Agresivní NATO je nástroj USA a destabilizuje svět. Zmanipulované zprávy ČT.Reakce politiků na výsledky ankety důvěry v EU a NATO…

Avatar
Původní autoři

3. 5. 2016   Parlamentní listy
ANKETA Dle aktuálního průzkumu CVVM je nyní důvěra Čechů v Evropskou unii na úrovni 37 procent a za rok se propadla o 15 procent. A důvěra v NATO poklesla za rok z 62 na nynějších 50 procent.

 Drtivá většina politiků se poklesu důvěry občanů v EU nediví. Unie podle nich naprosto selhává v řešení migrační krize. A pokud jde o NATO, objevily se názory, že je pouze poslušným nástrojem USA, který destabilizuje suverénní země. Někteří se diví, že při tom, co NATO a EU činí, mají stále ještě něčí důvěru.

,,Odpověď je jednoduchá. Obě organizace jasně nezvládají své úkoly a občané to pociťují jak na úrovni své bezpečnosti, tak na rostoucí byrokracii,“ uvedl  Vojtěch Filip.

Podle předsedy ODS a poslance Petra Fialy propad důvěry občanů v EU není překvapivý. „Je důsledkem nezvládnutí řady problémů, včetně migrační krize, ze strany EU a stále většího tlaku na integraci národních států. Evropská komise zná na řešení migrační krize jediný lék – povinné kvóty. Ty však nefungují a všichni kromě Evropské komise to vidí. Pokud se Evropa nezmění, pokud nepřestane usilovat o stále užší integraci a nenajde lék pro řešení migrační krize a podobně, bude proces ‚odcizení‘ občanů pokračovat,“ vysvětluje Petr Fiala.

„Poté, co předvádí, či spíše nepředvádí, EU v případě uprchlické krize se to dalo čekat. Evropská unie musí najít řešení, a musí to být politické řešení všech členů, ne jen Německa. Ale ti, co říkají ‚NE Unii‘ a ‚NE NATO‘, musejí říct i B: nechceme patřit na Západ, chceme tedy patřit na Východ? Do sféry Ruska? Osobně jsem mnohem víc pro EU a NATO!“ uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda STAN Petr Gazdík.

„Vítání imigrantů, přerozdělovací kvóty, dohoda o bezvízovém styku s Tureckem – všechny tyto kroky byly podniknuty proti vůli občanů. EU dávno není instituce, která hájí zájmy prostých občanů. Je to diktátorská organizace na byrokracii a nesmysly. Úsvit jako jediná strana předložila zákon o referendu o setrvání v EU. Pro nás jsou dvě cesty. Buď se EU podstatně reformuje, přestane nám nařizovat a vrátí se na úroveň hospodářské unie, která podporuje volný pohyb zboží a nezasahuje do běžného života občanů, anebo se změní v diktaturu, ve které ale nikdo být nechceme,“ uvedl předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.
Mediální lži a cílené dehonestace stále zabírají

„Propad důvěry v EU je logickým vyústěním velmi špatného postupu při řešení imigrační hrozby a to ještě lidem nedochází, jaké regulace přichází z Bruselu. Už skoro nevěřím, že se lídři EU vzpamatují, jsou ve svém skleníku příliš zahleděni do své ‚geniality‘, bohužel na to doplatíme všichni,“ upozorňuje první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

„Jsem v lehkém šoku, že je stále tolik občanů natolik naivních, že může věřit současné bruselské byrokracii a NATO, které jsou spoluodpovědné jak za současnou migrační krizi, tak i přímo za oběti terorismu a muslimské kriminality. Je vidět, že mediální lži a cílené dehonestace stále zabírají, takže doporučuji přestat sledovat zmanipulované zpravodajství České televize a dalších mainstreamových médii, a naopak čerpat informace z jiných, důvěryhodnějších zdrojů,“ míní předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Pokles důvěry v EU a NATO mě samozřejmě netěší. U EU je to jistě důsledek řady špatných rozhodnutí i v souvislosti s migrační politikou – například povinné kvóty. Z EU se stal byrokratický moloch a určitá reforma jeho struktur by byla jistě na místě. Nicméně myšlenka evropské integrace byla a je určitě správná a v životaschopnost EU věřím,“ sdělil místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava.

„No, není se čemu divit. Cítím to stejně a divím se, že ta důvěra v EU není ještě menší po chování některých evropských politiků,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ANO a předseda Severočechů.cz Bronislav Schwarz.

„Je to logický posun a bude pokračovat dál. Pokud se týká EU, tak myšlenka integrace je nyní zcela zdiskreditovaná a kdo je soudný, vnímá a umí analyzovat, tak musí nutně dojít k závěru, že takto řízená EU, respektive diktovaná z Berlína, je slepá ulička ve vývoji a že tudy cesta dál opravdu nevede. Navíc další a další kroky Merkelové mne utvrzují v názoru, že ona sama zkrátka není schopna vnímat věci reálně, a tudíž není schopna korekce své zničující politiky. Ústupky Turecku, přehlížení a tolerance nedemokratických razantních kroků tureckého prezidenta a vlády, pohrávání si s bezvízovým stykem a podobně, tak to jsou poslední hřebíky do rakve EU. K tomu si připočtěme výsledky politiky EU k Ukrajině a jak se lidově říká – je sloveno. Vedle toho nevidím na obzoru v Evropě politika, který by se stal novou nadějí, takže budoucnost EU vidím černě a měli bychom se začít starat především sami o sebe a opřít se o V4. Toho ovšem současný premiér a jeho vláda nejsou mocni,“ uvedl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Pokud se týká NATO, tak to jde ruku v ruce s EU s tím, že má štěstí, že není v takovém mediálním zájmu, který by jeho politika zasluhovala. Jeho generálové v čele s naším Pavlem pracují horečně na výrobě obrazu nepřítele, což je v jejich hlavách Putin a Rusko. Mají ale smůlu, protože lidé jsou soudní a těžko uvěří blábolům o ohrožení Pobaltských republik a podobně. Sečteno podtrženo, s EU to jde s kopce, a proto je třeba odvádět pozornost a vytvářet obraz nepřítele. Tím je Putin, Ruská federace a všichni, kdo si dovolí mít jiný názor, než je nám oficiálně předkládán. Záležitosti jdou už tak daleko, že se připravují pro výuku školních dětí programy o ruské propagandě (jako by americká, německá a další nebyla), že se pořádají semináře o Putinových špionech a tak dále. Už tady snad jenom chybí založit Výbor pro neamerickou činnost. To je bohužel realita a za tohoto stavu je štěstí, že na Hradě sedí Miloš Zeman,“ dodal Veleba.

Premiér se má řídit mandátem od Sněmovny

„Pokud jde o NATO, tam neplníme své závazky, pokud jde o peníze vynakládané na obranyschopnost země, především my. A jde o bezpečnost našich občanů. Pokud jde o fungování struktur Evropské unie, jejímž jsme členem, nastal čas k vážnému zamyšlení a konání. Poslanecká sněmovna PČR schválila 1. října 2015 společné Usnesení č. 888 k situaci v oblasti migrace. Poslanecká sněmovna konstatuje, že klíčová rozhodnutí, která mohou mít zásadní dopad na jednotlivé státy EU, nebo kterými by se mohly jednotlivé státy cítit existenčně ohroženy, mají být přijímána jednomyslně. Rozhodnutí týkající se řízení masivních migračních toků jsou takovými klíčovými rozhodnutími. PSP ČR vyjadřuje nesouhlas se zaváděním trvalých mechanismů k přemisťování uprchlíků do EU a v jejím rámci na základě povinného redistribučního klíče – takzvané kvóty. A dále je k dispozici text Usnesení č. 888. Jde o mandát pro premiéra České republiky. Nemá jiný. Kompetence v oblasti sociální a bezpečnosti země a jejích obyvatel jsme rozhodně na úroveň Evropské komise neodevzdali. Stejně tak má premiér mandát od Sněmovny, aby odmítl bezvízový styk pro Turecko. A tuto pozici by měl jako premiér hájit. Znovu opakuji – premiér České republiky má mandát schválený Poslaneckou sněmovnou PČR. A žádný jiný. Jedině tak – jasně definovanými postoji – lze udržet rovnováhu a důvěryhodnost Evropské unie v očích občanů České republiky,“ říká místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Jitka Chalánková.

„Nedivím se tomu. Je to logický důsledek toho, co obě organizace v poslední době dělají a naopak nedělají. Zejména pak Evropská unie. Ta selhala v základních věcech, které jsme od ní čekali. Potřebovala by nutně reformovat, obávám se ale, že už to není v jejích silách. Každopádně současná EU už dávno není tou, do které jsme vstupovali – a změna fakt nebyla k lepšímu. Stejně jako lidé měli možnost o vstupu rozhodnout v referendu, měli by mít možnost rozhodnout i o vystoupení. Nebo setrvání. Příslušný zákon už Úsvit předložil do Sněmovny,“ uvedl místopředseda Úsvitu a poslanec Martin Lank.

„Vy víte, že se průzkumům veřejného mínění moc nedá věřit. Ale když už i sociologové přichází s ´žhavými daty´, že Evropské unii již důvěřuje pouhých 37 procent občanů ČR, tedy o 15 procent méně než touto dobou loni, tak už je situace skutečně vážná. Touto dobou loni jsem navrhl Poslanecké sněmovně vyhlásit referendum o vystoupení ČR z EU. Kolegové poslanci se mi smáli. Dnes se již nesmějí, ale i pátý v řadě návrh Tomia Okamury a SPD na vyhlášení takového referenda shodili pod stůl. A my nepřestáváme opakovat: občané ČR musí mít právo o takovýchto věcech demokraticky rozhodnout v referendu a my budeme jednoznačně pro vystoupení ČR z EU!“ uvedl místopředseda SPD a poslanec Radim Fiala.

EU pomalu ale jistě připravuje zotročení Evropy řízenou migrací

„Myslím, že je to logické. Nedávno jsem si prošel agitační materiály, kterými nás oblbovala vláda před referendem. Přesně ve stylu ‚Když ptáčka lapají, dobře mu zpívají‘! To bylo slibů! Když je dnes porovnáte, zjistíte, že to byly opravdu jen sliby. Ostatně nevolno se mi udělalo i když televize ukázala nadšeného Špidlu jásajícího, jak jsme právě vstoupili do EU. Lidé vidí čím dál víc rozporů mezi proklamacemi o růžové budoucnosti a skutečností. Vidí, jak EU – pomalu, ale jistě – připravuje zotročení Evropy neřízenou a obávám se, těžko zvládnutelnou migrací. Vidí, kdo sem bez kontroly přichází a vidí lépe než to podivné, nechci říci zkorumpované, vedení v Bruselu, vystupující zcela okatě už proti zájmům obyvatel EU,“ řekl senátor Jaroslav Doubrava.

„A NATO? Také zrada na nás. Kde jsou výkřiky o tom, že zruší-li se Varšavská smlouva, zruší se NATO?! Jakým obranným paktem je? Proti komu nás chce bránit, když není schopno ani ochránit hranice schengenského prostoru? Zatím vše svědčí o tom, že se těžce podřizuje Američanům a jejich expanzivní politice. Lidé vidí zvěrstva páchaná v Jugoslávii, v Iráku, Libyi, ale i v Sýrii. Všude si osobují právo rozhodovat, kdo tam bude a kdo nebude prezidentem. Víme, že toto právo přísluší jen a jen lidem dotyčných zemí. NATO je agresivní uskupení a mělo by být tak jako uskupení Varšavské smlouvy zrušeno,“ dodal Doubrava.

NATO je strůjcem migrační krize


EU jako cestovka pro imigranty

„Podle mého názoru to znamená reálný konec ‚západní důvěryhodnosti‘ jako takové. Vyjevená nedůvěra lidí je odrazem nejen nenaplněných slibů, ale také dysfunkce těchto účelových sdružení, která se naposledy naplno objevila v souvislostí s řešením migrační krize. Každý dnes již ví, že EU i NATO fungují pouze v zájmu velmocí, přičemž ty ostatní jenom využívají jako figurky na šachovnici svých strategických zájmů,“ míní poslanec KSČM Jiří Valenta.

„Můžete si pogratulovat za skvěle odvedenou práci,“ vzkázal redakci europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina.

„Jsem euroskeptik, tak se současné malé oblibě EU nedivím. Ti, co podporovali náš vstup do EU, jsou frustrováni neschopností EU řešit ekonomické uprchlíky, kteří si své destinace v Evropě vybírají jako nějací turisté v cestovní kanceláři: ‚tam chceme, tam nechceme, tam jsme již byli, tady si to ostatní moc chválí‘! A NATO také nepředvádí v této situaci nic zásadního, včetně svého člena Turecka,“ říká senátor ODS Jaroslav Zeman.

„Čeští občané už mají dost pocitu, že jsou v Evropě přehlíženi. Jedná se o dlouhodobý problém, který je umocňován tím, kterak Komise (ne)řeší migrační krizi. Evropské instituce se musí naučit občanům naslouchat a nikoliv jim jen přikazovat a chovat se k nim jako k nesvéprávným. Fakt, že klesá podpora NATO, považuji za zcela logický. Divím se spíš, že je stále relativně vysoká. To bude asi tím, že mainstreamová média zamlčují značný podíl této organizace na migrační krizi,“ uvedla europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.

„Reálná čísla. Je to výsledek hloupé politiky Bruselu,“ reagoval poslanec ČSSD Stanislav Huml.


Instituce EU mají minimální podporu. Klesá i důvěra v OSN

Jak uvedla ČTK, CVVM sleduje důvěru lidí v Unii od roku 2003, kdy byla podepsána smlouva o přistoupení Česka k EU. V době vstupu České republiky do EU v květnu 2004 věřili EU dle průzkumu téměř dvě třetiny Čechů, což byla vůbec nejvyšší hodnota od začátku průzkumů CVVM. Ještě loni v dubnu důvěra v EU dosahovala 52 procent, ale nyní se propadla na 37 procent. Podle průzkumu CVVM z konce minulého roku vnímají více než čtyři pětiny Čechů počínání EU v migrační krizi negativně.

Ještě méně než celé Unii věří lidé jednotlivým institucím EU. V Evropský parlament a Evropskou komisi má důvěru zhruba čtvrtina Čechů a v prezidenta EU (předsedu Evropské rady) a ministryni zahraničí EU jen pětina. Podle CVVM ale v těchto případech ovlivňuje míru důvěry, že třeba asi čtvrtina lidí je vůbec nezná.

Důvěra v OSN klesla za poslední rok z 68 na 53 procent. V případě OSN se podíl lidí, kteří organizaci věří, dostal stejně jako u EU na nejnižší úroveň od roku 2003. Pokles důvěry Čechů v EU, OSN a NATO ukázal i nedávný průzkum agentury STEM, podle které věří Unii dokonce jen 29 procent lidí. CVVM provádělo průzkum v období od 4. do 11. dubna. Zúčastnilo se ho 1063 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.