýrii vystavuje ruské ministerstvo obrany záběry některých leteckých útoků na svém YouTube kanálu. Geolokační analýza těchto záběrů odhaluje mnoho nesrovnalostí s tvrzeními ruského ministerstva obrany, pokud se týká cílů útoků.

Pozn. JF: Diskuse k článku je možná zajímavější než křečovitě protiruský článek samotný. Angličtinářům velmi doporučuji!

Nadcházející kolaps Sadské Arabie?
http://gizadeathstar.com/2015/10/the-coming-collapse-of-saudi-arabia/
Joseph P. Farrell, Giza Death Star, 6.10.2015

Včera jsem psal o objevu metody detekce energie nulového bodu. I když jsou některé reakce vědecké komunity skeptické, jsou jisté důvody k opatrnému nadšení. V případě dalšího vývoje může mít objev významné geopolitické, finanční a kulturní důsledky, například pro tak křehké režimy jako je Írán nebo Saudská Arábie.

Vlkova poznámka:
Energie nulového bodu se opravdu jeví jako, když to hodně přeženu – energetické perpetuum mobile. A experimentovali s ním opravdu špičkoví světoví fyzici. Například poznámky Alberta Einsteina, Maxe Plancka, Adama Trombleye, Hanse Niebohra, Philipa Callahana a dalších potvrzují existenci kosmické praenergie. Veškerá hmota je zhuštěním této energie nulového bodu. Dokonce i americké ministerstvo obrany ji dává od roku 1986 zkoumat.A hodně na tuhle energii věřil třeba i  Nikola Tesla. Jak se dozvíte třeba zde: file:///C:/Users/Petr/AppData/Local/Temp/Seminární%20práce%20-%20Nikola%20Tesla%20–%20kopie-1.pdf

Syrie: Ruská intervence odhaluje koaliční lži. „Teroristé jsme my“
http://www.globalresearch.ca/syria-russian-intervention-exposes-coalition-lies-the-terrorists-r-us/5480359
Felicity Arbuthnot, Global Research, 7.10.2015

Jak rychle vyšly najevo lži „mezinárodního společenství“ o situaci v Sýrii obecně a zvláště ty od USA a Velké Británie, poté, co se do věci vložilo Rusko.

Jak Evropa dobývala svět
https://www.foreignaffairs.com/articles/europe/2015-10-07/how-europe-conquered-world
Philip T. Hoffman, Foreign Affairs, 7.10.2015

Důsledky zjednodušeného pohledu na válku. Mezi roky 1492 a 1914 evropané dobyli 84 procenta zeměkoule, ustavili kolonie a rozšířili svůj vliv na všechny obydlené kontinenty světa. Nebylo to vůbec nevyhnutelné. Historici, sociální vědci a biologové se už po celá desetiletí diví, jak se vůbec Evropa mohla dostat na vrchol, když společnosti na Středním Východě a v Asii byly vyspělejší.

„Hadží Putin je lepší než Hussein Obama” říkají Iráčané
http://www.veteranstoday.com/2015/10/08/hajji-putin-better-than-hussein-obama-iraqis-say-video/
GPD, Veterans Today, 8.10.2015

Boj ruského presidenta Vladimíra Putina proti ISIS v Syrii dělá hotové zázraky s jeho popularitou v sousedním Iráku, kde někteří lidé očekávají příchod „Hadží Putina“ jako spasitele.

Jaké jsou syrské možnosti?
https://consortiumnews.com/2015/10/08/what-are-the-syrian-options/
Graham E. Fuller, Consortium News, 8.10.2015

Oficiální Washington je plný slepé zloby nad ruskou vojenskou intervencí v Syrii na podporu Assadova režimu ale změněná dynamika může nabídnout i užitečné možnosti, pokud se US politici dokážou na krizi podívat nestranně.

S příchodem ruských sil na scénu se syrská situace nepochybně zkomplikovala. Washington přitom nenávidí všechny ostatní hráče na této scéně.

Proč Rusko může zvítězit v boji proti ISIL v Syrii

http://www.veteranstoday.com/2015/10/09/why-russia-could-win-the-fight-against-isil-in-syria/

GPD, Veterans Today, 9.10.2015

“Západní kampaň proti ISIL selhala protože zde nebyla žádná lidmi provozovaná výzvědná služba“ prohlásil Kamal Alam, analytik Royal United Services Institute. Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že letecké útoky vážně poškodily řídící a logistickou strukturu Islámského Státu a také infrastrukturu, používanou k přípravě sebevražedných atentátníků. Ruské letecké údery v Sýrii mohou být efektivnější z jednoduchého důvodu: Moskva úzce spolupracuje se syrskými pozemními silami.


Ruské ztráty budou nejhorší noční můrou Ashtona Cartera

http://nsnbc.me/2015/10/10/russias-casualties-will-be-ash-carters-worst-nightmare/

Phil Butler, nsnbc international, 10.10.2015

Ministr obrany USA Ash Carter řekl tento týden, že očekává, že Rusko brzy utrpí ztráty. Poznámka vyvolala debatu o tom, zda je Carter jen další nadějný US psychopat, nebo má Pentagon na mysli opakování sovětských zkušeností s Afghánistánem.

Afghánská lekce v Syrii

https://consortiumnews.com/2015/10/10/the-afghan-lesson-in-syria/

Paul R. Pillar, Consortium News, 10.10.2015

Rozhodnutí presidenta Putina vojensky podpořit syrskou vládu připomíná dřívější zásah v Afghánistánu, který skončil špatně, ale varování dějin a změněná syrská dynamika zvyšuje naděje na dohodu.

Ukrajinské síly a povstalci bojují navzdory příměří

http://www.aljazeera.com/news/2015/10/ukrainian-forces-rebels-clash-truce-151010155828296.html

Al Jazeera, 10.10.2015

Proruští povstalci oznamují, že ukrajinská armáda zabila jednu osobu a zranila další v jejich postavení poblíž Doněcka.


Špatný způsob, jak si získat přátele

http://www.economist.com/news/europe/21672295-intervention-syria-was-supposed-rebuild-relations-west-unsurprisingly-it-not

The Economist, 10.10.2015

Ruské chování v Syrii připomíná bajku o škorpionovi, který sliboval žábě, která ho přenesla přes řeku, že ji neuštkne – ale stejně to pak udělal, protože to prostě byla jeho přirozenost.

Rusko podporuje větší misi OBSE na Ukrajině

http://www.reuters.com/article/2015/10/10/us-ukraine-crisis-russia-osce-idUSKCN0S40IJ20151010

Jason Bush, Reuters, 10.10.2015

Rusko se v sobotu vyjádřilo, že by rádo vidělo rozsáhlejší monitorovací misi OBSE na Ukrajině, která by pomohla dohlížet na zákaz houfnic, tanků a lehkého dělostřelectva, daný současnými dohodami.

Proč je ISIL stále napojen na globální finanční systém

http://www.veteranstoday.com/2015/10/11/why-is-isil-still-connected-to-global-financial-system/

GPD, Veterans Today, 11.10.2015

Existuje důvod, proč se ISIL zdá být nejbohatší teroristickou organizací na světě. Západ totiž nejeví dostatečnou snahu přiškrtit teroristickou skupiny finančně a zastavit jejich brutální řádění.

USA poskytují zbraně a leteckou podporu islámským milicím v Syrii

http://www.globalresearch.ca/us-to-give-arms-air-support-to-islamist-militias-in-syria/5481468

Bill Van Auken, Global Research, 11.10.2015

Obamova administrace ohlásila v pátek „operační přestávku“ v katastrofálně neúspěšném programu Pentagonu vyzbrojování a výcviku „řízených rebelů“ v Turecku a jejich posílání přes hranici zpět do Sýrie.


