V případě destabilizace Kazachstánu hrozí, že nepřátelé rozříznou Rusko vedví (video)

Avatar
Původní autoři

23.6. 2016   Eurasia 24

Rusko jako jediná síla na světě, která je schopna postavit se globální oligarchii, čelí dlouhodobému koordinovanému a každým dnem sílícímu tlaku. Tažení proti Rusku už proniká do všech sfér života počínaje vzdělávacími programy, přes média, ekonomiku a finance až po horkou – nevyhlášenou, ale už skutečnou – válku. Ta se proti Rusku vede logistickými operacemi Evropě, ale i přímými bojovými akcemi na Ukrajině a v Sýrii. S letošním červnem přišel pokus vytvořit další bojovou linii, a to přímo na ruských hranicích – s Kazachstánem.
Ruský spisovatel a politik Nikolaj Starikov důkladně analyzuje, proč tomu tak je, jaké jsou pohnutky a cíle organizátorů nepokojů v Kazachstánu, které se rozhořely v první červnovou neděli, pokračovaly i v následujících dnech a stále hrozí přerůst ve vyprovokované masové protesty a destabilizaci této země.

„Naši američtí partneři začínají s destabilizací Kazachstánu. Proč? Protože v případě destabilizace Turkmenistánu, Uzbekistánu nebo Tádžikistánu by potoky běženců, kteří se tam zjeví, chaos, válka, veškeré toto napětí by nemohlo být bezprostředně přeneseno na území Ruska – bylo by ještě nutné projít Kazachstán. Kazachstán jednoduše brání Rusko silou své geografické polohy,“ říká Nikolaj Starikov.

Pokusy rozložit Kazachstán vysvětluje v širokých souvislostech a spojuje je rovněž se snahou oslabit Vladimira Putina před ruskými prezidentskými volbami v roce 2018.

Kazachstán je dlouhodobý spojenec Ruska, je členem Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) a Eurasijské hospodářské unie.

Eurasia24.cz přináší a doporučuje k zhlédnutí český překlad sedmnáctiminutového videa Nikolaje Starikova:

video zde