Jean-Claude Juncker: Ukrajina se nebude moci stát členem EU a NATO v příštích 20-25 letech

Avatar
Původní autoři

4. 3. 2016     zdrojzdroj
Ukrajinci by si měli sundat růžové brýle, upozorňuje Rada federace. Evropa Ukrajinu definitivně odepsala a pouze politická korektnost zabránila předsedovi Evropské komise to říci přímo. Jak oznámil korespondent agentury Regnum 4. března, prohlásil to člen Rady federace RF Franc Klincevič, když komentoval slova hlavy Evropské komise Jean-Claude Junckera o tom, že v nejbližších 25 letech se Ukrajina nebude moci stát členem EU a NATO.


“Evropa definitivně Ukrajinu odepsala a pouze politická korektnost zabránila předsedovi Evropské komise to říct bez všelijakých vytáček. Myslím, že Ukrajinci mají na čase si sundat růžové brýle a přiznat evidentní fakt: celé poslední dva roky se země při přerušování vazeb s Ruskem zároveň sedmimílovými kroky vzdalovala i od Evropy”, soudí senátor.

Dnes je mezi Ukrajinou a Evropou zeď, domnívá se Klincevič. “A tato cesta nikam je přímý důsledek Majdanu”, dodal.

Klincevič předpovídá, že bez pomoci Evropy se Ukrajina střetne s těmi nejvážnějšími problémy. “Nevím, jak bude Ukrajina přežívat, když zůstane se svými problémy sama. A to se nevyhnutelně stane, a, podle všeho, dost brzy. Prohlášení Jean-Claude Junckera není první zvonění, zdůraznil senátor.

Prohlášení Junkera zaznělo v kontextu projednávání referenda, které se bude konat v Nizozemsku 6. dubna: Holanďané v něm rozhodnou, zda má jejich země souhlasit s asociací Ukrajina – EU.

Jeho prohlášení způsobilo doslova explozi v ukrajinském segmentu internetu. Uživatelé Facebooku a VKontakte vyjadřují hněvivé výčitky na adresu jak evropského úředníka, tak i vlastní těžkopádné vlády, která se dostala k moci právě díky heslům o evropské budoucnosti Ukrajiny.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová