Uprchlíci, slzák a policejní manévry

Avatar
Původní autoři

Karel Hyka
27. 3. 2016

26. března se v Praze na Václavském náměstí konala demonstrace „Za Českou republiku“, kterou pořádalo hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a Národní demokracie. Akce začala v 14:00. Po úvodním projevu Lucie Haškové (ZNKaBZ) vystoupil Adam B. Bartoš (ND). Bartoš ve svém projevu ostře kritizoval souhlas vlády s vyděračskou dohodou EU s Tureckem. Když na adresu vlády řekl: „To už není jenom nějaká liknavost nebo neschopnost vlády, to už je vědomé budování rozvratu země. To je vlastizrada. To je vlastizrada, která musí být potrestána trestem nejvyšším,“ byl namístě zajištěn policií (v 14:42) a odveden na nedaleké oddělení policie v Krakovské ulici. 

Zadržení Bartoše pobouřilo část demonstrantů, kteří se jali policii následovat. Lucie Hašková vyzvala demonstranty k zachování klidu. Policie přehradila vstup do Krakovské ulice dvěma vozy a utvořila kordon z těžkooděnců. Protestující se nesnažili prorazit kordon, ani policisty neohrožovali, ale přesto proti nim jeden těžkooděnec použil slzný plyn. Zasažen do obličeje jsem byl i já. Není tedy pravdivé tvrzení mluvčího policie Jana Daňka, že policie použila slzný plyn pouze v Bartolomějské ulici. Je třeba zdůraznit, že obdobný výrok pronesl Bartoš již 6. února na demonstraci na Loretánském náměstí. Tentokrát na adresu premiéra Sobotky: „Přes 90 procent národa nesouhlasí s tím, co dělá a vnímá to jako zradu na národu. A vlastizrada se vždy trestala trestem nejvyšším.“ Tehdy však policie nijak nezasáhla. Nabízí se tedy otázka, proč byla nyní tak horlivá?

V 15:00 Lucie Hašková akci na žádost úředníků magistrátu oficiálně ukončila. Před čtvrtou hodinou vyzval Jiří Černohorský demonstranty, aby se přesunuli do Bartolomějské ulice, kde bylo podáno trestní oznámení na velitele policejního zásahu a úředníky magistrátu za zneužití pravomoci úřední osoby a omezování shromažďovacího práva.

Já jsem se vydal směrem k Lidovému domu, kde se konal trucpodnik „Za silnou a zdravou společnost aneb diskuzí proti nenávistným pochodům“, který organizoval spolek Idealisté.cz ve spolupráci s mládežnickou organizací Mladí sociální demokraté. Když jsem dostal stranickým mailem pozvánku na tuto akci, napsal jsem odpovědné osobě z MSD mail, ve kterém jsem upozorňoval, že pochod k Lidovému domu byl ZNKaBZ a ND řádně nahlášen již v únoru. A vyjádřil jsem obavu, aby nedošlo ke zbytečným střetům. To jsem však netušil, že je celá věc vymyšlena jinak. Policie vytvořila kordon jak u ČNB, tak u Dlážděné, takže se Hybernská ulice před Lidovým domem prakticky vylidnila. Z 20 000 členů ČSSD akce oslovila asi 20 lidí a nějaké idealisty, kteří stáli uprostřed Hybernské jako kůl v plotě. Plánovaná diskuze s občany se moc nekonala, takže účastnici diskutovali alespoň mezi sebou. Rozdali nějaké růže, většinou turistům, a jedli koláče. Já jsem tam oslovil dva sympatické členy MSD. Mluvil jsem s nimi o uprchlické krizi, financování uprchlíků Saúdskou Arábií přes pobočky Western Union, nešťastné dohodě s Tureckem, migračním večerníčku a Sarrazinově knize „Německo páchá sebevraždu“. Nakonec z nich vylezlo, že jsou vlastně také kritičtí k přijímání uprchlíků.

Celkově si myslím, že události z 26. března ČSSD příliš nepomohly. Posuďte sami. Stranická či polostranická akce před Lidovým domem byla (pravděpodobně nezákonně) povolena magistrátem, kde spoluvládne ČSSD, ačkoli na stejném místě byla s předstihem ohlášena akce konkurenčních uskupení. A policie pod vedením sociálně-demokratického ministra zadržela předsedu konkurenční politické strany, což bylo záminkou k rozpuštění celé akce. Myslím, že jsme u potenciálních voličů skutečně zabodovali.

Autor je člen ČSSD