Debata k americkému radaru už začíná

Jiří Paroubek
14. 11. 2016   Vaše věc

Ve včerejších Otázkách Václava Moravce poslankyně M. Němcová z ODS s upřímností sobě vlastní podpořila v rámci „nejlepších tradic“ své strany umístění americké základny na našem území.

M. Němcová v Otázkách řekla: „Když Zeman říká, že má blízko k Trumpovi, tak bych byla ráda, kdyby podepsal s Donaldem Trumpem dohodu o radaru.

Premiér Sobotka na tuto záležitost velmi správně reagoval, že taková věc není třeba, neboť radar se měl stavět kvůli Íránu, ale s Íránem je nyní podepsaná dohoda..

To ministr Stropnický z hnutí ANO je jiný kabrňák než Sobotka. Ten mluví o tom, že je potřeba počkat, že s uvidí a že vlastně ještě není co řešit.

Novináři se samozřejmě s ohledem na to, že šéf ministra obrany vlastní největší mediální dům v zemi, Stropnického tak nějak zapomínají ptát tak důsledně, jako to činí u jiných politiků a stačí jim pronesení řady slov, která v podstatě říkají: „Bez komentáře“. A že zrovna ministr obrany by takovou věc jako je možnost umístění amerického radaru na české území komentovat měl, nekomentují už vůbec.

Otázka ohledně umístění amerického radaru je kardinální. Při jejím pravdivém zodpovězení je možné očekávat oddělení levicových voličů od hnutí ANO a jeho šéfa A. Babiše. Dříve nebo později budou muset Babiš se Stropnickým a dalšími borci z hnutí ANO přiznat barvu. A to je dobře.

Americká ambasáda však z následného pádu volebních preferencí hnutí ANO nebude mít radost…