Tanec s medvědem (pokračování článku “Hon na Putina aneb “diplomacie” tajných a tajemných nediplomatů”)

Avatar
Původní autoři

Yekta Uzunoglu
10. 8. 2016
Kdysi někde jsem četl, že MEDVĚDA o tanec můžete požádat, ale nemůžete mu už poručit, kdy ten tanec má skončit, to určí jen medvěd sám… 
Na Cavita Caglara se obracel turecký stát při “nejneobvyklejších” zvláštních životně důležitých operacích a to nezávisle na tom, jestli právě vládla sociální demokracie nebo liberální strana, ke které jednu dobu patřil. Stejně tak se stát i dnes za vlády Erdogana, který je navenek islamistický nacionalista, se obrací na Caglara, pro něj je víra vždy dál než kometa.
článek “Hon na Putina aneb “diplomacie” tajných a tajemných nediplomatů” zde

Například když turecká tajná služba se CIA a s řeckou tajnou službou (a ještě řadou dalších) připravovali zatčení a únos kurdského vůdce z Nairobi do Turecka, stát se opět obrátil na Caglara, aby půjčil svoje letadlo Falcon 900 B (předseda vlády tehdy byl “světoznámý“ humanistický sociální demokrat Bülent Ecevit), nebo když dnešnímu prezidentu Haydaru Aliyevovi turecký stát se svými zvláštními jednotkami pomáhal, aby se dostal do funkce prezidenta, vždy byl u toho přítomen Caglar.

Za svou “pomoc” vystavil vždy neuvěřitelné faktury, dle novinových článků z 9o. tých let jen v jednom případě zpronevěřil víc než 1,3 miliardy ze státní banky. To je jen malá ukázka jeho “podnikání”, stát nikdy po něm nešel, za žádné vlády.

A Caglar i v tomto případě stát nezklamal a otevřel cestu přes Ramazana Abdulatipova, tunel vedl od Juri Ušakova k Putinovi a to vše dle nejspíš bez vědomí Sergeje Lavrova.

Nelze nepřemýšlet nad tím, co ještě spojuje Ramazana Abudlatipova s Juri Ušakovem. Křestní jméno má ruské, narodil se v Moskvě, a absolvoval nejprestižnější sovětskou školu pro zahraniční vztahy, byl brilantním diplomatem, ale presto se musím pozastavit nad jeho příjmením Ušakov. Ušak v turečtině znamená posluha, otrok….. že by jako Puškin měl i jiné geny než ruské? Například nějaké turko-tatarské, vedoucí třeba do Dagestánu?

Ať to je jak to je, těm třem se podařilo přimět Putina, aby přijal nejdřív omluvný dopis od Erdogana a následně i osobně Erdogana!
Proslýchá se, že při přesvědčování apelovali na pýchu Putina, že přece Erdogan přichází k jeho nohám a žádnému carovi se nepodařilo žádného osmanského sultána dostat ke svým nohám. Tím se strefili na to citlivé místo Putina. Putin, který ještě před nedávnem odmítal prosbu ázerbájdžánského a  turkmenského prezidenta, aby odpustil Erdoganovi, začal měknout. Představa, že se mu Erdogan omluví a následně přijde s další omluvou k jeho nohám, nenechal Putina chladného.

Změkl a přijal první návrh omluvného dopisu a už u toho začal diktovat. Ten dopis putoval mezi Tureckem a Ruskem několikrát, o tom věděli jen čtyři osoby. Caglar pod záminkou svého podnikání se každou chvíli objevil se svým letadlem v Moskvě s opraveným dopisem. Putin ale ve svých představách (snech), že dostane novodobého sultána ke svým nohám, sultána, který ještě před pár dny na mítincích pohrdal Ruskem a pronášel nacionalistické narážky, to vše vedlo Putina ještě k přitvrzení. Ti tři byli zoufalí, už nevěděli, jak dál a přišli na nápad. Putin odlétal 23. 6. 2016 do Taškentu na summit šanghajské konference (šanghajská konference kolem Kremlu a Pekingu sdružuje Kazachstán, Kyrgystán, Tádžikistán a Uzbekistán) a tak že by mohli v trochu jiném prostředí angažovat ještě Nazarbajeva a třeba se jim podaří Putina přimět k akceptování ne až tak ponižujícího omluvného dopisu Erdogana. A skutečně – této čtyřce se v turkmenském prostředí podařilo získat Putinovo „DA“! Ovšem za předpokladu, že dopis začne ruským výrazem “izvinitě – promiňte“!

