Prezidentský výbor PACE přijíždí do Moskvy v plné sestavě

Avatar
Původní autoři

8. 9. 2016     zdroj
Členové prezidentského výboru mají v úmyslu projednat otázky vztahů Ruska se shromážděním a aktivizace vzájemného dialogu. “Jedná se o první tak rozsáhlou návštěvu zástupců PACE v Rusku po krizi mezi Moskvou a Štrasburkem, která vznikla kvůli připojení Krymu k Rusku a v důsledku čehož byla delegace RF zbavena základních pravomocí v PACE. Na protest se odmítla podílet na činnosti shromáždění. Naše strana přikládá této návštěvě velký význam,” řekl novinářům v předvečer zástupce vedoucího delegace RF v PACE, hlava výboru Státní dumy pro záležitosti SNS Leonid Sluckij.


Prezidentský výbor Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) v čele s předsedou PACE Pedro Agramuntem přijíždí do Moskvy na dvoudenní návštěvu.
V delegaci jsou vedoucí všech pěti politických skupin shromáždění, hodlají uspořádat setkání s předsedou Státní dumy Sergejem Naryškinem a zástupci delegace RF ve shromáždění. Agentuře TASS bylo na sekretariátě PACE řečeno, že členové prezidentského výboru mají v úmyslu projednat otázky vztahů Ruska se shromážděním a aktivizace vzájemného dialogu.

Podle Leonida Sluckého očekává delegace RF v první řadě návrhy ze strany vedení PACE na to, jak se “dostat ze slepé uličky, v níž se shromáždění ocitlo”. “Nevylučuji, že může být vhozen “pokusný balónek” pro určité procedurální řešení tohoto problému přehodnocením přístupu k pravomocím národních delegací a jejich zrušení tak, aby byl rok 2017 započat s čistým štítem a aby to přispělo k návratu delegace Ruské federace”, předpokládá Slucký.

Nicméně, zdůraznil poslanec, “hlavní problém zde není procedurální, ale principiální”. “Postoj ruské delegace zůstává nezměněn: vrátíme se do Štrasburku pouze v případě, že budou zrušeny diskriminačních sankce a navráceny pravomoci v plném rozsahu,” řekl. Slucký také dodal, že štrasburská platforma je i nadále pro Rusko důležitá. “Ale formát naší účasti v PACE – plný nebo krácený – bude určen již po volbách do Státní dumy (18. září) a schválení nového složení delegace,” dodal.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová