Špatná zpráva pro Porošenka: Putin se poprvé oficiálně vyjádřil o republikách na Donbasu

Avatar
Původní autoři

23. 10. 2016     zdroj
Vladimír Putin po jednání normandské čtyřky v Berlíně poprvé oficiálně zmínil LLR a DLR. Tato rétorika musí být ukrajinskou mocí chápána jako poplašné znamení, domnívá se Andrej Illarionov, bývalý Putinův asistent, který nyní žije v USA a podporuje prozápadní ukrajinský režim.


“Putinův komentář vyvolává mimořádný zájem … Mluvil, s největší pravděpodobností, o tom, co se chystá udělat. Je velmi důležité rozumět tomu, k čemu je naladěn. Putin ve svém komentáři poprvé použil nejen výraz “Jednotlivé části Luganské a Doněcké oblasti”, ale také Doněcká lidová republika a Luganská lidová republika. To předtím nebylo. A vyvstává otázka: cože, tato terminologie se objevila už v Berlíně?

Druhá věc, která zde dříve nebyla: Putin mluvil o smlouvě. Ne pouze o uplatnění ukrajinského zákonodárství při změně ústavy, ale o smlouvě. Když smlouva, tak vzniká smlouva mezi proto- nebo kvazi- státními subjekty a Ukrajinou? Znamená to, že z jeho pohledu se již stávají subjekty mezinárodního práva?

A poslední. Navzdory všemu, slovo “Krym” tentokrát nezaznělo. Pochopitelně ani ze strany Putina, Merkelové a Hollanda. Ale dokonce ani ze strany Porošenka. A to budí údiv”, řekl Illarionov ve vysílání Šuster Live.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová