Prezident Miloš Zeman: Nevylučuji, že letos 9. května zavítám na ruskou ambasádu

Avatar
Původní autoři

4.5. 2016   Parlamentní listy
Velvyslanectví Ruské federace v Praze již celé roky pořádá slavnostní recepci na oslavu výročí ukončení druhé světové války. Akce se pravidelně účastní nejvyšší političtí představitelé země. V prvním roce svého mandátu, před třemi lety v květnu 2013, se recepce zúčastnil i  prezident Miloš Zeman.


Následující dva ročníky vynechal, i kvůli jiným důležitým pracovním povinnostem. Letos se ovšem zdá, že mezi ruské diplomaty a hosty opět zavítá.: Blíží se květen, kdy si připomínáme konec druhé světové války. Na otázku zda se  letos 9. května účastní tradiční recepce na ruském velvyslanectví? „Nemohu to vyloučit,“ odpověděl prezident Zeman.

Dlouhé roky probíhala účast českých politiků na ruských oslavách v podstatě bez pozornosti či především bez kritických ohlasů v médiích. Až s vyhrocením ukrajinské krize se začala objevovat kritická stanoviska ve smyslu, že na akce pořádané „agresivním Ruskem“ by se chodit nemělo. Řada politiků si z toho však nic nedělala a nejen prezident Miloš Zeman opakovaně zdůrazňoval, že během druhé světové války padlo v boji proti hitlerovskému Německu kolem 25 milionů občanů Sovětského svazu a je naší povinností uctít jejich památku bez ohledu na aktuální rozmíšky v mezinárodních vztazích.