P.C.Roberts: Volby vyhráli prostí pracující lidé

Avatar
Původní autoři

10. 11. 2016       PaulCraigRoberts
Právě proběhlé prezidentské volby v USA představují historický předěl. A to v tom, že americký lid v nich dokázal porazit jak oligrachii, tak i agentku této oligarchie Hillary Clintonovou. A to vzdor vší zlovolné kampani proti jejímu soupeři Donaldu Trumpovi. Což prokazuje, že média a establishment politických stran už u Američanů ztratily kredit.


Teprve budoucnost však ukáže, zda si Trump bude umět vybrat a ustavit takovou vládu, která poslouží jeho cíli, kterým je nastolení přátelských a na vzájemém respektu založených vztahů s Ruskem, Čínou, Sýrií a Iránem.

Ukáže též, jak bude oligarchie na Trumpovo vítězství reagovat. Jak zareaguje Wall Street a Federální rezevní fond? Ty totiž mohou spojenými silami navodit ekonomickou krizi, která Trumpa přinutí jmenovat jednoho z představitelů oligarchie ministrem financí. A darební agenti CIA mohou kromě toho společně s Pentagonem zorganizovat útok pod falešnou vlajkou, který čerstvě ustavené přátelské vztahy s Ruskem naruší. Načež by se pak Trump mohl dopustit své nejosudovější chyby, spočívající v tom, že by do vlády znovu povolal neokonzervativce.

Trump je dnes naší poslední nadějí. Jestliže při sestavování vlády a při odstraňování překážek, které mu neokonzervatisté budou klást přes cestu, nepodlehne tlaku, můžeme se dočkat konce Amerikou zkonstruovaného konfliktu s Ruskem, stažení amerických raket z polsko-ruských i z rumunsko-ruských hranic, mohli bychom se dočkat i konce konfliktu na Ukrajině, a též konce washingtonských snah svrhnout syrskou vládu.

Tyto cíle nelze ovšem uskutečnit, pokud nebude americká oligarchie poražena. Ačkoliv se totiž Trumpovi podařilo porazit Hillary, oligarchie USA zůstává na svém místě a svou moc si stále ještě drží.

Trump prohlásil, že 25 let po zániku SSSR nevidí žádného smyslu pro další existenci NATO. Jestliže si tento názor podrží, přivodí to velké změny i ve Washingtonem dosud ovládaných zemích EU. Dnes mepřátelský vztah představitelů EU a NATO k Rusku by musel logicky zmizet. Kancléřka Merkelová by ve své dosavadní politice buď musela přeměnit znaménka – nebo odejít. A generální tajemník NATO Stoltenberg by byl ze služby samozřejmě propuštěn.

Nevíme, koho si Trump do vlády vybere. A jelikož není s vládní agendou obeznámen, bude záležet na tom, kdo mu bude radit a co mu bude radit, A teprve ve chvíli, kdy jeho vládu spatříme, budeme vědět, zda můžeme doufat ve změny, na které v tuto chvíli myslíme.

Kdyby oligarchie nedokázala Trumpa uřídit a on by skutečně dokázal omezit moc a rozpočet vojensko-bezpečnostního komplexu, a navíc by byl i schopen udržet finanční sektor politicky zodpovědným, mohl by se stát obětí vražedného útoku.

Trump řekl, že v případě svého prezidenství vsadí Hillary do vězení. Pro začátek by stačilo, kdyby ji nechal podrobit trestnímu řízení – a to za zradu a válečné zločiny, kteréžto obvinění by se dalo vznést i proti dalším neokonzervatistům v dosavadní vládě. To by tzv. vyčistilo palubu pro smír s dvěma dalšími nukleárními mocnostmi, mezi nimiž neokonzervatisté dnes nehledají spolupráci, ale výhradně jen hegemonii. Ačkoli i poté by si neokonzervatisté udrželi kontakty s lidmi ze zpravodajských služeb, stalo by se pro ně zorganizování operací pod falešnou vljakou či politické vraždy mnohem obtížněji proveditelné. Darebácké elementy vojensko-bezpečnostního komplexu by sice politickou vraždu stále ještě dokázaly provést, ale bez neokonzervativců ve vládě by bylo téměř nemožné po ní zamést stopy.

Co všechno lze od nového prezidenta čekat budeme vědět, až spatříme či uslyšíme, kdo jsou noví ministři a noví náměstci ministrů. Jestliže to bude stejný zástup, jaký zde už jednou byl, budeme vědět, že Trumpa lapili. Osobně nevěřím moc tomu, že by Trump byl s to tuto bitvu vyhrát – a to i když oligrachie má už jednu porážku za sebou. A to když uvěřila propagandě svých vlastních médií o tom, že Hillary volby vyhraje, a nebyla proto dostatečně připravena na to, aby volby ukradla.

Hillary je dnes na dně, ale oligarchové nikoliv. Jestliže Trumpovi doporučí, aby k nim byl smířlivý a nabral do vlády současný establishment, budou Američané znovu rozčarováni. A v zemi, jejíž instituce byly už tak kompletně oligarchií zkorumpovány, bude bez krveprolití jakákoli změna v budoucnu už stěží možná.

Vybral a přeložil Lubomír Man