Jaké zmrazení produkce ropy? Rusko právě odhalilo směšnou skulinu v „dohodě“ OPEC.


25. 3. 2016  AC24

Hlavním katalyzátorem, který vytlačil ceny ropy z 13 letého minima počátkem února, kdy se ropa chvilku obchodovala kolem 25 $ na o více než 50% vyšší cenu o necelý měsíc později během jedné z nejzuřivějších světových sháněk po nedostatkovém zboží byla posedlost vyfabrikovanou povídačkou, že OPEC by mohl produkci omezit, nebo přinejmenším zmrazit.

To jsme zesměšnili už před měsícem, když jsme napsali článek O tom „zmrazení ropy“: Ruská produkce ropy dosáhla v únoru nového post-sovětského rekordu“, který byl samo-vysvětlující:

Podle výpočtů Juliana Lee z Bloomberg ruská produkce ropy a kondenzátu právě včera dosáhla nového post-sovětského denního rekordu 10,92 milionů barelů.

Ten uvádí, že měsíční odhady jsou založeny na každodenních datech od ministerstva energetiky CUD-TEK za prvních 25 dnů a uplatněny na průměrnou sazbu za poslední týden pro poslední 4 dny. A po srovnání s revidovanými daty 10,91 milionu b/d to znamená, že Rusko vzalo to „zmrazení“ produkce vážně, když ji zmrazilo na nové rekordní výši produkce.

Co je ještě zábavnější, je to, že to tzv. „zmrazení produkce“ přišlo v době, kdy jak Saúdská Arábie, tak Rusko, dva nejdůležitější exportéři ropy na světě, už produkují ropu na nejvyšší rekordní úrovni – nemohli by produkovat už více, ani kdyby chtěli.

Pak to tzv. „zmrazení“ dosáhlo opravdu bizarního obratu před týdnem, kdy jsme poprvé slyšeli to, co v té době bylo jen hrubou fámou, konkrétně, že zatímco produkce OPEC je sice opravdu možná zmrazená, tak neexistuje absolutně žádné omezení pro export. Ve skutečnosti, čím je menší domácí poptávka po ropě, tím může být větší export (a v případě Saúdské Arábie a Ruska ještě rekordnější):

Takže OPEC má problémy se skladováním ropy, kvůli čemuž omezuje produkci, ale exportovat bude, kolik to jen půjde.

— zerohedge (@zerohedge) March 16, 2016

* * *

Před momentem jsme se dověděli, že to ve skutečnosti nebyla „hrubá fáma“, nýbrž celá pravda, když Reuters referovala, že „Rusko bude do Evropy v dubnu exportovat více ropy než v kterémkoliv měsíci od roku 2013 – a to i přes plány Moskvy podepsat dohodu o globálním zmrazení produkce ve snaze zvednou ropě cenu.“

Když byl ruský ministr energetiky Alexander Novak tázán, čeho se bude tato dohoda týkat, tak reportérům řekl: „Diskuse je jen o zmrazení produkce. A ne o exportu.“

Vysokou úroveň ruského ropného exportu příští měsíc ve středu Reuters potvrdil monopol exportních potrubí Transněft. Podle této společnosti je Rusko nachystáno exportovat v dubnu z baltických mořských přístavů 7 milionů tun, tj. největší objem od října 2013. To znamená 9 procentní nárůst na 6,41 milionů tun plánovaných pro export v březnu.

Reuters v tomto okamžiku potvrdila to, co jsme říkali celou dobu: že „zmrazení produkce“ je jen fraška střižená k vylákání ceny ropy nahoru, i když ve skutečnosti nejenže se produkce ropy nebude omezena, nýbrž se ještě zvedne export, aby se vynahradila klesající domácí poptávka (což se očekává u ropu exportujících zemí v depresi):

Skutečnost, že ruský export roste, ilustruje, jak těžce se bude vynucovat dohoda, která má být finalizována 17. dubna v Kataru, a ukazuje potenciál mezer, jaké budou různé země moci využívat, aby si export ropy udržely, což otupuje zamýšlený dopad na ceny.

Rusko může zvednout export, i když bude držet stagnující produkci, když nějakou ropu přesměruje od rafinerií na export. Moskva říká, že zmrazení se týká produkce, nikoliv zahraničních prodejů.

Celý fór je teď už jen v obchodovacích algoritmech: jak jsme uvedli včera, dokonce IEA přiznává, že dohoda o zmrazení produkce „může postrádat smysl.“

Aby to bylo ještě lepší, Írán a Libye řekly, že se toho nezúčastní, přinejmenším prozatím, a produkci plánují zvýšit. A začíná to být ještě lepší: Nigérie, největší producent ropy v Africe, řekla, že se sice očekává, že vývozci ropy se shodnou na zmrazení produkce ropy příští měsíc v Doha, ale že ona plánuje svou vlastní produkci zvýšit.

Jinými slovy, nejenže není žádná dohoda, nýbrž je to jen poslední potvrzení toho, že OPEC už není schopen prosadit vůbec nic, a že v podstatě už svůj status kartelu ztratil.

Reuters potvrzuje, že jsme v tweetu říkali před týdnem: „Nárůst ruských exportů je převážně kvůli plánované údržbě rafinerií, což sníží jejich kapacity pro zpracování ropy. Rovněž se v tom odráží ruský ekonomický pokles, který snížil domácí poptávku po rafinérských produktech.“

Je tu ale ještě jeden faktor, podle jednoho obchodníka ruští producenti touží ochránit si svůj podíl na trhu s ropou v Evropě, kde tradiční ruskou dominanci ohrožují nově přicházející saúdské dodávky.

„Samozřejmě, že nikdo neřekl, že ty trhy patří Matičce Rusi. Je to čistě komerční obchod,“ řekl tento obchodník, který mluvil pod podmínkou anonymity, protože není oprávněn mluvit s médii. „Ale trh je trh a nikdo se ho nevzdá.“

Co je na tom ale nejsměšnější, je to, že navíc k více než 30 milionům barelů ropy do zahraničí, které se brzy vyloží na pevninu jako podražení cen, způsobuje, že skladování ropy v zahraničí už přestává být ekonomické (jak jsme vysvětlili včera), když se globální přesycení dodávkami ještě zhorší díky takovým, jako Rusko, které se chystá vrhnout na zbytek světa bezprecedentní exportní záplavu.

Podle kalkulací Reuters založených na datech ministerstva energetiky příští měsíc bude Rusko mít až 4,3 milionu tun nevyužité rafinérské kapacity, tj. více než dvojnásobek těch nevyužitých 1,9 milionu tun v březnu. Ruské rafinerie mají tradičně největší část kapacit vyřazených v dubnu, jelikož společnosti spěchají, aby stihly údržbu před vrcholem spotřeby ropných produktů v létě.

To producenty donutí, aby přesměrovali ropu na export, protože není kde skladovat ropu, co by jinak šla do rafinerií.

To znamená, že už příští měsíc bude z Ruska vyexportováno dalších 2,4 milionu tun ropy; jak se ta ropa prodá nějakým ochotným koncovým kupcům, aniž by se cena ropy zhroutila, když už teď je 3 miliony barelů denně na trhu jako nadprodukce, to není známo.

Zdroj: zerohedge.com