Ilona Švihlíková : Vliv brexitu na budoucnost Evropy , EU vedou druhořadí a neschopní politicí…(záznam pořadu)

Avatar
Původní autoři

30.6. 2016  Český rozhlas  Pořad Jak to vidí….
Host: ekonomka Ilona Švihlíková. Témata: vliv brexitu na budoucnost Evropy a selhání bruselských elit, kdo vlastně v EU vládne: je to Evropský parlament, nebo komise? Moderuje Zita Senková.
Výsledky britského referenda o vystoupení z Evropské unie známe už téměř týden, politici je ale stále nedokázali překousnout. Podle ekonomky se není čemu divit, v čele prý sedí lidé neschopní a druhořadí.

„Teď jsou reakce z Bruselu stále hodně hysterické,“ myslí si Ilona Švihlíková. Je třeba začít konečně jednat. Jenže podle Švihlíkové má Evropský parlament na běh EU marginální vliv. A lidi v čele Evropské komise zase „nedokážou velké problémy unie, jako jsou ekonomická a uprchlická krize, řešit. A další problémy ještě přidělávají.“

„Brexit byl výstrahou. A to nejen pro Británii, ale především pro Brusel, který se ale bohužel tváří, jako by se ho to netýkalo.“ Scénářů, co bude dál, je teď mnoho. Platit nemusí ani jeden. „Brusel si myslí, že Velkou Británii teď odkopne a pojede dál. To ale není chování státníků.“

Co bude dál?

Politici z EU by z neúspěchu měli vyvodit sebereflexi. „A jednat jako dospělí.“ Místo toho je prý vidět jen snahu brexit nějak obejít, anulovat, zesměšnit a trestat Brity. Důležité ale bude, aby se nejdřív uklidnila a stabilizovala situace uvnitř Spojeného království.

„Ta se ale postupně vykrystalizuje a pojede se dál. Zatím se důsledků brexitu lekli i jeho zastánci.“ Možná že by se Britové mohli inspirovat Islandem, který dokázal, že to bez EU jde. Navíc velmi dobře.

„Ekonomické kroky Islandu jsou velmi inspirující. Ukázali, že to, co jim všichni tvrdili, že nejde, v praxi jde. Navíc velmi snadno.“ Víc si poslechněte ze záznamu v Archivu pořadů.