V Evropě je až 5 tisíc bojovníku ISIS! Základnu mohou mít v bývalé Jugoslávii

Avatar
Původní autoři
19. 2. 2016  Magazine
 

„Evropa momentálně stojí před největším nebezpečím teroristických útoků za posledních deset let,“ prohlásil šéf evropského policejního úřadu. Podle Europolu se do svých mateřských zemí vrátilo tři až pět tisíc lidí vycvičených v řadách Islámského státu. Jejich výcviková základna se může nacházet v balkánský státech, na území Kosova a Bosny a Herzegoviny.

Očekáváme, že Islámský stát nebo jiné nábožensky založené teroristické skupiny spáchají útok někde v Evropě s cílem dosáhnout co největších ztrát mezi civilním obyvatelstvem,“ řekl Wainwright s tím, že útoky nemusejí mít na svědomí přímo celé skupiny, ale spíše jednotlivci.

O tom, že evropským městům hrozí teroristické útoky, varovaly úřady už na konci roku loňského roku, přičemž by se mělo jednat o útoky podobné těm listopadovým v Paříži, kde teroristé ukázali, že změnili svoji strategii.

Podle odhadů Europolu se do svých mateřských zemí vrátilo mezi třemi až pěti tisíci lidí, kteří byli vycvičeni v syrských výcvikových táborech radikály hnutí Islámský stát. Mělo by se tak jednat o tzv. spící buňky, které jen čekají na povel.

Takovou spící buňkou mohli být i muži před několika týdny zadržení v Německu při policejní razii. Údajně plánovali teroristický útok v centru Berlína. Ovšem jejich akce byla jen v přípravné fázi, kdy se chystali ke shromažďování zbraní.

Podle šéfa Europolu ale teroristé nemusejí při cestě zpět do Evropy nutně využívat migrační krize, respektive uprchlické vlny. „Nemáme žádné konkrétní důkazy, že by teroristé systematicky využívali k cestě do Evropy jednotlivých uprchlických cest,“ dodal Wainwright.
 

Hrozba jménem Bosna a Hercegovina

Neustále se hovoří o hrozbách v metropolích velkých evropských zemí, ovšem riziko může být jinde. Alespoň to se domnívá někdejší náčelník Generálního štábu Armády ČR a v současné době jeden z největších odborníků na bezpečnostní a vojenské otázky generál Jiří Šedivý.

„Neustále se mluví o problémech v Německu, Francii, Belgii, Švédsku nebo Velké Británii, ale vůbec si neuvědomujeme, že existuje stát jménem Bosna a Hercegovina. Sami představitelé Al Kaidá a ISIS řekli, ať se džihádisté zaměří na Bosnu a Hercegovinu,“ řekl generál Šedivý v exkluzivním rozhovoru pro Expres.cz.