Brexit – skvělá zpráva pro zdokonalení demokracie

Avatar
Původní autoři

Luděk Prokop
25. 6. 2016
Může být, že málo očekávaný výsledek Brexitu, poslouží nakonec nejen k upevnění stabilizace EU ale i k vynalezení skvělého receptu na urychlenou léčbu příliš pomalu postupně uzdravovaných demokratických pravidel, neschopných žádoucí měrou prosadit ty správné evropské hodnoty. Může být, že „chybný“ výsledek Brexitu, nakonec poslouží i rapidnímu zdokonalení ve fungování demokracie, jako takové. K tomuto zamyšlení mne přivedl titulek na „novinkách. cz“. Pod peticí pro nové referendum se podepsalo přes milión Britů.


Následuje sdělení: „Už více než milión Britů podepsalo petici, v níž vyzývají k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii, uvedla v sobotu BBC. Bude se jí muset zabývat parlament. Petenti požadují, aby k odchodu mohlo dojít jen případě, pokud počet hlasů pro odchod bude aspoň 60 procent.“

No tohle je přeci velkolepý nápad pro jakékoli demokratické rozhodování, prostřednictvím všelidového hlasování, včetně voleb. To je nápad pro každý případ, kdy hloupí voliči rozhodnou jinak, v našem případě jinak, než je žádoucí a než jim radí Pehové, Mitrofanové a řada dalších protěžovaných politologů, analytiků, komentátorů, zkrátka celá ta proslulá masmédia v čele s dokonale demokratickou ČT. Je to nápad pro všechny členské země EU, nejen pro VB.

Nevěřícího Tomáše zavaleného pochybnostmi, když místo očekávaného pozitivního výsledku referenda o setrvání VB v EU, se dostavil výsledek negativní, pochybnostmi typu – tak v Rakousku si v případech špatného rozhodování voličů dokáží poradit a v Británii nikoli. A dále – takhle to přeci nemůže skončit, vždyť máme demokracii. No vida, už je to tady. Petice – Nové referendum a parlament se tím bude muset zabývat. No to je přeci ta pravá demokracie. Nepřestávám se divit, jak je možné, že s něčím podobným nepřišla kavárenská elita po volbách prezidenta. No nic, uvidíme jak to nakonec s tou Británií, potažmo s demokracií jako takovou dopadne. V každém případě lze podobné pokusy považovat za cestu k markantnímu zdokonalení, stále ještě evidentně nedokonalé demokracie. Nedokonalé demokracie, která se pomalu a jistě zbavuje otěží nedokonalosti základů samotné demokracie. V masmédiích už máme jasno, v nich se práci a dílu hlídacích psů daří, tak jak to má být.