Rozhovor s Viktorií Šilovou

Pavel Letko
12. 10. 2015   E-republika
Věřím, že bude po našem a ne po jejich. Já jsem pacifistka, protože když může člověk proti člověku sedět za stolem, můžeme se domluvit, když je člověk zastřelen, už se nemůže domluvit na ničem.

S ukrajinskou aktivistkou, političkou a šéfkou hnutí Antivojna, Viktorií Šilovou, jsme se sešli v Malostranské čajovně v předvečer jejího úžasného televizního vystoupení, které můžete zhlédnout ZDE. Tato ukrajinská pacifistka pro nás není osobou úplně neznámou. Několikrát jsme o ní psali. Tématu jejího obvinění, zatčení, a novinářské kachny, kterou jsme také vypustili, o čemž si můžete přečíst na stránkách E-republika.

Na severu Live Leak vyšla zpráva, že jste byla zatčena a jste vězněna. Máte nějaké vysvětlení pro takové dezinformace? Myslíte, že jde o omyl nebo záměr?

Vojenská prokuratura Ukrajiny mě obvinila z maření mobilizace a hrozilo mně vězení na pět až osm let. Já si myslím, že lidé nepochopili, že mně nezavřeli, ale byla jsem jen u výslechu, a báli se o mně. Protože jsem samoživitelka a poměrně známá nejen na Ukrajině, ale i v zahraničí, tak si uvěznění zatím nedovolili. Myslím, že nešlo o dezinformaci, ale o chybu. Lidé měli prostě o mě strach. Nevím jestli znáte novináře jménem Kocaba? Toho za maření mobilizace uvěznili.

My zde máme Kocába, to ale asi nebude on.

Kocaba je ukrajinským pacifistou a za jeho vystupování, a také proto, že podléhal povolávacímu rozkazu, jej povolali do armády. On to odmítl a uvěznili ho. Amnesty International jej prohlásila za vězně svědomí. Naše hnutí „Antivojna“ má několik legálních zastoupení na Ukrajině i v zahraničí. Z Ukrajiny ostatní podobné organizace buď utekly nebo byli pozabíjeni jejich členové. Další už se bojí. My se nebojíme. (Směje se) No, trochu se bojíme, ale vystupujeme a pokračujeme dál. Jsme spojeni s osudem našeho národa.

Jaká je situace v Dněpropetrovsku a jinde na Ukrajině v souvislosti s bezpečností? Funguje policie více méně standardně, nebo už je ochrana vlastních občanů naprostou iluzí i v oblastech, kde nebyla fronta?

Po Majdanu, po střílení do Berkutu, po Avakovově organizaci batalionů a zahájení „Trestní výpravy na Donbas“ (ATO) ukrajinská policie (milice) vlastně neexistuje. Radikálové mohou policisty bít a nic se nestane. Kdo se ozve je uvězněn. Kriminalita vzrostla více než pětkrát. Nicméně Vojenská prokuratura už zahájila trestní řízení proti batalionům Tornado, Ajdar a Donbas za válečné zločiny. Zda je vedeno řízení také proti batalionu Azov, nevím. Běžně bývá označován jak na Ukrajině, tak v zahraničí jako fašistický. Poláci o nich natočili film „Fašisté v zákopech“. Funkci policie přebraly a vykonávají bataliony. I proto se lidé ozbrojují. Mezi lidmi je 1,5 milionu pistolí a je běžně možné koupit také granáty, kalašnikovy a dokonce třeba i tank. Všechno jde teď z fronty ATO, vše se vrací na Ukrajinu. V zóně vojenských operací se to považuje za ztracenou techniku, ale ve skutečnosti se to prodává na Ukrajině. Z Donbasu uprchlo 1,2 milionu lidí do Ruska, dalších 1,6 milionu do vnitrozemí Ukrajiny. Dohromady tedy kolem 3 milionů uprchlíků. Pokud nebudou dodržovány Minské dohody, půjdou do Evropy miliony uprchlíků. Tedy i Evropa by měla být zainteresována na tom, aby v Donbasu nebyla válka.

Domníváte se, že je ještě možné mírové řešení v rámci celistvé Ukrajiny? Ať už s Krymem či bez něho?

