Sdílejte a šiřte: Jožo Ráž se statečně postavil protiruské propagandě

– ea24 –
2.5.2016 Eurasia24

„Já se bojím Ameriky, Rusů ne. Rusko považuji za jistotu,“ tak se slovenský zpěvák Jožo Ráž vypořádal s dalším pokusem šířit strach z Ruské federace, tentokrát na DVTV.

Ne,“ odpověděl frontman Elánu jednoznačně na dotaz, zda považuje Rusko za hrozbu, načež moderátor Martin Veselovský návodně kontroval: „Vy nepovažujete Rusko za hrozbu? V Česku je to dost aktuální téma. A proč ne?

Jožo Ráž evidentně neměl s rozvinutím své odpovědi problém: „Já Rusko považuji za jistotu, za „zábezpeku“ toho, že tady máme ještě nějaký pokoj a mír, protože Rusko je dobře vyzbrojené a drží relativně stabilní situaci tady okolo a všichni jsou proti nim.“ Zpěvák podotkl, že „Rusové jsou naštěstí velice silní“ a že v pozadí je také Čína coby faktor rovnováhy. „Já se bojím Ameriky, Rusů ne.

S oběma zeměmi má vystudovaný psycholog bohaté zkušenosti. V rámci turné Elánu projezdil s kapelou Sovětský svaz „od Užhorodu po Nachodku a od Murmansku po Soči“, prožil tam mnoho měsíců, a jak říká, setkával se tam vždy s velmi vzdělanými a výbornými lidmi. „Prostě v Rusku si můžete s řidičem autobusu povídat o filozofii, o básnících, o všem. A v Americe? O ničem, jenom o Coca Cole a hamburgerech.

Spojené státy projel rovněž – „horem dolem“ – a vracet se tam už nechce. „Nemám si tam s kým o čem povídat.

Moderátora DVTV Martina Veselovského svojí odpovědí několikrát zcela „vyhodil z konceptu“ a přiměl k mlčenlivému přemýšlení nad reakcí a dalším dotazem. Jako například tímto konstatováním: „Mám světonázor velice podobný tomu, jaký hlásají komunisté nebo křesťanská víra, které jsou velice kompatibilní,“ řekl Jožo Ráž a nechápajícímu Veselovskému vysvětlil: „Hlásají v podstatě to samé – každému podle zásluh a nepídit se za materiálními hodnotami, za bohatstvím.

Zopakoval, že svým přesvědčením je komunista, i když nikdy nebyl v žádné politické straně. I zde moderátora – mladšího než je kariéra Elánu – zaskočil svými názory na předlistopadovou éru: „Tím pádem mně se v tom bývalém režimu nežilo až tak špatně, já jsem neměl žádný problém, že bych nebyl svobodný, já jsem si dělal, co jsem chtěl.

Co si přisvojili prominenti tehdejšího systému, byly prý jen maličkosti oproti tomu, co si nakradli dnešní „papaláši“. „Věřím, že komunismus je ideologicky a prakticky správnější režim, jenomže lidé to neunesli, lidé to nedokázali, protože jsou blbí, to je celé. Kapitalismus, to je cesta do pekla, protože to je honba za ziskem,“ uvedl dále v rozhovoru pro DVTV.

Před rokem 89 se podle něj žilo relativně dobře, přičemž na otázku, jak se mu žije dnes, odpověděl „nic moc“. Život v dnešním režimu shrnul do pesimistického konstatování: „Svět se bortí, všechno je horší, daně jsou větší, je víc předpisů, ceny jsou vyšší, všechno jede špatně, směřujeme k válce.“ Nicméně Elán prý zůstává stále stejný.

Zdroj: aktualne.cz/dvtv