Hysterická reakce oficiálního zástupce ministerstva zahraničí USA Kirbyho na otázku po důkazech o útocích na nemocnice

17. 11. 2016  zdrojzdrojzdroj
Zástupce Ministerstva zahraničí USA se neovládl kvůli otázce novinářky RT. M. Zacharova: Je to separace média podle ideologického principu? Oficiální zástupce Ministerstva obrany RF generálmajor Igor Konašenkov informoval o úspěšném nasazení stíhacích letounů Su-33, které patří ke skupině letounů “Admirála Kuzněcova”. Citujeme z vyjádření generála Konašenkova:


“V důsledku úderů, zasazených palubními stíhačkami Su-33 z křižníku “Admirál Kuzněcov”, byla v provincii Idlib zničena velká část skupiny Dzhebhat en-Nusra”.

Podle Konašenkova bylo nejméně 30 teroristů v důsledku leteckých úderů zlikvidováno, mezi nimi i polní velitelé. Byla uvedena i jména pohlavárů teroristických formací, která vyšla najevo z údajů rozvědky: jsou to jistí Muhammad Helal, Abu Jaber Harmuzh a Abu Baha Al-Asfari. Podle získaných informací koordinoval Al-Asfari činnost akcí při realizaci dalšího útoku na pozice syrské armády ve směru na Aleppo.

V této souvislosti upoutala pozornost neadekvátní reakce oficiálního zástupce ministerstva zahraničí USA Kirbyho na otázku zpravodajky RT Gajany Čičakjan během brífinku o tom, proč USA při obviňování Ruska ze zasazení úderů na “nemocnice” v Aleppu neposkytly ani jediný důkaz, který by to potvrdil. Novinářka RT uslyšela v reakci na odpověď skutečnou hysterii, v níž Kirby oznámil, že USA žádné údaje neposkytnou, že osobně on nemá v úmyslu RT odpovídat, protože “by to tento televizní kanál zařadilo na stejnou úroveň s nezávislými médii” a že reportéři Russia Today “se mají obrátit na Ministerstvo obrany Ruska”.
Kirby: “Uvidíme, jaké údaje vám tam poskytnou.”

Reakce zástupce ministerstva zahraničí USA překvapila i další novináře, kteří byli na brífinku přítomni. Reportér agentury Associated Press Matthew Lee konstatoval, že Kirby se chová nekorektně, když přesměrovává jako zástupce ministerstva zahraničí USA otázku na Ministerstvo obrany RF. “Došlo k šokující události. Ministerstvo zahraničí USA oznámilo, že neklade RT do jedné řady s ostatními médii. To je nějaká nová forma segregace? Je to separace média podle ideologického principu? Připomínám, že v Rusku působí oficiálně američtí novináři. Někteří z nich přicházejí pravidelně. Chcete, aby jednoho dne zažili totéž, co zažila ruská média v USA?” řekla Zacharova.