Válka s ISIS: proč se syrští křesťané nikdy nemohou vrátit domů

http://www.unz.com/pcockburn/war-with-isis-why-syrias-christians-can-never-go-home/

Patrick Cockburn, The Unz Review, 11.10.2015

I když se ISIS stáhne, jeho strategií je zajistit permanentní teror a udržet tak při životě stálý stav nebezpečí. Syrští křesťané jsou již příliš vystrašení únosy a sebevražednými bombovými útoky ISIS, než aby se vrátili do svých domovů a vesnic, ze kterých je islámští militanti vyhnali.

Americké zbraně poskytnuté syrským povstalcům zatáhly Rusko do konfliktu?

https://www.washingtonpost.com/world/did-us-weapons-supplied-to-syrian-rebels-draw-russia-into-the-conflict/2015/10/11/268ce566-6dfc-11e5-91eb-27ad15c2b723_story.html

Liz Sly, The Washington Post, 11.10.2015

Americké protitankové střely, dodané syrským rebelům hrají nečekaně zásadní roli na syrském bojišti a připomínají válku mezi USA a Ruskem v zastoupení.

Irák: Kalíf není mrtev a přesto jde o zpravodajský úspěch

http://www.informationclearinghouse.info/article43105.htm

Moon Of Alabama, Information Clearinghouse, 11.10.2015

Kalíf al-Baghdádí byl dnes téměř zabit. Totéž se už loni stalo dvakrát a ještě jednou letos v dubnu. Dnes se však alespoň několik hlavounů IS dočkalo svého konce. Rozdíl byl pravděpodobně v tom, že se do věci vložila 4+1 zpravodajská operační služba – viz http://www.moonofalabama.org/2015/10/russia-offers-iraq-an-alternative-to-the-us-bumbling-is-campaign.html

Islámský stát by mohl vydělat na pumovém atentátu v Turecku

http://abcnews.go.com/International/wireStory/scuffles-break-police-hold-back-turkish-mourners-34400153

Suzan Fraser, Associated Press, 11.10.2015

Tisíce lidí oplakávaly 95 obětí nejkrvavějšího útoku v Turecku za dlouhé roky, když se státní vyšetřovatelé snažili zjistit, kdo poslal sebevražedné atentátníky do průvodu, požadujícího mír s kurdskými povstalci.

Sýrie: Úspěch USA by byl jen koncem začátku

http://www.informationclearinghouse.info/article43110.htm

Tony Cartalucci, Information Clearing House, 11.10.2015

Zatímco se USA snaží v Syrii dosáhnout řešení, postaveném na změně režimu, američtí senátoři a generálové konspirují s vyzbrojením a podporou nové teroristické armády, zaměřené tentokrát na Írán.

Výbuchy otřásly Ankarou právě včas aby ospravedlnily zásah NATO v Syrii

http://www.prisonplanet.com/blast-shakes-ankara-just-in-time-to-justify-nato-incursion-into-syria.html

Tony Cartalucci, Land Destroyer, Prison Planet, 11.10.2015

Masivní výbuch zabil nejméně 30 a zranil přes 100 dalších osob v Ankaře, hlavním městě Turecka, člena NATO. Zdá se, že výbuchy byly zaměřeny proti Kurdské lidově demokratické straně, která v okamžiku exploze pořádala mírový pochod.

Turecká armáda tvrdí, že syrské letouny a raketové systémy napadly jeho vojenské letouny

http://www.reuters.com/article/2015/10/11/us-mideast-crisis-syria-turkey-idUSKCN0S50BY20151011

Daren Butler, Nick Tattersall, Reuters, 11.10.2015

Orgány turecké armády prohlásily, že syrské proudové stíhačky a raketové systémy napadly v sobotu turecké letouny F-16 poblíž turecko-syrské hranice a opět přinesly konflikt do jihovýchodního křídla NATO.

