Pentagon zvažuje novou „osvobozovací“ operaci

Avatar
Původní autoři

„Máme v úmyslu vyrazit (na Rakku) během několika týdnů,“ žoviálně „ukazuje svaly“ Carter. Nepřemýšlel jste, pane ministře, o tom, že byste nejdříve projednal svoje plány s vedením země, do které se chystáte „vyrazit“? Nebo se už na USA přestaly vztahovat všechny normy mezinárodního práva?

Proč jsou Američané tak přesvědčeni o své „klíčové roli ve světě“? Zachtělo se jim – a hned by organizovali vojenskou operaci v cizí nezávislé zemi tak, jako by si šli do krámu pro chleba. A přitom mají ještě to „svědomí“ obviňovat někoho z agrese?!

Navíc, není tak trochu předčasné, aby si Washington dělal zálusk na hlavní město Islámského státu? To už je Mosul osvobozen? Koalice vedená USA již třetí týden útočí na toto město v Iráku – a dosud tam žádných významnějších úspěchů nedosáhla, pokud ovšem Američané nepokládají za úspěch hromadné ztráty na civilním obyvatelstvu.

Máme všechny důvody předpokládat, že USA se tam „přilepily“ na dlouho. Vést za takové situace rozhovory o osvobození Rakky je čistým populismem. Reálné možnosti k tomu dnes Američané nemají, ale rádi by se „předvedli“ jako ti nejdůležitější bojovníci s terorismem na Středním východě, zejména pak nyní – v předvečer prezidentských voleb.

V každém případě platí, že i pokud se koalici vedené Američany podaří v Iráku dosáhnout svých cílů, na operaci uvnitř Sýrie nemá ani ona, ani USA žádná zákonná práva. Existuje syrská vláda, kterou musí Washington (podle mezinárodního práva) brát v potaz. A já osobně velmi pochybuji o tom, že by Asad americký plán schválil.

Příklad Mosulu, kde Spojené státy obětovaly civilní obyvatelstvo svým (válečnickým a politickým) ambicím, je víc než dostačující.

Zdroj: Politikus.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz