Washington dal Kyjevu “lekci”, aby věděl, kde je jeho místo

Avatar
Původní autoři

8. 10. 2015      zdroj
Publikace o finanční nečistotě kyjevského vedení v západních médiích signalizují moci Majdanu vážnou nespokojenost šéfů s jejich činností, domnívá se zástupce ředitele Ústavu členských zemí SNS Igor Šiškin. Bloomberg Business oznámil s odvoláním se na pracovníky ministerstva financí USA, že Washington se zajímá o osobní účty Arsenije Jaceňuka v zahraničí. 


Publikace zvlášť zdůrazňuje, že všechny převody na osobní účty ukrajinského premiéra” byly provedeny během prvního měsíci po té, co Ukrajina obdržela finanční pomoc od MMF a dalších finančních institucí”, a to, že “rychlost transakcí nelze vysvětlit ani jeho platem na postu předsedy vlády ani jeho zákonným soukromým podnikáním.”

Podezření z korupce se netýká jen premiéra. Ze zpronevěry je podezřelý i vedoucí prezidentské administrativy, ministr vnitra a řada dalších vysoce postavených ukrajinských politiků.

“Únik” z ministerstva financí USA, který se objevil v médiích, je signálem pro celé kyjevské vedení, domnívá se politolog, zástupce ředitele Ústavu členských zemí SNS Igor Šiškin.

“Je to signál nejen pro Jaceňuka, ale také pro (prezidenta Ukrajiny Petra) Porošenka. Washington jenom dospěl k závěru, že velmi špatně zvládají zadané úkoly.Toť vše. Dokud je zvládali “na dvojku”, ve Washingtonu, a spolu s ním v Bruselu a Berlíně, přivírali oči nad vším kolem”, řekl Igor Šiškin ve vysílání radia Sputnik.

Podle politologa se kyjevská moc zapomíná a začíná si myslet, že “ocas může vrtět psem.”

“Zdá se, že kyjevští činitelé pozapomněli i na pořadí svého postavení. Začali se chovat, jako by byli ti hlavní a Washington, Berlín a Brusel pomocný personál. Stačí připomenout, jak Porošenko nedávno prohlásil, že ho vůbec nezajímá, zda má EU v úmyslu přijmout do svých řad Ukrajinu nebo ne, ale Ukrajina do EU vstoupí. Byla i jiná prohlášení. Proto bylo nutné dát loutkám “za vyučenou”, aby věděly, kde je jejich místo. Je to svého druhu “černá tečka””, domnívá se politolog.

Kyjevská moc byla podle něj Washingtonem vyzvána k pořádku.

“Washington si je dobře vědom hodnoty současných vůdců Ukrajiny. Sami o sobě tito jedinci pro USA nic neznamenají, jsou funkce. Všechny jejich bankovních transakce byly monitorovány. Všechno bylo zakládáno do příslušných složek, ale do oběhu se to nepouštělo. Ani nyní to není v oběhu. Jsou varováni, je řečeno: vzpamatujte se a pochopte, že vaše místo je těsně nad soklem – nic víc. Takže když přijdou k rozumu a projeví snahu se polepšit, pak na tato finanční odhalení bude do určitého okamžiku zapomenuto,” uzavírá Igor Šiškin.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová