Stropnický versus Putin: Komu a jak se bránit?

Avatar
Původní autoři

Radim Valenčík
20. 3. 2016    RadimValenčíkPíše
Jednomu z dalších, dosud neúspěšně hledaných” kandidátů na protikandidáta Zemana v příštích prezidentských volbách, ministrovi obrany Stropnickému se “povedl” výrok, kterým vytvořil dosavadní rekord v kategorii hlupství. Vychutnejme si jeho výkon: “Od maďarského ministra obrany mám informaci, kterou nemohu stoprocentně potvrdit, ale nemám důvod jí nevěřit, že na území Balkánu byly v nemalém množství přistaveny autobusy. Nikdo neví, odkud se tam vzaly, ale dost pravděpodobně byly financovány Ruskem… 


Posun lidí k té vytoužené schnengenské hranici se odehrával i tímto způsobem,” řekl Stropnický MF DNES. Podle něj tak není vyloučeno, že Rusko financuje příliv uprchlíků do Evropské unie. “Nemůžu to nijak dokázat, ale můžeme si klást otázky, komu současná masivní kampaň vůči Evropské unii asi slouží. A můžu říct, že jednotná a pevná Unie rozhodně přáním Ruské federace není,” dodal český ministr. Zdroj

Nebudu tento intelektuální výkon, “logiku” uvažování, s níž Stropnický uvažuje, komentovat. Tím bych čtenáře připravil o zážitek z pokusu o porozumění tomu, co kandidát na protikandidáta říká. Místo toho pro srovnání uvedu, co v souvislosti s nelegální migrací uvedl nedávno ruský prezident Putin:

“Velkou pozornost si zaslouží situace s nezákonnou migrací. To je komplexní úkol”, řekl Putin během vystoupení na zasedání MV. “Vidíme, co se děje na hranicích Evropské unie. Takový horký problém, díky Bohu, nemáme, také zásluhou vašeho úsilí. Ale nelze dopustit, aby se něco podobného stalo u nás, ačkoliv chápeme, že máme velký problém: u nás jsou miliony migrantů, především samozřejmě z republik bývalého Sovětského svazu… je třeba jednat tak, aby lidé žili v normálních podmínkách, pracovali tam, kde je přijímají do práce, aby dodržovali zákony Ruské federace, tradice národů, mezi nimiž žijí… Tak, aby to nevytvářelo problémy na trhu práce u nás uvnitř Ruska, aby to nevyvolávalo podráždění občanů Ruské federace. To je velmi jemná, specifická, ale mimořádně důležitá práce, která je důležitá i v ekonomické sféře, i ve sféře sociální stability”, řekl Putin. “Prosím, aby byla zajištěna úzká spolupráce všech zainteresovaných struktur a operativní řešení otázek, spojených s odhalováním a mařením přestupků v této sféře”. Zdroj 

Co by za to dal občan Česka, Rakouska, Maďarska, Německa, vlastně každé země “jednotné a pevné EU”, kdyby to, co říká Putin na adresu institucí Ruské federace, řekl některý z europolitiků. Místo toho jsme přesvědčování (a to i s využitím lživých a prefabrikovaných zpravodajských materiálů), že:

1. Shengenskou hranici nelze chránit.
2. Musíme pouštět uprchlíky pod tlakem a bez jakéhokoli prověření.
3. Uprchlíci neporušují zákony a nevyvolávají tím podráždění obyvatel EU.
4. Budeme muset své zákony, své tradice, své vyznání přizpůsobit jim.
A tak dále a tak dále.

Tak se ptám: Je celáeuroreprezentace Putinovskou expoziturou?
V logice Stropnického nepochybně ano.

O čem tento případ svědčí? O tom, že tak vrcholný představitel státu, jakým je ministr obrany (obrany, tj. ten, kdo má zajistit bezpečnost v jakékoli válce, i té, která je vedenna migračními zbraněmi):

1. Vůbec nechápe, co se odehrává.
2. Nejeneže nechápe, co se odehrává, kdo za tím stojí, kdo je tím nepřítelem, ale on to ani chápat nechce.
3. Místo, aby se pokusil střízlivě uvažovat, posluhuje tomu zlu, ze kterého hrozba pochází, a vymýšlí konspirační teorie toho nejprimitivnějšího rázu, aby přidal svůj hlas ke známému “zloděj volá, chyťe zloděje”.

Co z toho vyplývá? To, že si nemůžeme o současné euroreprezentaci a bohužel i o většině naší české politické reprezentace dělat iluze. Ona nám patrně příliš nepomůže. Budeme se muset uchránit a zachránit bez její pomoci (a možná i proti ní, v což, doufám, vývoj situace nepřeroste).

Co je z tohoto hlediska hlavní? Musíme přesně vědět, o co jde. Odkud zlo pochází, jak funguje, kdo je jeho nositelem, jak nad ním zvítězit. A tady nás čeká trpělivé rozpoznávání mechanismů moci (které nemá nis společného s vyvolávání anymozit či nenávisti k někomu nějak ocejchovanému). Tady jsem se to pokusil pojmenovat (při příležitosti loňského výročí naší republiky): Zde

Teď je naší hlavní zbraní chtění a schopnost chápat a poznávat. Dosáhnout několikanásobné převahy proti hlupství, kterým jsme ovládáni. Hlupství, které vyrostlo ze současné moci a které – jak je vidět i na příkladu, který jsem rozebral – rychle degeneruje.

V úvodu monografie, kterou náš tým jako inovovanou vydává každoročně náš tým, jsem napsal:

“Podle našeho názoru, který prolíná následujícím textem, se rozhodující střet odehraje mezi HLUPSTVÍM a ROZUMEM. Mezi těmi, kteří slouží zlu moci vyrůstajícímu ze současných poměrů a kteří v důsledku toho podléhají stále větší omezenosti v chápání reality (tj. stávají se nositeli hlupství), a normálními lidmi, kteří si začínají uvědomovat a budou si stále více uvědomovat, o co jde, jaké hry se hrají, kteří jsou schopni používat a s využitím zkušeností kultivovat svůj rozum. Mnohým z těch prvních už není pomoci. Mnohem důležitější však je, jak důrazní a aktivní budou ti normální, ti, jejichž jedinou, ale naprosto dostačující zbraní, je rozum, pokud ho budou používat. A dokážou si třeba přiznat i to, že “zase naletěli”. I to je dobrý začátek použití rozumu.”

Zde je odkaz na předloňskou a loňskou monografii: Zde
(druhý odkaz v archívu označený “mono”).

Práce na letošní jsme již zahájili. Lze je sledovat na mém blogu (články začínající R2016) nebo ve skupině “Reformy? – Reformy!” na Facebooku: Zdezde