Putinův model úspěchu

https://www.washingtonpost.com/opinions/putins-model-of-success/2015/10/11/4cb3a592-6dcd-11e5-aa5b-f78a98956699_story.html

Jackson Diehl, The Washington Post, 11.10.2015

Představitelé Západu, kteří prohlašují, že jim nejsou jasné záměry Vladimíra Putina v SÝrii, přehlédli některé významné souvislosti. Je zde vidět jasný model, podle něhož Rusko zasahuje ve prospěch syrského diktátora Bašára Assada, odkaz, který je Putinovou chloubou: Čečensko.

Přehodnocení pojmů: reforma, revolta, revoluce

http://nsnbc.me/2015/10/11/reassessing-reform-revolt-and-revolution/

Christof Lehmann, nsnbc international, 11.10.2015

Většina nutných předpokladů pro reformy, revoltu a revoluci se od konce studené války významně změnila, zatímco ostatní podmínky a faktory zůstávají dále v platnosti. Studie ukazují, že jakékoli hnutí má šanci na úspěch, pokud se alespoň 3.5 až 5 procent populace aktivně zúčastní diskursu.

Brutální zpráva spojuje Jeremyho Corbyna s IRA

http://uk.businessinsider.com/jeremy-corbyn-links-to-the-ira-2015-10

Jim Edwards, Reuters, 12.10.2015

Lídr labouristů Jeremy Corbyn se zúčastnil několika akcí podpory IRA v 80-tých a 90-tých letech a byl členem redakční rady levicového časopisu, který sympatizoval s bombovým atentátem v Brightonu v roce 1984, tvrdí brutální zpráva v listu The Telegraph – viz http://www.telegraph.co.uk/news/politics/Jeremy_Corbyn/11924431/Revealed-Jeremy-Corbyn-and-John-McDonnells-close-IRA-links.html

Lavrov bude v úterý jednat o Syrii se zástupcem OSN de Misturou

http://www.reuters.com/article/2015/10/12/us-mideast-crisis-syria-russia-de-mistur-idUSKCN0S60GK20151012

Gabriela Baczynska, Reuters, 12.10.2015

Ruský ministr zahraničí Sergěj Lavrov se v úterý setká se zvláštním vyslancem OSN Staffanem de Misturou. Otázkou je, kde rozhovory o Syrii proběhnou.

Syrská vojska postupují zatímco Putin obhajuje útoky

http://time.com/4069616/putin-strikes-troops-airstrikes/?xid=homepage

Lynn Berry, Time, Associated Press, 12.10.2015

Kritikové ruské intervence argumentují, že posilováním vlády se dosažení kompromisu stane ještě obtížnějším. Zatímco syrská vojska, podporovaná ruskými leteckými útoky, postupují, president Putin obhajuje intervenci Moskvy v konfliktu a říká, že jejím účelem je dosažení politického řešení.

Pentagon končí s výcvikem syrských rebelů a zahajuje novou, vylepšenou iniciativu

http://www.american-reporter.com/

Jim Miklaszewski, Erik Ortiz, Laura Saravia, The American Reporter, 12.10.2015

Pentagon v pátek oznámil, že ukončil program pro syrské rebely za 500 milionů dolarů „vycvič a vybav“ a nahradí ho daleko ambicióznějším plánem.

Západ správně odsuzuje vandalismus ISIS na starověkých památkách – ale ne ten v Saudské Arabii

http://www.independent.co.uk/voices/the-west-rightly-condemns-isis-vandalism-of-ancient-sites-but-not-when-the-saudis-do-it-a6689931.html

Robert Fisk, The Independent, 12.10.2015

Groteskní ničení muslimské historie Sadskou Arábií je přímo spojeno s čištěním minulosti ze strany ISIS. Výbušniny mění historická místa na Středním Východě v prach, buldozery ničí staré hroby a svatyně, historické hradby jsou bourány a Otomanské fasády ničeny.