Sovětské stíhačky sestřeleny

Avatar
Původní autoři

19. 4. 2016, Petr Ďoubalík – nález letadel z 2. světové války, stavba mostu na Krym, film “Bitva o Sevastopol”, píseň “Kukuška” Viktora Coje v podání Poliny Gagariny (v ukázce z filmu) a Darji (12 let), videa

Sovětské stíhačky, které byly sestřeleny v roce 1943, byly nalezeny na dně moře při stavbě mostu na Krym.

Je to takový dotek s minulostí. V loňském roce byl natočen velmi dobrý film “Bitva o Sevastopol”. Současný film o VVV (Velké vlastenecké válce), zachycující období zoufalé obrany Krymu. Ve filmu jsou také záběry útočících stíhaček (německých) na konvoje lodí na moři, filmaři si pomohli triky a digitálními animacemi, které současnost umožňuje. Film jsem hned po premiéře viděl a všem doporučuji. Dnes jsem, snad právě díky tomuto filmu, zažil zvláštní pocit. To když ve zprávách šla informace, že při stavbě mostu na Krym našli dvě sovětské stíhačky, sestřelené v konci roku 1943 při bojích o Krym. Když se z moře vynořuje vrtule a zbytky letadla, člověku dojde, že tohle žádné animace nejsou. To je dotek s minulostí (kterou by někteří tak rádi přepsali).

O filmu, a také o písničce, která film provází, jsme psali zde1 a zde2. Tam také viz více o L. Pavličenko, V. Cojovi, text a překlad písničky.

Dvě sovětské stíhačky Il-2, které byly objeveny v průběhu průzkumných prací pro stavbu mostu v Kerčském zálivu. Letadla byla v hloubce asi 10 metrů. Stíhačky byly sestřeleny před 73 lety při bojích o Krym.

Doplňuji – opravuji – za nepřesnost se omlouvám. Upozornil nás čtenář Kocuro Pablo, že: Il-2 nebyly stíhačky, ale bitevník, létající tank. Němci ho “láskyplně” nazývali “černá smrt” (více info zde)

Jak postupuje stavba mostu?

Zde ukázka z filmu “Bitva o Sevastopol”, který byl věnován především snajperce L. Pavličenko. Písnička “Kukuška” (kukačka) Viktora Coje, zpívá Polina Gagarina:

Celý film v dobré kvalitě (720p) např. zde (v ruštině): bestkino
Díky informaci jednoho z diskutujících mohu přidat i film s českými titulky, děkuji, to je spolupráce!

A na rozloučenou Kukuška od Darji (Dáši Volosevičové, 12 let)