Prezident republiky Miloš Zeman : S islámem se nejde srovnat. Lžou vám. Pošleme armádu na hranice, vracejme tyto lidi z hranic a nepouštějme je do vnitrozemí,“ Lidé byli ze setkání nadšeni.

Avatar
Původní autoři

15.10.2015 Parlamentní listy , reportáž
Prezident republiky Miloš Zeman by přivítal, pokud by si česká vláda vzala příklad ze Slovenska. „Doporučuji, abychom se stejně jako Slovensko obrátili se stížností na Evropský soud, protože Evropská komise podle mého názoru zasahuje do práv národních států,“ zmínil také prezident na setkání s občany ve Slavičíně. Město navštívil při příležitosti své třídenní návštěvy Zlínského kraje. „To, čemu bráním, třebaže mě někteří označují za islamofoba, je příchod islámských migrantů, a to z toho důvodu, že jde o dramaticky odlišnou kulturu, která už v Británii, Francii nebo v Německu dostatečně prokázala, že se asimilovat nedokáže.“

Prezident Miloš Zeman ve Slavičíně
Fotogalerie – Zeman ve Zlínském kraji na parlamentních listech
V úvodním slovu poděkoval prezident lidem za toleranci v době, kdy docházelo k výbuchům v blízkých Vrběticích. Také ve Slavičíně vítali prezidenta davy lidí a na nedostatek příznivců si tu hlava státu nemohla stěžovat. Lidé žádali o podání ruky a chtěli se s prezidentem fotografovat. „Vážený pane prezidente. Vítám vás ve Slavičíně už potřetí. Musím říct, že bych vám velice rád podal ruku počtvrté, ale ti, kteří vás tenkrát ani neznali, mně brání, abych k vám přešel pár schodů,“ zaznělo první vyjádření z publika po krátkém úvodu prezidenta republiky. Na výzvu seniora prezident reagoval a podal dotyčnému ruku. Ten mu se slzami v očích děkoval. Podobné prosby pak provázely zbytek setkání, prezident pak přislíbil selfie až po skončení diskuse s občany.
Prezident Zeman: „Udělejte si pořádek ve svazu důchodců.“

Lidé se stěžovali, že nemohou využívat les, kde došlo k výbuchu munice, další kritizovali nízké důchody. „Několikrát jsem veřejně navrhoval, aby valorizace důchodů byla stejnou částkou pro každého, vím, že o tom uvažoval i ministr Babiš. Setkal jsem se před 14 dny s představiteli Svazu důchodců, které vede pan Pernes,“ uvedl prezident. „Když jsem navrhoval svazu seniorů přesně to, o čem mluvíte vy i já, tak asi tak dvě třetiny souhlasily a jedna třetina byla proti a víte, kdo to byl? To byl svaz důchodců z pojišťovnictví, protože tam jsou pochopitelně nejvyšší platy a také i důchody. Takže udělejte si pořádek ve Svazu důchodců, aby mě jednotně podpořili a nehádali se mezi sebou,“ doporučil.

Že se k nám migrační vlna nedostane? „Tito lidé vám lžou,“ říká prezident Zeman

Další z občanů si stěžoval na to, že mu z Hradu nepřišla odpověď na věc, kterou směroval zřejmě na jednoho z ministrů, a vytýkal úředníkům, že nepředávají hlavě státu poštu. Prezident vysvětlil, že nemůže vyřizovat poštu, která není v jeho kompetenci. „Až se stanu diktátorem, budu všechny dopisy vyřizovat osobně a na ministry se vykašlu,“ reagoval také s nadsázkou prezident a přišel další dotaz: „Pane prezidente, mám obavy z další války, kterou bych nerada zažila,“ zaznělo vyjádření z publika. „Válka už probíhá s Islámským státem. Probíhá sice daleko od našich hranic, ale teď přichází migrační vlna a jsou lidé, kteří vás uklidňují a říkají: „K nám se to nedostane.“ Tito lidé vám lžou, ať jsou to novináři nebo kdokoli jiný,“ reagoval prezident a uvedl příklad zvyšování počtu migrantů v Chorvatsku.
Prezident Zeman: „Vracejme tyto lidi z hranic a nepouštějme je do vnitrozemí.“

„Až mezi Německem a Rakouskem budou uzavřeny hranice, začnou migranti proudit přes naše území. Německo, kam směřují, je bude vracet a my je budeme muset podle zákona ubytovávat až 580 dní v tzv. detenčních zařízeních, což bude představovat náklady,“ pokračoval prezident. „Můj plán je odlišný. Pošleme armádu na hranice, vracejme tyto lidi z hranic a nepouštějme je do vnitrozemí,“ doplnil také k problematice uprchlické krize prezident Zeman. „Doporučuji, abychom se stejně jako Slovensko obrátili se stížností na evropský soud, protože Evropská komise podle mého názoru zasahuje do práv národních států,“ uvedl k problematice také Zeman, který zmínil, že by mu vůbec nevadilo, kdyby k nám migrovali Ukrajinci. Uvedl také, že islámská kultura vylučuje z veřejného života 50 procent populace, tedy ženy. „Platí právo šaría, kamenování, utínání rukou. Je to kultura tak hluboce neslučitelná s evropskou kulturou, že bychom udělali strašlivou chybu, kdyby tato vlna islámských imigrantů do České republiky přišla,“ varoval prezident.