Korotčenko: Dodávky ruských Su-35 učiní letectvo SAE nejsilnějším v regionu

11. 11. 2015   zdrojzdroj
Rusko by mohlo dodat Spojeným arabským emirátům (SAE) několik desítek stíhaček Su-35, které učiní letectvo této země nejsilnějším v oblasti Perského zálivu, říká ředitel Centra pro analýzu světového obchodu se zbraněmi (CAWAT) Igor Korotčenko.

Dříve generální ředitel státní korporace “Rostech” Sergej Čemezov na mezinárodní letecké přehlídce Dubaj Airshow 2015 oznámil, že Rusko jedná s SAE o dodávkách nejmodernějších stíhaček Su-35 této zemi, ale o kolik letadel jde, neupřesnil.

“Možný podpis smlouvy s SAE na dodávku ruských stíhaček Su-35 bude významnou událostí pro obě země. Pro Emiráty, vzhledem k náročnosti regionu a nutnosti provádět bojové mise včetně zasažení námořních cílů, to bude ideální letadlo, které daleko předčí jakékoli západní analogy, které jsou zde představeny. To umožní SAE zaujmout vedoucí postavení v hierarchii zemí Perského zálivu a učiní je zemí č. 1, pokud jde o pontenciál letectva,” řekl Korotčenko na mezinárodní letecké přehlídce Dubaj Airshow-2015.

Poznamenal, že nákup stíhaček umožní SAE “vystoupit na nedosažitelný stupínek” ve vztahu k ostatním zemím v regionu, neboť stíhačka Su-35, která má širokou škálu řízených zbraní, je schopna řešit jakékoli úkoly v leteckém zadržení a v boji proti mořským a suchozemským cílům.

Expert připustil, že v průběhu jednání může jít o dodávku několika desítek Su-35. “Emiráty jsou bohatá země, proto si mohou dovolit jakékoli množství, otázkou je jen to, jak rozhodne vojenské vedení. Je zřejmé, že půjde minimálně o několik desítek stíhaček,” poznamenal ředitel CAWAT.

Podle něj zájem SAE o ruskou leteckou techniku svědčí o samostatnosti této země. “Je to suverénní rozhodnutí suverénního státu, který se skutečně stará o posilování své národní obrany”, shrnul Korotčenko.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová