Na Ukrajině jde do tuhého: slabá hřivna, silná chřipka a pochody s pochodněmi

Avatar
Původní autoři

0ndřej Mrázek

31.1.2016   Rukojmí
Pod premiérem se houpá křeslo, prezidentovu figurínu oběsili.
Česká média řeší zásadní problémy jako je Babiš a jeho řeči o pivu, začátek amerických primárek nebo bitky fotbalových chuligánů s uprchlíky ve Švédsku, ale co se děje na donedávna ostře sledované Ukrajině je moc nezajímá. Hlavně proto, že se jim blížící se kolaps našeho nového spojence nehodí ani trochu do krámu. Přitom je v Kyjevě a okolí zajímavých témat habaděj.

I vrabci na střeše vládního sídla v ukrajinské metropoli si už cvrlikají o tom, že premiéru Jaceňukovi zbývají do odvolání dny anebo možná jen hodiny. Trpělivost s ním ztratila už většina parlamentních frakcí a teď už se jedná v podstatě hlavně o jeho nástupci. Žhavým kandidátem z nejpikantnějších je bývalý ministr zahraničí Švédska Carl Bildt. Na to, jací jsou Ukrajinci patrioti, je to vskutku odvážný nápad.

Včera zaskočila lidi na Ukrajině zpráva, že národní banka znovu snížila kurz hřivny k dolaru. Na dolar potřebují kupující už 25, 55 hřiven. Krize je o to citelnější, že hodně lidí nemá peníze roušky a léky proti prasečí chřipce (pokud nejsou vyprodány), jejíž mimořádně silná epidemie propukla na 70 procentech území a vyžádala si už kolem dvou set obětí.

Sociální nejistota a chaos nahrává pravicovým radikálům, kteří vycítili šanci a znovu se začali objevovat v ulicích měst. Včera – v den výročí bitvy na nádraží Kruty mezi ruskými bolševiky a ukrajinskými kadety – procházeli ulicemi Kyjeva a Charkova průvody radikálů s ukrajinskými vlajkami, banderovskými prapory a s v rukou s pochodněmi, které evokují pochody nacistů v Německu koncem 30. let. Živo bylo včera i v ulicích Lvova, kde se uskutečnil „Pochod spravedlnosti“ na podporu nových politických vězňů. Za ty se často označují členové dobrovolnických jednotek, zatčeni kvůli nedovolenému ozbrojování. Několik tisíc lidí s ukrajinskými vlajkami neslo figurínu prezidenta Porošenka, který je podle nich zodpovědný za katastrofální sociální a ekonomickou situaci země. Porošenkova figurína byla symbolicky pověšena na větev vzrostlého stromu. Vzápětí se rozlícený dav odebral k obchodu s cukrovinkami Rochen, který prezident vlastní, a za skandování „Pryč s čokoládovým zrádcem!“ postříkal jeho fasádu rudou barvou, která měla symbolizovat krev na jeho rukou..

A tak paradoxně jedinou dobrou zprávou, kterou se Ukrajinci včera dozvěděli z televize, bylo oznámení čínské vlády, že Ukrajinci mohou cestovat do Číny na 144 hodin bez víz. Je ale přirozené, že je to táhne spíše opačným směrem – na západ.