Rusko třikrát jinak

Petr Umlauf 

28.02.2016  E-republika

Komunita Rich Russian Kids v exkluzivních fotografiích vypráví o životě bohatých ruských dětí. Zlatá lžička v puse, hotel na Chalkidiki, a nakonec hádka na diskotéce se střelbou. Rusko jako Amerika, a Pussy Riot jsou opět na koni.

Zakladatelé blogu sbírali po celém Instagramu snímky Rusů, pózujících na pozadí exkluzívních interiérů, drahých strojů a panoramat zahraničních středisek. Všechny atributy ruského luxusu blogeři vystavují na stránku RRK. Každý snímek obdařili jízlivým a ironickým komentářem ve stylu Kocovina s tímto výhledem není tak hrozná.

Komunita Rich Russian Kids se objevila v Instagramu teprve nedávno, ale rychle získala na popularitě. Barevný svět exkluzivních fotografií vypráví o životě bohatých ruských dětí. Fanoušků už je 171 tisíc a to jistě není konečný limit, protože ruská zlatá mládež má světu co ukázat. Vlastní “Porsche” a “Lamborghini”, osobní letadla, dovolené na tropických ostrovech, které středně stavovské ruské vrstvy vidí jen na TV kanálu Discovery. Šampaňské stojí několik tisíc euro za láhev, hodinky za cenu třípokojového bytu, značkové oblečení a luxusní interiéry, to zdaleka není úplný seznam toho, čím se chlubí potomci bohatých a slavných. Hrdinové snímků, silní kluci z drahých fitness center i mladé krásky se opalují na palubě rychlé bílé jachty. Stručně řečeno, jsou to ti, jejichž život není závislý na rozmarech krize. Uměli se narodit do “dolce vita” už od plenek Jelcinovy privatizace.

Ale jak se stránka rozběhla po Internetu, mladí lidé údajně sami začali označovat své fotografie hastagem #RRK, aby se dostali do společnosti bohatých ruských ratolestí. To se teď bude dělat o sto šest. Blog o životě potomků ruských oligarchů si vybral britský Daily Mail. Webová verze publikovala na toto téma celý článek. Britové berou téma ruských ratolesti vážně jako nikdo. Nejdražší nemovitosti v Londýně patří právě Rusům a v elitních soukromých školách se učí mnoho teenagerů z Moskvy.

Komentáře pod snímky jsou občas hodně nevybíravé. V době krize a utahování opasků tyto fotografie dost provokují. Je to docela spravedlivé hodnocení. Většina z těchto ekonomických parazitů nevydělala ani cent či kopějku vlastní prací. Oligarchové a korupce, to jde ruku v ruce. Oligarchové jsou noví soukromí vlastníci bývalých státních podniků. A ty přece, jako všechno v Rusku, byly obrovské.

Malá ukázka, jak se bojuje s ruskou korupcí podle americkém vzoru a s větrem v zádech. Tolokonnikova z Pussy Riot je strašně sexy, jako vždycky, a dámy už konečně vystupují bez masek. Jak je vidět z komentářů, tak tento klip Pussy Riot opravdu zaujal. Tady už roste věrchušce docela silný soupeř.

Pozadí klipu samozřejmě musíme národu vysvětlit. Klip vznikl jako PR projekt z vyšetřování ruského Fondu pro boj s korupcí. Šlo o “podnikání” synů generálního prokurátora Ruské federace Jurije Čajky.

V ruských médiích není jediná fotografie nejstaršího syna generálního prokurátora. Na řeckém poloostrově Chalkidiki se otevřel nový hotel — Pomegranate. Investice do něj má hodnotu 25-29 miliónů euro. Tak podnikají děti ruské věrchušky. Americká tradice je nesmírně inspirující.

Skutečná ruská realita
Pussy Riot mohly klip udělat z vlastní hlav, a s mnohem menším rozpočtem. A ani by nemusely sáhnout do oficiálního materiálu ruského Fondu pro boj s korupcí. Ohlas v Rusku by byl zaručen i tak. Začnu na stejný námět. Titulek by mohl být jako zřejmá narážka na síť soukromých klinik pro nejbohatší ruskou klientelu chaika.com. Super interiér a extra služby. Pana doktora až do domu nebo operace přímo v Německu. Ta ukázková žranice jako hostina ruských carských důstojníků se vším, co k tomu patří, ta se hodí všude. Je jasné, že musíte patřit k té správné partě, proto je nutný vstup do komunistické strany a přátelství s oligarchy. Narážka na Jednotné Rusko, partaj, která drží tuto zlodějskou partu. To ostatní už je z jiného soudku, je to syrová ruská realita.

V Rusku je zajetý systém korupce, který může připravit libovolného podnikatele o majetek prostřednictvím represe ze strany státního aparátu. To platilo za Jelcina a platí i za Putina. Nic se na tom nezměnilo a ty další části písně by klidně mohly odkazovat na jednotlivé případy, které se v Rusku nedávno staly. Na ukázku vyberu jeden příklad z tisku.

Jak hlásí zaměstnanci krajského policejního okrsku, v sobotu večer se na pláži Bělojarské nádrže u rekreačního střediska “Bělojarka” sjely dvě skupiny rekreantů. Jedna z Jekatěrinburgu a další ze Zarečnova. Společnost popíjela, grilovala kebab a smočila tlapku. Všechno bylo v klidu, dokud mezi nimi nedošlo k hádce. Podle jedné z verzí se nelíbila hudba, co hrála na diskotéce pod širým nebem. Požádali o změnu skladby. Slovo dalo slovo a najednou padly výstřely. Do nemocnice se střelným zraněním nakonec jelo pět lidí. Jak se ukázalo, zranění byla různá, průstřely obou předloktí, u dětí ze sportovní školy zásahy do krku a hlavy. Většina, co jen trochu mohla, raději okamžitě po základním ošetření odjela domů. Střílelo se z brokovnice broky určenými k lovu na kachny, a proto zasažení lidé zůstali naživu.

Neoficiální verze je ale tato. Poslanec zastupitelstva města Zarečnovo Michael Kovaljev, který vlastní chatu nedaleko od místa střelby, řekl: “V sobotu v noci jsem slyšel nějakou střelbu, ale zvláštní význam jsem tomu nepřikládal. Ráno na pláž přijeli policisté. Jeden z nich mi řekl, že v noci na plážové diskotéce, byl tam i zástupce vedoucího správy města Zarečnovo spolu s manželkou. Údajně se jeho manželce nelíbila hudba, a začala se chovat hulvátsky, tak začal konflikt. Její manžel zavolal někoho na posilu. Přijelo asi 30 lidí s obušky a paralyzéry. Začala potyčka. A kdo střílel? Policista řekl, že z pušky stříleli rekreanti, ale pachatel nebyl nalezen.

Takové je skutečné Rusko těch bohatších a superbohatých. Čím níž jdete, tím je to tvrdší. Normální lidské poměry jsou jen v komunálce, ale to už není mediálně zajímavé téma.

 
Zdroje:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články: