Válka za svržení legální syrské vlády se obrátí i proti americkým zájmům, říká americká kongresmanka Tulsi Gabbardová

Avatar
Původní autoři

Tulsi Gabbardová
24.11.2015   Střípky ze světa
„Druhá fronta“ očima americké kongresmanky za Havajské ostrovy
Už se urodil i šťavnatý příměr. S „druhou frontou“ až ve chvíli, kdy ta první už hnala wehrmacht na Berlín.
Netají se tím ani na kamery CNN (viz přiložený originál). Černé na bílém to členka výboru obrany Sněmovny reprezentantů formuluje takto:
„Tady je 10 důvodů, proč musí Spojené státy s válkou za svržení Asadovy syrské vládu přestat: 


 Proto, že pokud se nám Asadovu syrskou vládu podaří svrhnout, otevře to dveře ISIS, al-Kájdě a jiným islamistickým extremistům, aby se Sýrie zmocnily. Nastanou genocida a utrpení rozsahu, vymykajícího se všem představám. Islámským extremistům padnou do rukou všechny zbraně, infrastruktura a vojenské kapacity syrské armády, a bude tak ještě nebezpečnější, než kdykoli dřív.
Proto, že spolčovat se s těmito islámskými extremisty a pomáhat jim k dosažení jejich cílů je v rozporu s bezpečnostními zájmy Spojených států a celé civilizace.
Proto, že peníze a zbraně, které CIA vkládá do svržení Asadovy syrské vlády, míří přímo či oklikou do rukou islamistických extremistických skupin, včetně odnoží al-Kájdy, al-Nusry, Ahraru al-Šam a dalších nepřátel Spojených států. Tyto skupiny tvoří na 90 procent takzvané opozice a na bojišti jsou naprostou dominantou.
Proto, že naše snaha svrhnout Asada dodává a bude dodávat sílu ISIS a jiným islamistickým extremistům, a měnit je tak v ještě větší regionální i globální hrozbu.
Proto, že tato válka a teror ISIS i dalších islamistických extremistů v Sýrii prohlubují chaos a krvavou lázeň, a soustavně tak zvyšují i počet Syřanů, nucených z vlastní země emigrovat.
Proto, že bychom měli vyvodit lekce ze svých minulých chyb v Iráku a Libyi, kde války Spojených států za svržení sekulárních diktátorů (Saddáma Husajna a Muammara Kaddáfího) vyvolaly ještě větší chaos a útrapy a umožnily islamistickým extremistům, aby se těchto zemí zmocnili.
Proto, že Spojené státy žádnou důvěryhodnou vládou či vládního předáka, schopné syrskému lidu přinést pořádek, bezpečí a svobodu, nemají.
Proto, že i pokud se Spojeným státům Asadovu syrskou vládu svrhnout podaří, v nejlepším z možných případů je to bude stát tisíce miliard dolarů i životy amerických občanů v marné snaze vytvořit novou Sýrii. Právě o to jsme se dvanáct let snažili v Iráku a nepovedlo se. V Sýrii bude situace mnohem těžší, než v Iráku.
Proto, že naše válka proti Asadově syrské vládě koliduje s naší válkou, mající rozdrtit ISIS, al-Kájdu a ostatní islamistické extremisty, kteří jsou naším nepřítelem skutečně.
Proto, že naše válka za svržení Asadovy vlády nás žene do přímého konfliktu s Ruskem, zvyšuje pravděpodobnost války mezi Spojenými státy a Ruskem i riziko nové světové války.“

Co takhle pozvat paní kongresmanku třeba do Otázek Václava Moravce? A místo dýchánků „spojenecké věrnosti“, na něž se ta „diskuse“ většinou scvrkne, jí dodat jak polemický žár, tak hlavně témata, která jsou na akutním pořadu reálně?