Kde bere Islámský stát peníze?

Avatar
Původní autoři

29.12 2015   Eurozprávy
Proti teroristické organizaci Islámský stát je pozemní operace nutná. Otázkou ale zůstává, kdo jí provede. tvrdí to bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby a současně poradce v oblasti bezpečnost Andor Šándor.  

roční příjmy v korunách (kurz 25,50 Kč za dolar)

Za co Islámský stát peníze utrácí

Islámský stát si na rok 2015 naplánoval rozpočet ve výši 51 miliard korun, z něhož chtěl platit své operace v Iráku a Sýrii. Podle analytiků nemá IS dostatečné příjmy, aby pokryl výdaje plánované v této výši.

Kdo a jak se v IS stará o peníze

Organizace disponuje úřadem, který lze přirovnat k ministerstvu financí. Nazývá se Diwan Bayt al-mal a má na starosti finanční a měnovou politiku IS.

Finance Islámského státu měl dlouho na starosti Abú Sajjáf. Podle vyjádření amerických představitelů zemřel v květnu 2015 během amerického útoku na jeho sídlo v Sýrii. Měl se podílet na vymáhání peněz z únosů a pomáhal také řídit finanční operace a aktivity týkající se ropy a plynu.

IS také otevřel svoji vlastní banku v Mosulu, která poskytuje úvěry a přijímá vklady. Centrální banka Muslim Financial House má pomoci s řízením vlastní měny – Islámského dináru.

Ke konci roku 2014 IS oznámil, že chystá vlastní měnu – mince vyrobené ze zlata, stříbra a mědi s označením 1, 5 a 10. V červnu 2015 se pak na Twitteru objevily první fotografie, které údajné platidlo zobrazují.


Podle BBC je platidlo založené na měně užívané v 17. století v Ottomanském chalífátu. Mince je údajně vytvořena z 24karátového zlata a v USA by vynesla asi 139 dolarů. Na platidle je nápis „V boha věříme: Islámský stát – chalífát založený na učení Proroka.“ Cílem vlastní měny je údajně uniknutí „tyranskému monetárnímu systému, který byl uvalen na muslimy“.