Tragédie letadla a smějící se hyeny

Avatar
Původní autoři

Ondřej Mrázek
2.11.2015 blog autora

Nenávist k Rusům už se dostala do stádia, že mutuje v těžkou chorobu jménem hyenismus. Hyeny mezi námi se radují ze smrti lidí, s nimiž se zřítilo letadlo na cestě z dovolené. Jsou chvíle, kdy se stydím za to, že jsem Čech.

Ta zpráva se objevila na iDnes sedm minut před devátou ráno. Ruské letadlo s 224 lidmi na palubě se po odletu z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch zřítilo do pouště na Sinaji. Nikdo nepřežil. Když jsem si ji přečetl, otřásl jsem se hrůzou. Kolik rodin bude na dnešní den vzpomínat jako na černou sobotu. Kolik lidí bude zoufalých ze ztráty svých blízkých, kamarádů a známých.

Po pár hodinách jsem se neprozřetelně podíval do diskuze pod článek. A otřásl jsem se podruhé. Tentokrát hnusem. Rozum mi nebere, jak může někomu přinášet radost smrt a utrpění ostatních. Kolik cynismu v sobě musí mít někdo, kdo pod tak tragickou zprávu napíše třeba větu Fuj kdyby spadlo české letadlo tak rusofilové nebudou tak bečet. Nebo kdo schovává svůj hyenismus za rádoby černý humor a naťuká: Nepodařený sebevražedný útok na Izrael?
 
Mezi odpornými hyenami, smějícími se těm 224 lidem, kteří byli ještě v půl deváté ráno naživu, se najdou i morální učitelé a hlasatelé jediné správné cesty zblbnutí propagandou z televize a novin, kteří krvelačně volají: Boží trest za okupaci Krymu a Ukrajiny! Je tohle normální? To jsme opravdu my, Češi? Opravdu nám tak vygumovali mozky? Jsme tak trapní a blbí, nebo jen navedení? Co je to jiného, než nejpodlejší forma náboženského fanatismu? A není to jeden hlupák, který škodí a šíří nenávist, protože ho třeba opustila milá, jsou jich mraky, cynických vtipálků s úsměškem hyeny.

„Nas mnogo.“ chechtá se zvířecky jeden. „Lidí je na světě jako sr… „ přihazuje si další. „Zatím to vypada na klasicky rusacky slendrian při udrzbe“ perlí jeden. „Bohuzel to bude jenom rusky bordel, nic vic… „ mudruje druhý. „Rusákům někdy šlo o člověka? „ poučuje třetí. „Že by zas vyhráli rusové „ výborně se pobavil třetí. A když dojde slovní fekální munice, ozývají se zastánci trochu jiného přístupu ke kopání do mrtvol, tak zvané antisocky, který by zabili všechny, co nemají peníze.

„Ekonomičtí turisté to riziko podstupují dobrovolně a opravdu mi jich není líto…“ odkopává svoji ubohost první český „boháč ducha“. “Současný stav, kdy ceny letenek jsou hluboce podnákladové a lidi včetně socek létají jen proto, že to jde, stejně nevydrží dlouho,” slovně se vyprazdňuje další.

Hrůza, hnus, smutek. Ano, jasně, je to jen internet, kde si zakomplexovaní jedinci lížou své duševní rány a tetelí se slastí pod ochranou anonymity… Jenomže ta nenávist k někomu jen proto, že se narodil jinde než my a mluví jinou řečí, je přítomná všude kolem. Tudy vede cesta ani ne do pekel, ale s odpuštěním do hoven.

P.S. Citáty z diskuze pod článkem vyvedené kurzívou jsou záměrně ponechány v původní formě