Rozlučte se se svými nejbližšími – šílenství trvá: USA zvažuje přímý boj proti Rusku v Sýrii

Avatar
Původní autoři

30. 9. 2016        DeutscheWirtschaftsNachrichten
Podle Wall Street Journal Obamova vláda uvažuje povolit CIA útok na syrské a ruské dělostřelecké pozice pomocí dodávek těžké vojenské techniky. To by znamenalo, že válka v Sýrii povede k přímé vojenské konfrontaci mezi USA a Ruskem.

Americká vláda zvažuje možnost vybavit prostřednictvím CIA žoldáky v Sýrii těžkými zbraněmi. Žoldnéři jsou momentálně díky ofenzivě Ruskem podporované syrské armády v Aleppu v defenzívě. Po bezprecedentním leteckém útoku americké koalice na pozice syrské armády se Rusko a Sýrie rozhodly pokračovat v boji proti žoldákům na syrské půdě a nezapojovat se do dalšího “příměří”. Západ obviňuje neustále Rusy a Syřany z útoků na civilní cíle. Jednoduché vysvětlení – žoldnéři používají civilisty jako lidské štíty. Také útok na humanitární konvoj nebyl zatím objasněn a s největší pravděpodobností se jednalo o akci USA pod cizí vlajkou.

Nyní by situace mohla eskalovat, tisková agentura DPA hlásí doslova: “Podle informací z Wall Street Journal probíhá v americké vládě diskuze o tom, že CIA a její regionální partneři by měli dodávat zbraňové systémy, se kterými by povstalecké síly mohly útočit z větší vzdálenosti na Syrské a ruské dělostřelecké pozice. Zvažují také to, zda povolit spojencům v regionu, jako je Turecko nebo Saúdská Arábie vybavit rebely výkonnějšími zbraňovými systémy. Ve hře je tedy i zásobování žoldáků systémy protivzdušné obrany.”

Tato zpráva je pozoruhodná: Na jedné straně se tedy nyní otevřeně přiznává, že CIA je zodpovědná za koordinaci žoldáckých milicí v Sýrii. Pojmem “rebel” je v této souvislosti zavádějící. V Sýrii bojují proti režimu islamisté a mezinárodní žoldáci ze 40 zemí s cílem svrhnout vládu Bašára Asada. Doposud bylo v rámci mezinárodního práva respektováno to, že vojenské operace mohou být prováděny v jiných zemích pouze se souhlasem legitimní vlády nebo pod mandátem OSN. Aby se tajná služba, která provádí své operace mimo demokratickou kontrolu s naprostou absencí legitimity v zájmu jiného státu zapojovala do bojových operací na území cizího státu, mezinárodní právo vylučuje.

Je také zajímavé, že Američané chtějí oficiálně autorizovat Turecko a Saúdskou Arábii k bojovým akcím na území cizího státu!.

DPA v této souvislosti píše, že použití těžkých zbraní je američany výslovně požadováno také (mimo IS) proti Rusku a Sýrii. Doposud byl oficiálním důvodem angažmá US-koalice boj proti teroristické organizaci IS. V případě, že američany vedená aliance skutečně záměrně zaútočí na ruské letouny, rovná se toto VYHLÁŠENÍ VÁLKY RUSKÉ FEDERACI.

Saúdská Arábie již dlouho naléhá na použití protiletadlových řízených střel – ale zatím se zdržela agresivní rétoriky, alespoň pokud jde o přímou agresi proti Rusku.

John Kerry tuto eskalaci napětí již verbálně připravil svými výroky o možném přerušení jednání s Ruskem. Kancléřka Merkelová hovořila ve čtvrtek s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a tureckým prezidentem Erdoganem. Čeho se vlastně rozhovor týkal, není známo. Oficiální prohlášení německé vlády je jen opakováním obecných postojů předložených americkou koalicí. Avšak Merkelová brzdí s přímou kritikou Ruska. Spíše naléhala na Putina, aby se zasadil o příměří. Na to Putin řekl, že pro dosažení tohoto cíle je úkolem Spojených států jakožto sluvního partnera Ruska povinnost oddělit mírnou opozici od teroristů. Moskva však i přes nesplnění této podmínky bude nadále pokračovat ve snaze zajistit stabilní příměří i zlepšení humanitární situace v Aleppu.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert řekl, že ruskem podporovaný útok syrského režimu a s ním spojené důsledky jsou “hrubým porušováním mezinárodního humanitárního práva” a proto nepřijatelné. Avšak o několik měsíců trvajícím a nadále pokračujícím porušování mezinárodního práva ze strany US-vedené aliance se již nezmínil. Rusko splňuje přinejmenším formálně právní základ k akcím na syrské půdě, protože syrská vláda požádala Rusko o vojenskou pomoc v boji proti IS.

Rusko je připraveno (opět!) respektovat dvoudenní klid zbraní na poskytnutí péče o civilisty v boji o Aleppo. V průběhu sedmidenního příměří, požadovaného USA, by se teroristické síly mohly přeskupit, řekl náměstek ministra zahraničí Sergej Ryabkov v Moskvě.

pro NR přeložil A.Frey