Slyšíte Ruslana Kocabu?

Ruslan Kocaba

Petr Ďoubalík

1. 5. 2016,  – to nejkrásnější k prvnímu májovému dni
Přátelé, připravoval jsem pro vás něco krásného, povzbudivého, co by rezonovalo s novým rozkvetlým jarem.
Nemohl jsem se rozhodnout – těch krásných věcí je tolik! Už, už jsem se odhodlával pověsit takový příspěvek a najednou mi “youtubovský” osud strčil před oči provolání Ruslana Kocaby. Přivolal jsem to. Mám totiž připraven článek o lidech, kteří jsou nyní různými způsoby perzekuováni, zastrašováni, znemožňováni a zavíráni v Ukrajině. Ale chyběl mi jeden – celý týden jsem namáhal hlavu, abych si vzpomněl na jméno novináře, kterého před rokem zavřeli, protože řekl něco nepohodlného. Tehdy to prolétlo internetem a pak už ticho. Naši bojovníci za “demokracii, pravdu, lásku a Savčenkovou” se o takové případy programově nezajímají. Jmenoval se nějak od “K”, jako Kocáb, Kocab…? (neporadíte mi, občanský aktivisto Michaeli Kocábe?)


Ano, je to ten, co na mne dnes vyskočil na youtube: Ruslan Kocaba.

Prosím, pokud jsi i ty toho názoru, že válka by se měla zastavit a svoboda slova (notabene novinářů!!!) naopak zachovat, pošli to dál, po větru jen, že tady stál, Kocaba jen, že tady stál Kocaba a mříž, pošli to dál…
A najednou mám pocit, že tento příspěvek by byl, kdyby o něm věděl, tím nejkrásnějším, povzbudivým, rezonujícím s novým rozkvetlým jarem, příspěvkem pro Ruslana Kocabu. Kdyby zjistil, že v “daleké” a “odepsané” České republice o něm víme a že ho slyšíme.

Překlad podle ruských titulků u videa: Ďouba

Obracím se na všechny, kdo mě slyší, jsem Ruslan Kocaba, nezávislý novinář, bloger, abyste šířili informaci o tom, co se nyní děje v Ukrajině. O tom, že nyní za svobodu slova mučí, já již přes rok sedím za smyšlená fejková (lživá) obvinění SBU (Bezpečnostní služba Ukrajiny) a prokuratury tady ve vězení. Prosím každého, kdo mě slyší, toto video je potřeba co nejvíce rozšiřovat, protože já jsem, za prvé – proti válce, možná bude mít vliv (video), aby se rychleji zakončila válka, co možná nejrychleji. Za druhé – možná bude větší odezva, i když třeba jen v internetové společnosti, o tom, že to vše není správné, že za svobodu slova člověka strčí do vězení.

Dnes pouštějí z vězení vrahy, násilníky, maniaky… a já už přes rok sedím zde ve vězení, v tomhle akváriu, nemohu, jak jsem zkusil soudu dokázat, že mám rodinu, že se zavazuji docházet a pravdivě vypovídat a oni se mi jen vysmívají. A ještě věřím, že Bůh pomůže všem mírumilovným lidem, nějakým způsobem přesvědčit a zatlačit na tu naši neopodstatněnou současnou ukrajinskou vládu, která nyní způsobuje pašeráctví, nechce dělat reformy, maskuje se válkou, aby všichni takoví byli víc odpovědnými, protože to už není možné, moje děti nemají v tom případě právo žít v této zemi, nemají žádnou šanci, to je velmi bolestné poznání, ale dokud je válka, tím hůř občanská válka, která nemůže mít vítěze, proto, když je občanská válka, tak prohrávají všichni, vítězů není. Moc chci, aby to vše se doneslo k lidem, opakuji, jsem Ruslan Kocaba, bloger a novinář, víc jak rok jsem v Ivano-Frankivském vězení za to, že jsem vyzval prezidenta Porošenka zastavit bratrovražednou občanskou válku na Donbasu. Všem podporu! Jsme pro mír!