Konec Amerického snu?

Avatar
Původní autoři


Michael Snyder
13.12.2015 Prisonplanet

20 Super bohatých jednotlivců má více peněz než nejchudších 152 milionů Američanů dohromady.
Potřebujeme další důkazy, než si konečně přiznáme, že je střední třída v Americe systematicky ničena? Jak vidíte níže, když dáte dohromady veškeré bohatství nejchudších 152 milionů Američanů, stále ještě nedosahuje společného čistého jmění 20 nejbohatších Američanů.

Pro mnoho lidí je jádro problému v tom, že lidé jako Gates a Buffett vydělávají příliš mnoho peněz. Ale já nesouhlasím. Na tom není nic špatného tvrdě pracovat, budovat společnosti a vydělávat spoustu peněz. Skutečným problémem je fakt, že spodní polovina občanů je neustále chudší. Kdysi dávno, měly USA nejzdravější a nejzářivějším střední třídu v dějinách světa, ale teď střední třída umírá. Nebudeme-li s tím něco dělat, brzy nemusíme mít střední třídu vůbec.

Když autor vyrůstal v roce 1980, zdálo se, že prakticky všichni byli střední třída. Neznal nějakou rodinu, která měla otce, jenž byl nezaměstnaný, zdálo se, že všichni mají dům a pár aut, a žádné dítě nemohlo být označeno jako “zchudlé”. Ano, život rozhodně nebyl dokonalý, ale zdálo se, že skoro každý byl schopen si udržet slušnou životní úroveň. Je smutné, že se věci dramaticky od té doby změnily. Ano, bohatí se stali ještě bohatší, ale zároveň řady ožebračených absolutně explodovaly. Vždyť 20 extrémně bohatých jednotlivců má nyní více peněz, než nejchudších 152 milionů Američanů dohromady… Podle nové studie je 20 nejbohatších Američanů , se společným čistým jměním $ 732 miliard dolarů tak bohatých, jako polovina obyvatel USA.

Zjištění ukazují, že 20 nejbohatších lidí v zemi, mezi které patří Bill Gates a Warren Buffet, nyní vlastní více bohatství než spodní polovina populace dohromady nebo 152 milionů lidí. Studie Institutu pro politická studia také zjistila, že 400 nejbohatších Američanů se společným čistým jměním 2,34 bilionu dolarů, vlastní více bohatství než neuvěřitelných 194 milionů lidí – dolních 61 procent občanů země dohromady. Od té doby nikdo nediskutuje, že USA měly nejzdravější střední třídu na celé planetě. Ale teď jsme dokonce poklesly za spoustu jiných zemí. Podle CNN, patří Spojené státy nyní jen na 19. místo, pokud jde o střední bohatství na dospělého …

Průměrná hodnota bohatství (medián) Američanů je pouhých 44 900 dolarů na dospělou osobu – polovina má více, polovina má méně. To je jen dost dobré na 19. místo za Japonskem, Kanadou, Austrálií a hodně za západní Evropou. “Američané mají tendenci si myslet , že jejich střední třída je jako nejbohatší na světě. Ale nyní se ukázalo, že pokud jde o bohatství, řadí se poměrně nízko mezi hlavní průmyslové země,” řekl Edward Wolff profesor ekonomie na New York University, který čisté jmění sleduje.

44,9 tisíc dolarů ročně na dospělého může znít skvěle, ale když se podíváte hlouběji do čísel, věci se stávají docela znepokojující. Podle amerického sčítání lidu Census Bureau, bohatství domácností pro nejchudších 40 procent všech Američanů výrazně pokleslo v letech 2000 a 2011. Pro spodních 20 procent, klesl medián bohatství domácností z negativních 905 dolarů v roce 2000 na negativních 6,029 dolarů v roce 2011. Pro další 20 procent občanů, klesl medián bohatství domácností z 14,309 dolarů v roce 2000 na 7263 dolarů v roce 2011. Jinými slovy, chudí jsou stále chudší. ..

Takže jaké je řešení? Faktem je, že nemůžete mít prosperující střední třídu, bez množství pracovních míst střední třídy. A bohužel pro nás, naše ekonomika krvácí střední třídou pracovních míst po velmi dlouhou dobu. Jak jsem poukázal nedávno, v případě, že by americká vláda vlastně používala poctivá čísla, míra nezaměstnanosti v zemi by byla více než 22 procent! Ale i když máte práci, to neznamená, že jste součástí střední třídy. Vzhledem k tomu, že se kvalita naší práce zhoršila, řady “chudých pracujících” naprosto explodovaly.

V posledních letech jsme byli svědky že částečný úvazek a dočasná pracovní místa se staly mnohem větší částí naší ekonomiky, a jako výsledek se více Američanů než kdy jindy opravdu snaží vyjít s penězi.

V článku, který jsem publikoval nedávno, jsem zahrnul zbrusu nová čísla příjmů, které byly právě zveřejněny Správou sociálního zabezpečení. Tato čísla jsou naprosto ohromující …

– 38% všech amerických pracovníků vydělávalo méně než 20.000 $ v loňském roce.
– 51% všech amerických zaměstnanců mělo méně než 30.000 $ v loňském roce. – 62% všech amerických pracovníků mělo méně než 40.000 $ v loňském roce.
– 71% všech amerických pracovníků, kteří byli méně než 50.000 $ v loňském roce.

Pokud jste velmi skromný, měli byste být schopni uživit 5 člennou rodinu střední třídy s 50,000 dolary za rok. Ale jak můžete vidět, 71% všech amerických pracujících vydělává méně než to.

Dokonce i když oba rodiče pracují, často nestačí vyjít s penězi. Mnoho Američanů pracuje tak tvrdě, jak je jen možné, jen aby zjistili, že stále přijdou na konci měsíce zkrátka. A s každým dalším rokem se střední třída nadále zmenšuje. To, co děláme jako národ prostě nefunguje. Nyní jsme svědky důsledků po celá desetiletí exportovaného dobře placeného zaměstnání mimo zemi , a přesto naši lídři pokračují s podnikáním jako obvykle. Stačí se podívat na to, co dělá Barack Obama. Tvrdě pracuje, aby podpořil “Trans-Pacifik partnerství”. Tato zákeřná smlouva bude mít za následek další miliony ztracených dobře placených pracovních míst do zámoří, ale nevypadá, že by mu na tom záleželo. Bez ohledu na to, zda se jedná o demokrata nebo republikána v Bílém domě, hra zůstává stejná a střední třída nadále trpí. Zbývá otázka, kdy se poučíme?

Median Household Net Worth - US Census Bureau


8.12.2015 Michael Snyder z Prisonplanet přeložil pr CFP I.Bubeník