Otázku Krymu považuji za vyřešenou i z mezinárodního hlediska. Vezměte jako novináři kameru a jeďte na Krym. Pokud vám jde o to, co chtějí lidé, jeďte na Krym, tam vám lidé povědí, co chtějí. Já si myslím, že chtějí být s Ruskem. I ukrajinští vojáci, kterých bylo na Krymu 18 tisíc, ve své většině požádali o ruské občanství. Na Ukrajinu se z těchto vojáků vrátilo jen kolem dvou tisíc, většinou ti, co pocházeli ze Západní Ukrajiny.

Ukrajina může být už jedině federální zemí. Po těch tisících mrtvých na Ukrajině může být i v souladu s Minskými dohodami Ukrajina federací, kde jednotlivé země budou mít vlastní policii či vnitropolitické uspořádání. To znamená, že nové republiky, Donbas, nevstoupí do NATO. Ale i jiné oblasti jako Charkovská, Záporožská, Oděská či Zakarpatská požadují zvláštní statut. Fakticky požadují federalizaci. Také 2/3 hovoří rusky, bylo by správné, aby byly zavedeny dva státní jazyky. V ruskojazyčném Kyjevě byly zavřeny všechny školy a školky, kde se hovořilo rusky. V mateřské škole se učí ukrajinsky a doma se mluví rusky. Moje pětiletá dcera v tom má trochu zmatek (smích). Děti potom nedokáží psát správně ani rusky ani ukrajinsky. Dříve si mohli vybrat, ve které řeči se chtěly učit. Myslím, že by bylo spravedlivější a správnější, aby ukrajinský jazyk byl povinný jen pro ty občany, kteří chtějí pracovat ve státní správě. Pokud zůstane u moci současná klika zločinců, povede to k válce a rozpadu Ukrajiny. Některé části na jihovýchodě připadnou k Rusku, centrální část bude formálně nezávislá, ale pod rozhodujícím vlivem Moskvy, další části skončí pod protektorátem Polska, Rumunska a Maďarska. Podobně jako tomu bylo před 2. světovou válkou. Myslím že USA měly takový scénář, že výměnou za Krym si připojí Halič. Polský prezident projektuje velké Polsko od Baltiku po Černé moře. V Polsku mluví o tom, jak budou bít Banderovce, žijí trochu ve schizofrenii. Naše hnutí Antivojna chce, aby vláda vrahů odešla a proto bude jako „Sociální strana“ ve volbách kandidovat jak do parlamentu, tak na prezidenta. Jde o to, aby se k moci dostali alespoň nějací lidé zaměření proti válce, kteří dokáží komunikovat jak s Evropou, tak s vlastními občany.

Viktoria hovoří o své cestě do Čech a zkušenosti s českým publikem v Klubu Lávka u Karlova mostu.

Nezvažujete raději emigraci? Nestojí Ukrajina před totální občanskou válkou a naprostým rozvratem?

Jestli zůstanou u moci ti lidé, kteří jsou u moci v této chvíli, občanská válka a rozpad státu hrozí bezprostředně, pokud bude nadále Ukrajinu řídit US velvyslanec spolu s Kolomojským nebo v Mukačevu s Pravým sektorem. Evropa už je považována za špatnou, protože došlo k Minským dohodám. Jsou to loutky USA. Ve vládě mají všichni cizí pasy, Saakašvili je stíhán v Gruzii za válečné zločiny a další ministři současné vlády Ukrajiny ani nerozumějí ukrajinsky. To je absurdní.

Dostanete se do ukrajinských médií?

Jeden kanál se mnou po telefonu udělal rozhovor a redaktory pak propustili. Přesto máme velkou podporu lidí a té si velmi vážíme. Za to o mě byl natočen denunciační film, který však, když jsem podala žalobu, rychle stáhli. Oligarchové se také bojí, že se dostaneme k moci. Pokud bych chtěla emigrovat, mohla jsem to dávno udělat, nejpozději, když zabili spisovatele a novináře Olesa Buzinu. Byla jsem na seznamu „odsouzených k smrti“ hned za ním. V parlamentu jeho vrahy považují za národní hrdiny a mstitele. Takže jsou jakoby politickými vězni. Jeden byl členem batalionu Azov a Ljaškovy Radikální strany. Tento člověk byl za Janukoviče ve vězení za přípravu teroristického útoku, když chtěl položit bombu do místa, kde byly i ženy a děti. Pustili ho jako „politického vězně“. Teď jej znovu zavřeli. Současná moc se totiž radikálů, kteří se vracejí z fronty na Donbase, bojí.

V jednom z příspěvků na sociálních sítích jste napsala: „Европа, любуйся – это ждет и тебя.“ Jak myslíte, že je reálné, aby se taková válka přenesla i do dalších států Evropy?

Je tu příliv imigrantů, většinou jde o muže do 35 let. Málo dětí a žen, které by mohly potvrdit, že jsou z konfliktu v Sýrii. Ale kdo to je opravdu? Já se domnívám, že jde o dílo USA. Ony vytvořily ISIL, zničily Libyi, chtěly odstavit Rusko od vlivu. Jde o byznys, nic osobního. V Sýrii a Iráku Spojené státy bombardovaly Islámský stát tak, že házely bomby jen do pouště. Nyní se jim skutečný boj Ruska proti Islámskému státu pochopitelně nelíbí, vždyť ISIL byl a je jejich dítě. Podobné je to s tou umírněnou opozicí. Ráno je to umírněná opozice a večer ISIL. Řešením je ukončit rychle ozbrojený konflikt a běžence, uprchlíky či imigranty vrátit do jejich domovů. Vítězstvím nad ISIL bude moci Rusko mít volnější ruce k ukazování zločinů ukrajinské vlády a jejích ozbrojených složek na východě Ukrajiny.

Byla vůbec nějaká obrana před organizací převratu na Majdanu?

Janukovyč měl zavřít ty lidi, kteří brali peníze za organizování či podporu převratu. Jako byli Turčynov, Jaceňuk a další. Někteří oligarchové, kteří patřili k Janukovyčovi, se také nakonec obrátili proti němu. Proč? Protože měli peníze v USA, Izraeli či EU a byli vydíráni, že o vše přijdou. Proto se přidali k převratu a slouží zájmům cizí moci – USA. Šlo a jde v podstatě o vlastizradu. A Janukovyč? Ten se snažil především zachránit své bohatství a dohlížel na nakládání svého majetku, obrazů, koberců apod do aut…

Stříleli na Majdanu lidi, 100 civilistů a 30 z Berkutu a pak pokáceli stromy, ve kterých byly kulky, aby nebylo vidět, odkud se střílelo, zametají se stopy. Obranou proti takovému převratu a rozvratu je vzdělanost a informovanost národa. Roli hrají také jiné faktory. V Bělehradě neměli například takovou volbu jako lidé na Donbase. Když americká letadla chtěla bombardovat Donbas, byla vyhnána protiletadlovými komplexy Donbasu. Lidé si řekli, že vydrží, a měli také naději, že přinejhorším své rodiny zachrání přechodem hranic do Ruska. Bombardovaný Bělehrad takovou volbu neměl. Ukrajina je centrem slovanského světa, ale přitom se dostala také do centra zájmů USA. Těm nejde o nějakou pěknou budoucnost lidu. Domnívám se však, že nemají žádnou šanci na vítězství. Mohou poslat armádu žoldnéřů na Donbas, ale to jen uspíší rozpad Ukrajiny a zánik její státnosti. Nějaký čas možná povládnou otevření fašisté, Američanům o žádnou demokracii a štěstí ukrajinského lidu nejde, ale nakonec prohrají. My jsme pro USA jen takoví indiáni, na kterých nezáleží, ale já věřím, že zájmy slovanského světa a Evropy na spravedlivém a mírovém uspořádání nakonec převáží. Američané hrají jen takové svoje hry, jde jim jen o to, aby poškodily Rusko. Vkročili však na posvátné území Slovanstva. Posvátné. Když zabíjejí před tvýma očima tvou matku, nemůže to zůstat bez odezvy.

Kolik vojáků je vlastně ochotno bojovat na Donbase?

Z vojáků téměř nikdo. Bojovali především soukromé a fašistické bataliony. I naše hnutí Antivojna ukazovalo vojákům, že bojují za Porošenkovy peníze proti vlastnímu národu, proti vlastním lidem. Na Ukrajině dochází také k naprosté schizofrenii. Někteří bojovníci se označují za židobanderovce, či jsou označováni za židovské oligarchické fašisty. Útlak vyvolává extrémy, které známe z historie. Já však věřím, že zvítězí úmysl většiny ukrajinského národa. Většina chce mír se všemi, nechce válku, většina také nechce do NATO. A já věřím, že bude po našem a ne po jejich. Já jsem pacifistka, protože když může člověk proti člověku sedět za stolem, můžeme se domluvit, když je člověk zastřelen, už se nemůže domluvit na ničem.