Erdogan se sešel hned v noci 23. 6. 2016 s náčelníkem generálního štábu a s Caglarem. Naléhal na to, aby Putinem odsouhlasený dopis odvezli do Taškentu a předali Putinovi přímo tam a získali jeho již otevřené vyjádření, ještě než Putin opustí Taškent, to z obavy, že by v Moskvě dopis neakceptoval. A v 04:00 hodiny ráno již letadlo s Caglarem nesoucím dopis odletělo z Istanbulu, ale v té rychlosti a utajenosti zapomněli, že letadlo také potřebuje povolení k přeletu od několika zemí, než dorazí do Taškentu! Ale čas už nezbýval, Putin měl dle protokolu opustit Taškent cca 13:00 hodin. Povolení pro přelet přes Gruzii letadlo dostalo 20 minut před překročením do vzdušného prostoru Gruzie. Ázerbajdžánský získalo ještě, když letělo přes Gruzii a povolení od Turkmenistánu dostalo při přeletu přes Ázerbajdžán a pak? V Kazachstánu, kde se konal summit šanghajské organizace, byl z bezpečnostních důvodů vzdušný prostor uzavřen. Letadlo kroužilo nad Turkmenistánem dvě hodiny a už mu docházelo palivo. O situaci informovali pres Whatsapp Erdogana, který hned zavolal svému “příteli” Nazarbajevovi a poprosil ho, aby přesvědčil prezidenta Uzbekistánu Suleymana Kerimova k výjimečnému povolení, což se pak skutečně stalo a konečně letadlo mohlo 12:15 hodin v Taškentu s omluvným dopisem přistát. Dopis předali Nazarbajevovi a ten Usakovovi a ten Putinovi, který se už připravoval k odletu ve vedlejší místnosti. Po přečtení dopisu Putin řekl Ušakovovi: „tak měkký jsem být nechtěl, dopis je blíž k původnímu tureckému návrhu než k našemu, ale pro tentokrát budiž“!

Ve stejných dnech se Erdogan snažil pro změnu přes svého ministra zahraničí uzavřít dohodu s Izraelem v Římě. Erdogan, který nejen že v Davosu na pódiu zaútočil na tehdejšího izraelského prezidenta Šimona Perese slovy “vy umíte jen zabíjet” a následně opustil diskusi. Celá ta léta hrál sultána všech islámistů při tažení na Izrael.

Proč vlastně Erdogan najednou otočil o 180 stupňů a mobilizoval, angažoval i osoby jako je Caglar, aby rychle a navenek bez důvodu se smířil s Ruskem a Izraelem?

Nebylo to tím, že z Pensylvánie se připravuje vojenský puč proti němu a on to věděl ? Jiné vysvětlení aspoň já nenacházím!

Budou skutečně jak Putinovo Rusko, tak i Izrael, přijímat Erdogana jako svého přítele, jakoby se nic nestalo? Navzdory poznání Erdoganovy zákeřnosti, která nemá oporu v žádné politické etice?

Já si myslím, že nikoliv!

Ani dnešní návštěva Erdogana u Putina, kde již při podání ruky řekl: “za vaše přijetí je vám celý můj národ vděčen”, už nenapraví vzájemné vztahy tak jakoby se nic nestalo.
Putin dosáhl svého, sultána dostal na koberec a Izrael diktuje svoje požadavky.

To je jen začátek konce Sultána Erdogana!