Die Welt: Moskva a Západ projednají “nová pravidla hry” v Radě Rusko-NATO

Avatar
Původní autoři

10. 4. 2016    zdroj a zdroj
V příštích dvou týdnech má Rada Rusko-NATO obnovit svou činnost, oznamuje Die Welt. Tím by měl Západ možnost posoudit s Moskvou “nová pravidla hry”, poznamenává německý list, protože západní země mají zájem na takovém Rusku, jehož počínání lze víceméně předpokládat.


…Hlavním tématem nadcházejícího setkání na úrovni vyslanců bude krize na Ukrajině. “Obě strany zjevně doufají, že docílí většího pokroku [v řešení konfliktu], než tomu bylo v březnu roku 2014”.

Podle vyjádření generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga bude toto setkání “pokračováním politického dialogu”. Zdůraznil také, že činnost Rady Rusko-NATO

bude obnovena v obvyklém režimu pouze tehdy, když se Moskva začne držet norem mezinárodního práva.

Nehledě na protiruské sankce a pokusy vytvářet nátlak na Kreml, západní země “vždy nechávaly otevřené okno pro dialog v tom případě, že by Putin přece jen šel na ústupky, konstatuje Die Welt. Západ má zájem na Rusku, jehož počínání lze víceméně předpokládat, a hledá nový modus vivendi!

Na základě tohoto považuje německý list návrat k formátu Rady Rusko-NATO za naprosto logický. A proto by Západ měl s Moskvou posoudit “nová pravidla hry”.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová