Stropnický a Piráti, naděje pražské politiky

Pavel Letko 
11.11.2015   E-republika

Ve čtvrtek 5. listopadu pokračovalo jednání zastupitelstva, v němž jsme mohli vidět, že neexistuje nějaká dělící čára mezi pravicí a levicí, jak je nám podsouváno, ale mnohem více platí vidění Pirátů, kteří dopředu vyloučili účast v koalici s účastí přátel starých pořádků z ODS a ČSSD.

Jaká je situace ve vedení Prahy? Trochu nepřehledná. Po odvolání Matěje Stropnického, o kterém jsme psali v článku “Neherec” Matěj Stropnický odvolán z politického zákulisí se nic dramatického nestalo. Koalice pokračuje dál, uvolněná místa zůstávají zatím neobsazena. Přesto můžeme poukázat na několik zajímavostí.

Matěj Stropnický je asi nejvíce nenáviděnou postavou v současném zastupitelstvu Prahy. Člověk, který pěstuje skromnost a sebeovládání, “moc toho nespotřebuje, spí na zemi, záměrně se zbavuje věcí a moc nových nekupuje a nemá televizi” prostě není mezi politiky příliš populární. Ve čtvrtek 5. listopadu pokračovalo jednání zastupitelstva v němž jsme mohli vidět, že neexistuje nějaká dělící čára mezi pravicí a levicí, jak je nám podsouváno, ale mnohem více platí vidění Pirátů, kteří dopředu vyloučili účast v koalici s účastí přátel starých pořádků z ODS a ČSSD.

Ti například dokola vysvětlovali, že když už je někdo z politiků v dozorčí radě nějakého podniku s majetkovou účastí města, tak je jedno, kolik bere peněz a je také jedno, co tam dělá, protože zákon neumožňuje, aby o něčem referoval. Prostě rádi by vše udělali transparentní, ale nejde to. ODS už se o to za podpory svých voličů snaží skoro 25 let a pořád se to nedaří. Chtěli by jako správní pravičáci hospodařit odpovědně, ale nedá se to kontrolovat, protože chybí zákony, které vždy nějací levičáci zablokují, přestože drtivou většinu doby vládne pravice.

Mohou za to nejspíše komunisté, kteří jsou zatraceně nebezpeční. Jsou totiž strašně závistiví. Povzbuzují tak lid obecný, aby se zcela nemístně podivoval poctivým obchodům primátora Béma s kmotrem Janouškem. Nu, po pravdě řečeno, komunisté jen hráli takovou tu hru, jakože oni něco kontrolují a ODS s ČSSD nekradou. Jenže teď jim do toho vlétl Zelený Stropnický s Piráty a na něco se opravdu ptají a něco by chtěli i prosadit. To je hrůza.

Například Stropnickému se nezdají výškové budovy v Praze, resp. jejich plánovaná výstavba. To je samozřejmě nesmysl, ODS má připraven velmi důvtipný argument konstatující, že výškové budovy už v Praze jsou, tak proč nějaké nepřistavět, že? Podle naší opoziční pravice je za vším závist. Proto oni Stropnickému nic nezávidí, jen ty novináře. Několikrát si v průběhu zasedání stěžovali, že není přítomen Stropnický, neb poskytuje v zákulisí rozhovory. To je opravdu k vzteku, naší opozice z TOP09 a ODS se už nikdo na nic neptá.

Pozoruhodná je však jiná věc, a to způsob, jakým skončila Radmila Kleslová, někdejší šedá eminence koalice a vítězného hnutí ANO. Babiš ukázal i v tomto případě, že svá slova myslí vážně. Řídit stát jako firmu. Kleslová se stala nepohodlnou pro Babišovu korporaci, tak se musela poroučet. Přestože měla k Babišovi blízko a za leccos jí vděčil. Například odstavila kandidáta Jana Kasla, protože na rozdíl od Babiše rozpoznala, že by šlo o trojského koně v jeho hnutí. Prostě Kleslová je protřelá, ale stala se neúnosně nepohodlnou. Tak musela jít. Nahradí jí patrně herec Stropnický, t.č. ministr obrany.

To je zcela jiný přístup než pěstovali a pěstují naši političtí dinosauři. Kleslové zatloukly do politické rakve hřebíky placené funkce ve firmách se státní účastí. To pro naše „přátele starých pořádků“ nebyl nikdy žádný problém. Ne tak pro Babiše a jeho korporaci. Pro něj platí to, co pro Mila Minderbindera a jeho syndikát M&M. Co je dobré pro syndikát, je dobré pro všechny. Čeká se jen na to, až to Babiš se svou korporací vezme pořádně do ruky. Občané se již takového soft korporátního fašismu, který udělá „řád a pořádek“ nemohou dočkat. Budoucnost patří korporacím celosvětově a tento trend se nevyhne ani České republice. Řečeno s klasikem, můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je to jediné, co proti tomu můžete dělat!

Popravdě řečeno, když vidím docenta Konvičku ZDE, jenž je lidovou alternativou k Babišovi, přeji Andreji Babišovi hodně zdraví a úspěchů.

 

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!

 
Související články: