Uprchlík ze Sýrie: Na ulicích Rakky se povalují bezhlavá těla sťatých lidí

Avatar
Původní autoři

9.12.2015   První zprávy
Podle uprchlíka, pro ty, kteří se nepřipojili k teroristické organizaci v městě Rakka není žádné jídlo, žádní lékaři, žádné peníze. Obyvatelé žijí v neustálém strachu před udavači a ulice hlídají děti vyzbrojené samopaly. Obyvatelé vstupují do Islámského státu kvůli hladu, protože těm, kteří se nepřipojili k teroristům se nedodává žádné jídlo, žádná elektřina, žádné peníze – tak popsal novinářům CNN Syřan, který uprchl do Turecka, když předtím žil v „hlavním městě“ Islámského státu Rakka.


Podle člověka, který představil jménem Sulejman, z Rakky uprchli téměř všichni lékaři, a zbývající lze spočítat na prstech jedné ruky a všichni pracují pro Daeš (arabský název IS – pozn. red.). Ve školách jsou děti ve věku pět až jedenáct let společně v jedné třídě, ale učitelé ne vždy přicházejí učit, takže výuka prakticky není. Každý den stojí stovky lidí ve frontě, aby mohly dostat trochu jídla zdarma.

Sulejman popírá tvrzení IS, že se žije na jejich území jako v ráji. „Kdyby to byl ráj, tak bychom se nesnažit uniknout. Život je tam velmi těžký,” říká uprchlík.

Putin to vmetl G20 do tváře: Někteří z vás financují Islámský stát!

Děti a manželka Sulejmana prakticky nikdy neopustily svůj domov. Rakka, kdysi svobodné a prosperující město, se proměnila v noční můru s bezhlavými mrtvolami na ulicích, uvedla reportáž CNN. Občané žijí ve strachu z udavačů a město hlídají desetileté děti se samopaly, které byly vyškoleny v kempech Daeš, přidává Sulejman.

Podle něj je výsledek leteckých úderů na Rakku zanedbatelný, protože většina částí města je prázdná, a bojovníci IS používají sirény a evakuují se před nálety, uvedl televizní kanál. Údery na ropnou infrastrukturu teroristů vedly k vyšším cenám benzinu a zemního plynu, elektřina se zapíná ne na více než 12 hodin denně.

Po francouzských leteckých úderech Islámský stát přísně omezil používání internetu, aby nepřítel neodhalil jejich objekty. Ve městě se nachází asi deset internetových kaváren, které jsou pečlivě sledovány. Daeš se obává, že jeho členové mohou být v kontaktu s cizí rozvědkou, říká Sulejman. ,Dodává, že viděl, kolik lidí bylo sťato kvůli obvinění ze špionáže.
Jiří Kouda, První zprávy